تاثیر فروت ست بر روی هندوانه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هندوانه میوه ای دوست داشتنی در بین مردم جهان است و همه آن را می شناسند. بخش زیادی از این میوه را آب تشکیل داده است و انواع و گونه های زیادی دارد. خاستگاه هندوانه به آفریقا برمی گردد و پس از آن در هند سپس به همه کشورها آورده شده است.هندوانه یک نوع میوه ی فصل گرم است و در منطقی که تابستان طولانی و گرم داشته باشد رشد می کند. تابستان خشک و مرطوب برای رشد هندوانه بسیار مطلوب است. هندوانه از دسته ی کدوییان و صیفی جات است که به سرما حساس هستند. این میوه در جهان به مقدار زیادی کشت می شود و می توان گفت محبوب ترین و پرمصرف ترین است از این رو در این مقاله می خواهیم به تاثیر فروت ست بر روی هندوانه بپردازیم.

هندوانه و خصوصیات آن؛ از کاشت تا برداشت

هندوانه گیاهی خزنده است با ریشه های عمیق و شاخه های بلند که تا ۵ متر هم می رسند. هندوانه گیاهی یک پایه است یعنی گل های نر و ماده ی ان روی یک پایه قرار گرفته اند.

از خواص این میوه بگوییم؛ هندوانه سرشار از ویتامین های آ و ث است همچنین دارای منیزیم و لیکوپن نیز هست. ویتامین های گروه ب نیز در هندوانه به مقدار مناسبی وجود دارد و همچنین عناصر فسفر و پتاسیم. بخاطر این که درصد زیادی از ان را آب تشکیل می دهد و کالری آن؛ مصرف هندوانه توسط متخصصین تغذیه بسیار توصیه شده است.

تاثیر فروت ست بر روی هندوانهطعم شیرین و آبدار هندوانه طرفداران زیادی را جذب خود کرده است.کشورهای چین, ترکیه, برزیل و ایران بزرگترین تولیدکننده های هندوانه در جهان هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو

در ایران شهرهای خوزستان هرمزگان فارسو بوشهر سهم بیشتری در کشت هندوانه دارند که این محصول به کشورهای دیگری هم صادر می شود.

هندوانه دارای بذر یا همان تخمه به رنگ سیاه یا زرد  یا قرمز و قهوه ای است. ژاپنی ها برای اولین بار هندوانه ای تولید کرده اند که بدون بذر است.

هندوانه انواع مختلفی دارد که بر اساس رنگو شکل و نوع بذر و موارد دیگر دسته بندی می شوند. آن نوع از هندوانه که مورد پسند بسیاری ازافراد است همان هندوانه با گوشت قرمز و بذر تیره است.

چون منشا این میوه احتمال زیاد افریقا بوده است برای رشد ان دمای هوا باید گرم باشد و از اواخر فروردین می توان هندوانه را کاشت.کاشت هندوانه با دو روش استفاده از بذر و از طریق نشا انجام می شود. استفاده از بذر در شهرهای شمالی و جنوبی کشور رواج بیشتری دارد. شرایط آب و هوایی لایران به گونه ای است که در دو فصل هندپانه قابل کشت.

تاثیر فروت ست بر روی هندوانه کشت پاییزه که مناسب مناطقی است که زمستان خیلی سردی ندارند. و کشت بهاره در مناطق دیگر که از اسفند ماه آغاز می شود.برای کاشت هندوانه خاک حاصلخیز با رطوبت زیاد و زهکشی مناسب؛ بسیار مطلوب است. این خاک باید از عناصری مثل کلسیم و پتاسیم و منیزیم غنی باشد.چون درصد بیشتر این میوه را آب تشکیل می دهد بنابراین ابیاری فراوانی نیاز است.

فروت ست چیست و تاثیر فروت ست بر روی هندوانه چگونه است؟

فروت ست نوعی کود است که به صورت محلول یا جامد بر روی درختان و گیاهان استفاده می شود. آغاز اثرگذاری فروت ست از زمان شروع تشکیل میوه است. فروت ست حاوی مواد و عناصری است که به بهبود کیفیت میوه حاصل می انجامد. همچنین بر سلامت درختان و گیاهان نیز تاثیر دارد. نیتروژن, بور و روی موجود در فروت ست مقدار میوه را افزایش داده و باعث سود اقتصادی کشاورز و باغدار می شوند.

تاثیرات دیگری که فروت ست دارد: درشتی میوه ها

افزایش رشد جوانه های گل, افزایش گرده افشانی, افزایش میوه دهی و همچنین بیشتر شدن کیفیت میوه هندوانه نیز مثل بسیاری از گیاهان دیگر برای رشد به ریزمغذی ها و مواد معدنی مختلف نیاز دارد و کشاورز با تامین این مواد می تواند بهترین محصول را برداشت کند. تاثیر فروت ست بر روی هندوانه در همه ی بخش های این محصول قابل مشاهده است.

فروت ست باعث می شود اندازه ی میوه درشت تر، آبدارتر و شیرین تر و پوست زیباتری داشته باشد که با این شرایط راحت تر به فروش می روند. همچنین تاثیر فروت ست بر روی هندوانه باعث جلوگیری از آسیب آفت ها می شود و مقاومت گیاه در برابر تغییرات محیطی بیشتر می شود.

تاثیر فروت ست بر روی هندوانهکشاورزان با استفاده از فروت ست برای هندوانه می توانند گیاه را سریع وارد فاز میوه دهی و گلدهی کنند و زودتر برداشت محصول داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

فروت ست برای هندوانه باید دو بار در سال استفاده شود تا به نتیجه ی مطلوب برسد. اولین بار می تواند این کار در اواخر فصل زمستان انجام شود و دفعه دوم بعد از برداشت میوه ها.

فروت ست نیز مانند سایر کودها و ترکیبات باید با برنامه ریزی و مقدار مشخص استفاده شود در غیر اینصورت بازدهی نخواهد داشت و حتی ممکن است نتسجه ی عکس داشته باشد و باعث آسیب شود.

تاثیر فروت ست بر روی هندوانه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *