کود مخصوص درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت پسته درختی بیابانی است که ریشه در غرب آسیای صغیر دارد و برای رشد به تابستان های بسیار گرم نیاز دارد.  زمستانهای بسیار سرد و باران های پاییزی می تواند باعث قارچ و مشکلات محصول شود. گل پسته نر و ماده در درختان جداگانه تولید می شود.  کوددهی درخت پسته مستلزم بررسی کامل خاک است. درختان پسته در ایران همواره دچار کمبود آهن و پتاس بوده اند و این کود با داشتن عناصری مانند پتاس و آهن می تواند این کمبود را در این درختان جبران کند. در ادامه به موضوع کود مخصوص درخت پسته پرداخته ایم.

  عناصر کود مخصوص درخت پسته

  آهن 18 تا 20 درصد گوگرد 9 درصد نیترات 4 درصد پتاس 3 درصد هیومیک اسید 3 درصد مواد آلی و معدنی 30 درصد

  مزایای مختصر استفاده از کود مخصوص درخت پسته

 •   درمان زردی درختان و کمبود آهن
 •   افزایش عملکرد فتوسنتزی
 •   افزایش مواد آلی خاک
 •   رشد سریع درخت، باردهی بالا
 •   ضد انگلی، ضد قارچ، ضد سفیدک، ضد شپشک و…

کود مخصوص درخت پسته

 کود پسته و تاثیر آهن بر درختان پسته

  تأثیر نیتروژن بر درختان پسته: کمبود نیتروژن باعث کاهش رشد درختان می شود، شاخه ها نازک تر و کوتاهتر می شوند و شاخه های جوان قرمز می شوند.  برگها ابتدا سبز کم رنگ می شوند و سپس زرد می شوند و به سرعت می ریزند.  کمبود نیتروژن باعث کوچک شدن برگ ها، قرمز شدن دمبرگ ها و رگبرگ ها و برگ های مسن تر علائم کمبود را نشان می دهد.  کاهش عملکرد دانه، پژمردگی زیاد از دیگر عوارض کمبود نیتروژن است.  تامین نیتروژن به حاصلخیزی خاک بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: کود تقویتی درخت پسته 

اثر پتاسیم روی درختان پسته: کمبود پتاسیم منجر به کندی رشد گیاه و کوچکتر شدن برگها می شود.  در کمبود شدید، نوک برگ ها زرد شده و به سمت حاشیه پیش می روند.  بافت برگ های زرد به مرور زمان قهوه ای می شود و از بین می رود.  این علائم شبیه سمیت کلر در گیاهان است.  علائم کمبود پتاسیم در برگ‌های مسن‌تر بارزتر است.  لبه ها و انتهای برگچه ها به سمت پایین خمیده شده اند.  پتاسیم کافی باعث افزایش وزن و کیفیت دانه می شود.  پتاسیم اضافی همچنین میلی گرم منیزیم را کاهش می دهد و باعث پژمردگی محصول می شود، به ویژه در خاک هایی که در دسترس بودن منیزیم کم است.  این مشکل با نظارت صحیح قابل حل است.

  تاثیر آهن بر درختان پسته: استفاده بهینه از کود آهنی در باغات پسته که دارای آهک بالا در خاک و مقدار زیادی کلروز در برگها می باشد نشان داده است که استفاده از این محصول تاثیر زیادی بر روی درختان پسته دارد.

  تأثیر گوگرد بر درختان پسته: گوگرد نقش مهمی در افزایش عملکرد باغات پسته دارد.  اسیدهای آمینه گوگرد و پروتئین برای پسته برای تشکیل کلروفیل در گیاهان ضروری است.  محتوای گوگرد حاوی آنزیم ها و ویتامین ها است.  علائم کمبود گوگرد تقریباً مشابه علائم کمبود نیتروژن است و عنصر گوگرد مطمئناً برای پسته بسیار مفید است.

  انواع کود مخصوص درخت پسته

  کاشت درختان پسته نسبت به گذشته افزایش زیادی داشته است و به دلیل سودآوری بالای این گیاه، آنتالیا به یکی از مراکز تولید پسته در ترکیه تبدیل شده و سهم زیادی از تولید پسته در منطقه را به خود اختصاص داده است.  از سال 2007، ایالات متحده از طیف وسیعی از کودهای مبتنی بر پسته برای تطبیق آب و هوای خود برای تولید پسته و همچنین کشت بزرگ بادام استفاده کرده است.  عوامل مختلفی در کاشت درختان پسته و پرورش آنها موثر است که استفاده از این محصول و ایجاد تعادل و هماهنگی در آنها یکی از مهمترین موارد برای کشت درخت پسته است.  در ادامه با انواع کود پسته آشنا خواهید شد.

