کود آهن برای درخت انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، یکی از محبوب ترین میوه های این سرزمین، انگور است. میوه انگور، علاوه بر دارا بودن طعمی خوشمزه و لذیذ، دارای خواص درمانی بسیار زیادی است که سبب شده بسیاری از افراد بیمار،برای بهبود یافتن حال خود از انگور استفاده نمایند. البته، لازم به ذکر است برای این که بتوانید میوه انگور خوش طعم و مقوی داشته باشید، می بایست درخت انگور مقوی داشته باشید. برای این که بتوانید درخت انگور خود را مقوی کنید، می بایست از کود و خاک مناسب استفاده نمایید تا بتوانید درخت انگور پرباری داشته باشید. امروزه، کود های طبیعی و شیمیایی بسیار زیادی وجود دارند که می توانند در رشد و تقویت گیاهان، نقش بسزایی داشته باشند. بسیاری از افراد برای تقویت گیاهان و درختان خود، به ویژه درخت انگور از کود های شیمیایی استفاده می کنند. استفاده از کود های شیمیایی، سبب می شود تا میوه های درخت مسموم شوند و دیگر خواص قبل را نداشته باشند. یکی از بهترین پیشنهادات برای تقویت درخت انگور، کود آهن است. کود آهن برای درخت انگور دارای خواص فراوانی است که می تواند درخت انگور را به خوبی تقویت نماید. در ادامه با ما همراه باشید تا با کود آهن بیشتر آشنا شوید.

کود آهن

کود آهن، نوعی محصول تقویت کننده خاک محسوب می شود که دارای خواص فراوانی است. کود آهن، دارای عناصری همچون: آهن، گوگرد، پتاسیم، ازت و مقدار بسیار زیادی  از مواد معدنی و آلی است که می تواند به رشد و پربار شدن درخت انگور کمک بسیاری کند. در بسیاری از مواقع، ممکن است خاک یک محل برای کاشت درخت انگور مناسب نباشد؛ اما هیچ جای نگرانی نیست چرا که کود آهن می تواند مشکل را حل نماید و کمبود های مواد مغذی خاک را جبران نماید و این امر سبب شده است تا بتوان درخت انگور را در هر شرایطی کاشت.

کود آهن برای درخت انگور

نحوه استفاده از کود آهن

بهترین زمان برای استفاده از کود آهن، پیش از کاشت درخت انگور است. پیش از کاشت درخت انگور، محل کاشت را انتخاب نمایید. سپس گودالی را برای کاشت درخت حفر کنید. کف گودال، مقداری کود آهن بریزید و با خاک حسابی مخلوط نمایید. پس از مخلوط نمودن خاک با کود آهن، مقداری آب درون گودال بریزید. لازم به ذکر است که می بایست به قدری آب درون گودال بریزید که فقط مخلوط خاک و کود کمی خیس بشوند. این امر سبب می شود تا خاک و کود حسابی مخلوط شوند. پس از انجام این فعالیت، حدود 24 الی 48 ساعت صبر نمایید تا خلوط بدست آمده حسابی هوا بخورد؛ رسیدن هوا مستقیم و نور خورشید به گودال، سبب می شود تا کود سریع تر تجزیه گردد و جذب خاک شود.

بیشتر بخوانید: چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟

پس از گذشت 24 الی 48 ساعت، می توانید نهال درخت انگور را درون گودال قرار دهید. پیشنهاد می شود برای افزایش کیفیت خاک، پیش از قرار دادن نهال انگور در گودال، کمی آفت کش به داخل آن بریزید تا آفات مزاحم رشد گیاه نشوند. پس از قرار دادن نهال در گودال و پر کردن آن با خاک، می بایست مقداری گیاه را آبیاری کنید. البته برای تقویت شدن بهتر خاک و نهال انگور می توانید مقداری دیگر کود بر روی خاک بپاشید.

بیشتر بخوانید: چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟اگر مدت ها پیش درخت انگور را کاشته اید و می خواهید به وسیله کود آهن آن را تقویت نمایید، می بایست مقداری کود آهن در اطراف درخت بپاشید؛ سپس با استفاده از بیل، خاک اطراف درخت و کود آهن را مخلوط نمایید. البته می توانید به صورت ساده کود را بر روی خاک بپاشید و هیچ عمل دیگری انجام ندهید. البته این امر ممکن است مدت زمان بسیار طولانی طول بکشد. اما اگر کود آهن را با خاک اطراف درخت انگور مخلوط نمایید، سبب می شود تا سریع تر جذب درخت گردد و در نتیجه درخت شما سریع تر پر بار شود.

پس از کود دهی به گیاه، می بایست حتما درخت را آبیاری نمایید. این امر سبب می شود تا کود ها سریع تر در خاک تجزیه شوند و در نتیجه وارد ریشه های درخت انگور شوند. پیشنهاد می شود که اگر دارای درخت انگور هستید می خواهید آن را تقویت نمایید، حتما از کود آهن استفاده کنید چرا که این کود، فقط مخصوص درخت انگور است و متناسب با نیاز های آن ساخته شده است.

زمان مناسب کود دهی درخت انگور

برای تقویت کردن درخت انگور به وسیله کود آهن، می توانید آن را در هر زمانی پای درخت بریزید. اما در برخی از مواقع خاص، ممکن است اثر آن بهتر شود و سریع تر جذب گیاه بشود. بهترین فصل، برای کود دهی درخت انگور، در اوایل زمستان می باشد. گرچه هوای زمستان سرد است و هوای سرد سرعت تجزیه شدن کود با خاک را کاهش می دهد، اما سبب می شود تا بهار سال آینده، درخت انگور شما به طور کامل تقویت گردد و نسبت به سال های دیگر، پربار تر شود.

کود آهن برای درخت انگورالبته، در اوایل بهار نیز می توانید کود آهن را به خاک درخت انگور اضافه نمایید. چرا که در اوایل فصل بهار، درخت انگور نیاز شدیدی برای رشد به مواد مغذی درون خاک دارد و علاوه بر آن، سرعت تجزیه و مخلوط شدن کود با خاک بسیار زیاد تر است. ولی مشکل این جا است که آثار مطلوب کود آهن برروی درخت انگور را نمی توانید در سال جاری مشاهده نمایید و می بایست یک سال صبر کنید تا کود آهن، حسابی مجذوب خاک شود. پیشنهاد می شود پس از اضافه نمودن کود آهن، حتما آفت کش به درخت بپاشید تا آفات مزاحم رشد و تغذیه درخت نشوند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی 

اگر در باغ یا باغچه منزل خود درخت انگور در حال از بین رفتن دارید، نگران نباشید؛ چرا که با استفاده از کود آهن، می توانید آن را تقویت نمایید و در نتیجه آن را احیا کنید. لازم به ذکر است که استفاده از کود آهن برای تقویت درخت انگور، می بایست طبق اصول باشد و به اندازه مصرف شود. چرا که مصرف زیاد آن سبب از بین رفتن ریشه گیاه و هجوم حشرات مختلف به گیاه می شود. لازم به ذکر است که برای خرید کود آهن، حتما به برچسب اصالت آن توجه کنید.

کود آهن برای درخت انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *