کود هیومیک برای یونجه

کود هیومیک برای یونجه

بررسی کود هیومیک برای یونجه

در این مطلب به بررسی تاثیر کود هیومیک میپردازیم و ضمن آشنایی با کود هیومیک می‌خواهیم بدانیم که کود هیومیک برای یونجه چه تاثیری دارد. با ما همراه باشید.

کشت و زرع که امروزه صنعت بزرگ کشاورزی را به وجود آورده، از زمان‌های بسیار دور در بین مردم رواج داشته است. یکی از عوامل مهم در پرورش گیاهان و این صنعت مهم، خاک حاصلخیز و مناسب است. اما طی سال‌ها کشاورزی و برداشت محصول خاک زمین‌های کشاورزی مواد مغذی خود را کم کم از دست داده و بعد از کاشت و برداشت مداوم محصول، فقیرتر از قبل شده‌اند و یا به خاطر فعالیت‌های انسانی فاقد مواد معدنی و آلی شده که می‌توانند موجب بی‌کیفیتی محصول گردند. از این رو نیاز به کود در زمین‌های کشاورزی برای رشد بهتر گیاهان بسیار احساس می‌شود.

کود که ماده‌ای طبیعی یا غیرطبیعی برای تامین مواد مغذی خاک است، در صنعت کشاورزی بسیار کاربرد دارد و هر چقدر که کود مورد استفاده برای رشد گیاهان دارای مواد معدنی بهتر و مرغوب‌تری باشد؛ گیاه مورد نظر محصول بهتری را ارائه می‌دهد. در واقع این ماده معدنی تاثیرات بسیار مثبتی روی محصول داشته و باعث می‌گردد که خاک حاصلخیزتری داشته باشید. هرچقدر کود استفاده شده برای پرورش گیاهان دارای مواد ارگانیک بیشتری باشد؛ علاوه بر این که خاک را غنی می‌سازد؛ می‌تواند برای محیط و سلامت انسان‌ها نیز مفید باشد.

امروزه کشاورزان برای پرورش بسیاری از گیاهان خود از کودهایی که دارای مواد ارگانیک بیشتری هستند، استفاده می‌کنند. اسید هیومیک کودی مناسب است که از بقایای تجزیه شده تشکیل شده و می‌تواند در رشد و تغذیه گیاه بسیار موثر باشد. در این مقاله ضمن آشنایی با کود هیومیک می‌خواهیم بدانیم که کود هیومیک برای یونجه چه تاثیری دارد.

گیاه یونجه

یونجه که جز گیاهان گل‌دار به حساب می‌آید، گیاهی با خواص دارویی فراوان است. این گیاه از خیلی سال‌ها پیش تا به حال به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود، همچنین ریشه و ساقه و برگ آن نیز به علت خواص دارویی مهم بسیار مورد توجه است. خواستگاه اصلی این گیاه ایران است و این گیاه به طور کلی در مناطق کویری قابل پرورش است. اما امروزه با ایجاد شرایط خاص در مناطقی با آب و هوایی دیگر نیز کشت می‌شود.

یونجه نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر برای رشد هرچه بهتر به خاکی با مواد مغذی بسیار بالا نیاز دارد و برای این که بتوان محصول خوبی را از این گیاه برداشت کرد، باید برای پرورش آن از بهترین کودها که باعث رشد سریع آن می‌شود؛ استفاده نمود. بهترین کودی که می‌تواند روی رشد گیاه یونجه تاثیر فراوانی داشته باشد و محصولی مرغوب را به شما ارائه دهد؛ کود هیومیک است. استفاده از کود هیومیک می‌تواند در افزایش تناژ یونجه بسیار تاثیرگذار باشد و باعث افزایش عملکرد رشد آن گردد و در پی آن محصولی با کیفیت را به همراه داشته باشد.

کود هیومیک برای یونجه

کود هیومیک

همانطور که در بالا اشاره کردیم هیومیک اسید از تجزیه اجساد جانوران و گیاهان در مدت زمان بسیار طولانی به وجود می‌آید. در واقع زمانی که جانوران و گیاهان در زیر خاک مدفون می‌شوند این اجساد با وجود رطوبت و گرما و نور خورشید طی سال‌ها به مواد معدنی و آلی تبدیل گشته که به این مواد معدنی اسید هیومیک گفته می‌شود. اسید هیومیک‌ها امروزه به دلیل ارگانیک بودن بسیار در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا؛ کود هیومیک باعث می‌شود که گیاه رشد قابل توجهی داشته و با استفاده از آنها ریشه‌زایی، سبزینگی، جذب کود و سموم شیمیایی و غیره در گیاه افزایش یابد. این کود که دارای ساختار اسید هیومیک در خود است با کاهش PH و کنترل شوری خاک و اصلاح آن موارد بالا را به همراه می‌آورد.

بیشتر بخوانید: ورمی کمپوست

چرا از کود هیومیک برای یونجه استفاده کنیم؟

از آنجایی که 33 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی به پرورش یونجه اختصاص داده شده، اما همچنان غذای دام‌ها تامین نمی‌شود. از این رو تنها با استفاده از کود مناسب که بتواند روی رشد گیاه یونجه اثر داشته و محصولی سالم و باکیفیت را به بار بنشاند، می‌توان این کمبود غذای دام را تامین نمود.

البته ناگفته نماند که تنها شناخت و دانستن خواص این کود برای یونجه نمی‌تواند نتیجه دلخواه ما را به همراه داشته باشد. این کود برای تامین مواد معدنی گیاه بسیار مفید است اما؛ استفاده این کود برای هر گیاه راه و روش‌های خاص خود را دارد که مصرف‌کنندگان حتما قبل از استفاده از آن باید با توجه به گیاهی که می‌خواهند آن را پرورش دهند، با این روش‌ها آشنا شوند.

برای مثال: زمانی که کود هیومیک برای یونجه مورد استفاده قرار می‌گیرد، سبزینگی برگ‌ها کم شده اما برگ بوته‌ها بسیار رشد کرده و پهن می‌شوند. رشد سریع و پهن شدن برگ‌ها به این دلیل است که بعد از اضافه کردن کود هیومیک رطوبت خاک به بهترین حالت خود رسیده و ریشه‌ها شروع به رشد می‌کنند و مواد مغذی به برگ‌ها رسیده و باعث افزایش رشد آنها می‌شود. اما کم شدن رنگ برگ‌ها می‌تواند به دلیل استفاده بیش از حد تعریف شده از کود هیومیک و یا مصرف خالص آن (کاهش ازت خاک) برای گیاه یونجه باشد. از این رو این کود برای هر گیاه مقدار مشخصی دارد که فرد زمان مصرف حتما باید به آن توجه کند تا بتواند محصول مورد نظر را با کیفیتی خوب به دست آورد.

برای استفاده از کود هیومیک برای یونجه بهتر است که همزمان غذاسازی و تولید سبزینگی نیز تقویت شده تا نه تنها برگ‌های بوته پر و پهن شده بلکه رنگ سبزینگی برگ‌ها نیز حفظ شود.

البته ناگفته نماند که این برنامه تغذیه به طور کلی گردآوری شده و ممکن است در شرایطی خاص مانند: شور بودن خاک یا اختلال با سموم و دیگر کودها بازدهی مناسب را نداشته باشد. به همین دلیل بهتر است که برای استفاده از این برنامه ابتدا از نوع خاک و سموم مورد استفاده مطلع گردید و یا از کارشناسان کشاورزی کمک بگیرید و بعد از دستور تغذیه‌ای که در بالا آمده استفاده نمایید.

مزایا استفاده از کود هیومیک برای یونجه

  • کود هیومیک رشد علف‌های هرز را کاهش می‌دهد.
  • زمان برداشت محصول را بسیار کوتاه می‌کند.
  • از خوابیدگی یونجه می‌کاهد.
  • کیفیت یونجه را افزایش می‌دهد.
  • بالا بردن توان گیاه برای تثبیت نیتروژن در خاک
  • جلوگیری از آسیب سرخرطومی برگ یونجه
  • موجب می‌شود که راحت‌تر هضم گردد.

بیشتر بخوانید: طریقه کاشت گوجه فرنگی

سخن پایانی

 همانطور که در بالا اشاره کردیم یونجه از جمله گیاهانی است خواص فراوانی دارد. این گیاه نه تنها فیبر و پروتئین، کلسیم و ویتامین در خوراک دام‌ها تامین می‌کند بلکه باعث تامین بخشی از نیتروژن خاک و حاصلخیزی آن گشته و ظرفیت آب نگهداری شده در خاک را افزایش می‌دهد. همچنین کود هیومیک نه تنها برای خاک بسیار مفید است، بلکه در کشت و زرع نیز بازدهی بالایی داشته و اثر بخش است و علاوه بر این به گیاه کمک می‌کند تا محصول از لحاظ کیفیت در مقایسه با دیگر محصولاتی که از این کود استفاده نمی‌کنند، بسیار مطلوب‌تر باشد.

با تشکر از توجه شما آلکود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366