کود مخصوص درخت پسته

کود مخصوص درخت پسته و انواع کودهای ضروری پسته

 • آهن
 • نیتروژن
 • پتاسیم

  برای استفاده صحیح از کودهای پسته بهتر است با عوامل موثر بر مصرف کود پسته آشنا شوید.  در بین تمامی محصولات معرفی شده، نیتروژن بیشترین مصرف را دارد و بسته به اقلیم درختکاری، میزان نیتروژن توسط متخصصین این حوزه تنظیم می شود.  درخت پسته علاوه بر انواع کودهای پسته که نیازهای تغذیه ای و تنفسی گیاه محسوب می شود، نیازهای دیگری نیز برای کشت و رشد بهتر دارد که به اختصار به آنها می پردازیم:

  تعادل کربوهیدرات: تعادل کربوهیدرات ها و قندهای تولید شده در این گیاه مهم است.  این بخش و همچنین سایر محصولات می تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصول داشته باشد.

  تنظیم کننده های رشد گیاه: این تنظیم کننده ها هورمون هایی هستند که رشد گیاه را تنظیم می کنند.  تنظیم کننده ها همراه با کودمخصوص درخت  پسته باعث حیات و نمو گیاهان می شوند.  به عنوان مثال، گیاه در شرایط سخت و تنش های محیطی بیشتر به هورمون های گیاهی مانند اتیلن وابسته است.

کاربرد فناوری در تهیه کود مخصوص درخت پسته

  با توجه به تمامی موارد ذکر شده نیاز به نگهداری درخت و باغ و همچنین کودهای مناسب برای رشد درختان پسته بیش از گذشته می باشد.  فناوری بیوشیمیایی روش جدیدی است که با کمک نیروهای متخصص و محققین متعهد تولید شده و هدف اصلی آن اصلاح خاک، تصفیه آب و کشاورزی پایدار است.  این راهکار فناورانه به احیای درختان پسته آسیب دیده و اصلاح خاک مناطق پسته کاری کم و پر شور کمک می کند.استفاده از این فناوری نوظهور و موثر از سال 1388 در استان های کرمان و یزد آغاز شد و تا به امروز در شهرهایی مانند: شهربابک ادامه دارد. ، سیرجان، انار در استان کرمان و شهرستان خاتم در استان یزد.

بیشتر بخوانید: کاشت جو

  این روش بر تصفیه آب و اصلاح خاک برای ایجاد فضای مناسب برای جذب عناصر مورد نیاز درخت پسته تمرکز دارد.  محلول فناورانه بیوشیمیایی با افزایش فعالیت های بیولوژیکی خاک ضمن جلوگیری از تخریب ساختار خاک، تأثیر مثبتی بر دانه بندی می گذارد و فضای مناسبی در خاک ایجاد می کند.  روش بیوجامی با چهار محصول فناورانه خود دستاوردهای شگفت انگیزی را در باغات پسته به ارمغان آورده است که این محصولات عبارتند از:

 •   پودر کمپوست بیوشیمیایی
 •   محلول c5 آسیل
 •   محلول استینا 400
 •   محلول بیوشیمیایی مایع

  مقدار مواد بیوشیمیایی مورد استفاده در هر باغ بسته به منطقه، منطقه رشد و شرایط خاک متفاوت است که بر اساس آزمایش خاک قابل تشخیص است.  به لطف این راه حل تکنولوژیکی می توان بسیاری از مشکلات و بیماری های رایج در درختان پسته مانند: ورتیسیلیوم، پوسیدگی طوقی، پوسیدگی ریشه را کنترل کرد.

کود مخصوص درخت پسته

  تأثیر این روش هوشمندانه در باغات پسته عبارتند از:

 •   افزایش فضای سبز
 •   حذف شوری خاک
 •   کاهش تراکم
 •   افزایش باروری
 •   افزایش جوانه زنی
 •   تقویت کننده تنفس خاک
 •   تنظیم اسیدیته
 •   افزایش اندازه و وزن میوه
 •   کاهش مسمومیت های شیمیایی ناشی از مصرف کودهای کشاورزی

سخن نهایی

کود مخصوص درخت پسته باید بتواند بافت خاک را در باغات پسته تغذیه و حفظ کند و با استفاده مستمر و سالانه باعث رشد بهتر درختان و بهبود بافت خاک شود و مسمومیت ایجاد نکند.

کود مخصوص درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *