مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاید تا به حال برای شما هم این سوال به وجود آمده که مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست چیست این یک مخلوط کود بسیار عالی برای درختان است. ما در این مقاله مزایای این کود را ارائه می دهیم. اگر شما هم میخواهید درختان تان گلدهی زیادی داشته باشند با ما همراه باشید.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

اجرای این محلول بعد از برداشت میوه از طریق سم پاشی سبب می شود عناصر ازت، بور، روی، ریز مغذی ها و آمینو اسید ها از برگ های در حال ریزش خارج شده و به سلول هایی مانند ریشه و پوست درخت انتقال یابد و در این اندام ها ذخیره شود. مزیت این مخلوط این است که وقتی گیاه  گلدهی خود را شروع میکند ، عناصر از ریشه و بخش های ذخیره شده بیرون میشوند و در اختیار جوانه های گل و برگ قرار می گیرند. دو هفته پس از شروع گلدهی انتقال عناصر نیتروژن، روی و بور فوق العاده مناسب می گردد.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ستتاثیر مواد تقویتی بر گیاه

مواد تقویتی از دو طریق میشه آنها را به مزارع  وارد کرد از طریق  ریشه و برگ،  در گیاه مثل  مولتی ویتامین و مواد غذایی که در بدن انسان موجب رشد، افزایش انرژی و سلامت جسم می شود عمل می کنند. گیاهی که فقط با  خاک کشت شود، شاید  با توجه به توان خاک و تنها با آب بزرگ شده و مقداری محصول تولید کند اما با گذر زمان خاک در اثر تداوم مصرف مواد معدنی توسط گیاه، دیگر نمی تواند  محصول زیادی تولید کند. در این شرایط حتما باید کود دهی انجام شود.

بیشتر بخوانید: افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک

از آنجایی که بیشتر کشاورزان وقتی نام کود را میشنودند به یاد کود اوره و کود های شیمیایی می افتند ، اما کود های مختلفی وجود دارد که رشد گیاه را ۳ برابر می کند؛ بنابراین لازم است که مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست را بیان کرد و به کشاورزان گرامی معرفی کرد  تا رشد عالی و محصول دهی گیاه خود  را دو سه برابر کنند.

زمان مصرف کود برای گیاهان

با در نظر گرفتن این موضوع که این کود مخلوط، دارای عناصر مفید برای گیاهان است، می‌توان آن‌را در هر زمانی به گیاه داد. استفاده بیش از حد این کود میتونه به کشت آسیب بدهد.

بهترین زمان برای این کود، هنگامی که گیاه در حال رشد است باید به گیاه داد رشد . چون در این زمان گیاهان به هر زمان دیگری به کود نیاز دارند و اگر با کمبود مواجه شوند رشد زیادی نمیکنند.

بهترین زمان برای استفاده از این کود ، فصل پاییز است . با استفاده از کود در این فصل  یخ‌زدگیی در فصل زمستان کاملا برطرف می‌شود.

کود ده ایکس برای گیاهان

کود ۱۰ ایکس، کودی آمریکایی بسیار مرغوب است که خیلی زود  نیازهای گیاه را فراهم می کند. این کود مغذی مزایای زیادی برای  محصولاتی مانند محصولات گلخانه‌ای، محصولات باغی، محصولات زراعی و گیاهان آپارتمانی دارد و مصرف درست آن  می‌تواند نتایج فوق‌العاده عالی به دست آورد.

این کود عالی را هر وقت به گیاه بدهید تاثیر خود را دارد و هیچ گونه ضرری ندارد ولی  بهتر است حتما اصولی آن را به کشت بدهید و طبق آن، گیاهان خود را تغذیه کنید .

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ستکود فروت ست برای گیاهان

کود فروت ست یک کود است که برای کشاورزی قابل استفاده میباشد  و به این دلیل این نام را دارد که مرحله صفر تشکیل میوه در نهنج را فروت ست می نامند.  زمانی  که  گل تصمیم به تقسیم سلولی می گیرد را اصطلاحا فروت ست می گویند.

 از لحاظ اقتصادی افزایش میوه های سردرختی اهمیت بالایی برای کشاورزان دارند. در دوره هایی مانند اوایل فروردین ماه و اواخر اسفند که خاک سرد است   و درختان که هنوز شروع به گلدهی نکرده اند  و علاوه بر این گردش شیره گیاهی نیز خیلی آهسته است، تغذیه جوانه‌ها از باید کامل باشد . ما باید این نکته را بدانیم  که محلول پاشی درختان توسط فروت ست را در فصل سرد انجام می دهند؛ با دلیل اینکه تاثیر زیادی در تمامی فعالیت هایی که درخت باید در طی سال انجام دهد می گذارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی زاموفیلیا

کود کامل ده ایکس شوک

مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست شوک ده ایکس یک نوع کود کامل است اما این کود از نوع مایع است.که محصول کشور آمریکاست که برای محصولات کشاورزی خود استفاده می کندد.اما ممکن است این سوال برای شما هم ایجاد شده باشد که چر با وجود کود هایی که در بازار معروف تر هستند به سراغ کود شوک ده ایکس برویم باید گفت که این کود تمام نیاز های درختان و گیاهان را در سریع ترین زمان ممکن برطرف می کندد و باعث میشود که گیاه در صورت نبودن منابع طبیعی به راحتی پوسیده و خشک نشود.اما باید در نظر داسته باشد که هر کودی را به درستی استفاده نشود ممکن است به گیاه شما آسیب برساند در شوک ده ایکس هم همینمورد نیز صدق میکند اما اگر در زمان مناسب و به صورت صحیح از این کود استفاده شود نتایج بسیار مطلوبی بر روی محصولات باغی،زراعی،کشاورزی و گلخانه ای و حتی گیاهان آپارتاماتنی خود از این کود استفاده کنید.

ویژگی ها کود کامل ده ایکس شوک

 • همانطور که در بالا به این مورد اشاره شد باید گفت که این کودبه صورت مایع وجود دارد یعنی میتوان از آن به صورت آبیاری و محصول پاشی نیر استفاده نمود اما ویژگی خاصی که این کود دارد این است که بر خلاف مانند باقی کود های شیمای عدم ایجاد سوختگی در گیاه و شوری خاک میشود.اما این حالت زمانی رخ میدهد که کود های شیمیای تقلبی باشد یا  میزان کلر و سدیم بالایی داشته باشند، نه تنها فایده ای برای محصول نخواهند داشت، بلکه مخرب نیز خواهند بود.
 • کود کامل شوک از مواد عالی هیومیک اسید برخوردار است که فولویک اسید و عصاره جلبک دریایی است که کمتر کودی را میتوان یافت که از این مزیت و ویژگی بهرمند باشد.
 • با قابلیت هایی که در بالا به آن اشاره شد باید گفت که این کود درصدی از اسید هیومیک جهت اصلاح خاک، اسید فولویک برای انتقال بهتر عناصر غذایی به ریشه، آمینواسید جهت جلوگیری از وارد شدن تنش به گیاه، عناصر نیتروژن، پتاسیم، فسفر، آهن، کلسیم، بور و عصاره محرک رشد جلبک دریایی است.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ستفروت ست چیست؟

تامین نیاز درختان برای افزایش باردهی همیشه دارای اهمیت بسیار زیادی است، اما این اهمیت در بعضی مواقع دو چندان می‌شود. یکی از این مواقع حساس کود بهاره یا فروت ست است. در اوایل بیدار شدن درختان و شروع جوانه‌زنی مناسب ترین زمان برای محلول‌پاشی کود فروت ست است، شرایط محیطی به شکلی است که عملا جذب از ریشه خیلی ضعیف بوده و درخت مجبور است از ذخایر موجود در تنه و ریشه خود استفاده کند. مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست حال اگر به هر دلیلی این ذخایر به مقدار کافی باشند (که در بیشتر موارد هست) درخت شروع رشد و توسعه بسیار خوب و مناسبی نخواهد داشت به همین علت باید در اوایل جوانه‌زنی از کود فروت ست به شکل محلول پاشی استفاده کنید.

فروت ست نیز مزایایی هم دارد که در نوع خودش مناسب است و ما در ادامه به آن میپردازیم:

 • کاهش ریزش شکوفه و تبدیل بیشتر آن به میوه
 • افزایش ذخیره عناصر غذایی بعد از برداشت برای شروع فصل رشد آینده
 • کاهش شدت سال‌آوری در درختان میوه
 • افزایش درصد جوانه‌های زمستان گذر
 • افزایش مقاومت به سرمای زمستانه و اوایل بهار
 • سرعت جذب بالا از طریق برگ

نحوه کار فروت ست

مجموعه میوه و عملکرد مرتبط به شدت تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار دارند. مهم ترین اثر در زمان گل دهی در بهار است، زمانی که یخبندان می تواند به شکوفه ها آسیب برساند و هوای سرد باد می تواند به طور قابل توجهی مانع از فعالیت ناقلان گرده (زنبورها و سایر حشرات) و همچنین کاهش جوانه زنی گرده بر روی کلاله شود. رشد آن به سمت تخمدان است. اگر گرده افشانی و لقاح گلها بهینه باشد، میوه های برگریز عمدتاً به دمای 15-25 درجه سانتیگراد نیاز دارند. مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست در دماهای کمتر از 10 درجه سانتیگراد، فعالیت زنبورهای عسل حداقل و گرده افشانی و لقاح گلها ضعیف است. سرعت باد بیش از 16 کیلومتر در ساعت نیز به طور قابل توجهی از فعالیت زنبورهای عسل جلوگیری می کند، در حالی که باران در طول شکوفه می تواند منجر به کاهش زنده ماندن یا حتی مرگ گرده شود.

تولیدکنندگان میوه تلاش می‌کنند تا با ایجاد سرپناهی به شکل بادشکن در داخل و اطراف باغ، بر این محدودیت‌ها بر روی میوه‌دهی و تولید غلبه کنند. با این حال، مهم است که اطمینان حاصل شود که در باغ‌های واقع در مکان‌های شیب‌دار، بادشکن مانع جریان طبیعی هوای سرد در پایین شیب نمی‌شود، یا این امر باعث ایجاد چیزی می‌شود که به نام کیسه یخبندان شناخته می‌شود. در طول یخبندان های تشعشعی، تابش موج بلند به هوای فوقانی از بین می رود و با هوای سرد در سطح زمین و بالای سطح زمین جایگزین می شود. این هوای سرد است که باعث خسارت سرمازدگی می شود.

مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست

حال که این دو را برای شما توضیح دادیم و دانستید که مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست چیست باید تصمصم بگیرید که از کدوم کود برای خودتان استفاده کنید اما اگر بخواهید نظر مارا بدانید باید بگوییم که در این سال ها تجربه ای که به دست آمده ما به این نتیجه رسیدیم که شوک ده ایکس مینواند چاگزین خوبی برای فروت ست باشد و از پان در تمام زمینه ها استفاده کردتا بهترین نتیجه را دریافت کرد

شوک ده ایکس

شوک ده ایکس اغلب گیاهان برای رشد و تولید میوه و مقاومت بیشتر نیازمند تقویت و رسیدگی های بسیاری هستند که دوام و طول عمرشان را بیشتر می کند از سوی دیگر با گذشت زمان و قرارگیری اطلاعات غلط در سایت ها برخی به اشتباه از کودها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت استفاده می کنند که موجب می شود به گیاه آسیب فراوانی برسد و از بین برود. علاوه برآن استفاده از کود نیازمند دانش و اطلاعات کافی در نحوه استفاده از آن است. مزایای استفاده از کود کامل شوک ده ایکس برای گیاهان بی شمار می باشد، به شکلی که با رسیدن مواد مغذی این کود به گیاه، نتایج بینظیری را مشاهده خواهید کرد. هر گیاهی از جمله محصولات زراعی، درختان میوه و محصولات گلخانه ای به مواد آلی و عناصر غذایی برای رشد بهتر و بهره وری بالاتر نیاز دارد که این مواد از طریق خاک یا محلول پاشی در دسترس آنها قرار می گیرد.

وقتی خاک بایر و رشد گیاهان بسیار آهسته و کند است، یعنی زمان استفاده از کود فرا رسیده. کود کامل شوک ده ایکس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد که منجر به تشکیل ساختار بهتر خاک می شود و بنابراین به رشد گیاه و جذب مواد مغذی کمک بسیار زیادی می کند. علاوه برآنها همانند مکمل غذایی عمل می کند و گیاه را برای تولید میوه و فتوسنتز آماده می کند.

 • این کود به حالت مایع موجود است و با حل کردن در آب می‌تواند به شکل محلول پاشی مورد استفاده قرار گیرد.
 • بر خلاف دیگر کودهای شیمیایی، از شوری خاک و سوختن برگ گیاهان جلوگیری می کند.
 • کود کامل شوک ده ایکس در ترکیبات خود حاوی مواد آلی هیومیک اسید، فولیک اسید و عصاره جلبک دریایی است.
 • اسید هیومیک موجود در آن جهت ترمیم خاک است. فولیک اسید جهت انتقال بهتر و سریع تر عناصر غذایی به ریشه و آمینو اسید مانع از وارد شدن تنش‌ها و عوامل محیطی به گیاه می‌شود.
 • عناصر نیتروژن، پتاسیم، فسفر، بور، آهن ، کلسیم و عصاره جلبک دریایی، نیز در این کود پرکاربرد وجود دارد.
 • از خصوصیات معروف آن این است که، قابلیت ترکیب شدن با کودهای دیگر مانند اسید هیومیک شوک و روغن ولک را دارد.
 • کود کامل شوک ده ایکس را می‌توان در تمام دوران رشد گیاه مورد استفاده قرار داد.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ستکود فروت ست چیست؟

کود فروت ست  که به حالت مایع است محصولی تشکیل شده از عناصر نیتروژن، روی و بور است که با آمینو اسید، عصاره جلبک دریایی و ماده آلی ترکیب شده و محصولی برای بهبود و تقویت تشکیل میوه در گیاهان را به وجود آورده است، که این کود برای تقویت دانه گرده، افزایش سرعت تشکیل میوه و بهبود کیفیت میوه های تازه تشکیل شده برخی عناصر نقش کلیدی دارد که عناصر نیتروژن، روی و بور از این نوع می باشد.

کمبود این عناصر درهنگام تشکیل میوه در ابتدای فصل باعث کاهش تشکیل میوه و ریزش گل ها و میوه های تشکیل شده می گردد و می تواند تعداد میوه های بد شکل و بد طعم را زیاد کند، بنابراین ضروری است با مصرف کافی از کود فروت ست در زمان مناسب عملکرد کمی و کیفی محصولات را بهبود دهید.

نحوه مصرف کود فروت ست

کود فروت ست، مقدار و زمان دقیق مصرف توسط کارشناسان مجرب و پس از آنالیز خاک و گیاه مشخص می گردد.

1_کود فروت ست پس از برداشت میوه و قبل از آغاز خزان گیاه به حالت محلول پاشی و با غلظت 200 سی سی در 100 لیتر آب توصیه می شود.

2_همچنین در اوایل فصل رشد، در هنگام تورم جوانه ها و چند روزی قبل از باز شدن گل ها، محلول پاشی گیاهان با غلظت 100 لیتر آب ضروری است.

با در نظر داشتن این قضیه که کود کامل شوک ده ایکس، دارای عناصر مفید برای گیاهان است، می‌شود آن‌را در هر زمان مصرف کرد.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست آشنا کنیم و همین طور به موضوعاتی چون: چه زمانی از این کود استفاده شود، فروت ست چیست، شوک ده ایکس چیست پراختیم. امیدواریم این مطلب اطلاعات شما را افزایش داده باشد .

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *