بهترین کود برای درخت فندق

بهترین کود برای درخت فندق

برای کود دادن به درختان فندق تنها به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و این گونه نپندارید که می توانید فقط با کودهای دامی، درختان خود را از هر جهت بی نیاز نمایید. اگر سه تا چهار سال یک برنامه غذایی مدون را برای کود دادن به درختان فندق در نظر بگیرید که این خود می تواند هزینه و زمان زیادی را از شما بگیرد می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید بهترین رشد و باروری را در درختان فندق خود ببینید. درختانی که از هر نظر بالاترین کیفیت را دارا باشند و میوه‌های مرغوبی تولید کنند که بازار پسند باشند تا بتوانید از این راه سود بسیار خوبی به جیب بزنید. این دقیقا همان راهکاری است که باغداران نمونه در هر منطقه انجام می دهند. لازم است بدانید که درختان مانند صیفی جات نمی توانند به سرعت به یک عنصر خاص واکنش نشان بدهند. آن‌ها نیاز دارند تا مدت زمان بیشتری برای آن-ها صرف شود تا به رشد و باروری برسند. تنها راهکاری که می تواند سبب شود تا درختان فندق در طی یک سال به حداکثر باروری خود برسند استفاده از کود اسید هیومیک شوک مایع است. این کود به دلیل فرمولاسیون خاصی که دارد می تواند در عرض یک سال، باعث بالا رفتن عملکرد درختان شود و نتیجه باروری را تا 30 الی 40 درصد افزایش دهد.اما همان طور که در بالا اشاره کردیم برای رساندن درختان به بیشترین باروری لازم است تا برنامه ریزی صحیح و اصولی، منظم و ممتد و علمی بهترین نتیجه برسیم. برای پیشگیری از پوک شدن و درشت شدن مغز فندق لازم است تا از برنامه غذایی مرتب و استانداردی بهره بگیریم. کلا همه درختان به عنصرهای غذایی احتیاج دارند. بعضا عنصرهای خاک ممکن است بالا باشد؛ بدین معنی که همه مواد مغذی در خاک موجود باشد. ولی در بیشتر موارد، خاک فقر شدید غذایی دارد و برای کنترل و به حداکثر رساندن باروری در درختان فندق احتیاج به استفاده از کودهای شیمیایی است. در این بین کودهایی هستند که عناصر شیمیایی بسیار کمی دارند. این کودها حد فاصل بین کودهای ارگانیک و شیمیایی هستند که از معروف ترین آن‌ها کود مرغی غنی شده است. در این مقاله قصد داریم که به بهترین کود برای درخت فندق بپردازیم.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای برگ انجیری

انواع کود مناسب برای درخت فندق

کلا سه نوع کود احتیاج شدید درخت فندق است:

  • اسید هیومیک
  • اسید آمینه
  • کلسیم

بهترین کود برای درخت فندق

کودهای شیمیایی اگرچه می توانند تا حدی مواد مورد نیاز درختان فندق را به آن‌ها برسانند ولی دارای مواد مضر نیز هستند. از طرفی بسیاری از کودهای شیمیایی در بازار تقلبی هستند و لذا دارای کلر و سدیم بالایی هستند. این میزان بالا از کلر و سدیم می تواند منجر به شوری خاک شود. زمانی که خاک شور شود می تواند درختان را خشک کند و باروری را در آن‌ها متوقف نماید. اما در این بین یک کود بسیار کامل و مقوی وجود دارد که می تواند درختان فندق را از هر نظر بی نیاز کند. نام این کود، ده ایکس شوک است. این کود ساخته شده کشور آمریکا است که با فن آوری‌های روز دنیا ساخته شده است. از تکنولوژی نانو در تولید این کود استفاده شده است. به علت همین تکنولوژی درختان می توانند بعد از هر تغذیه، به سرعت مواد غذایی را جذب نمایند. این کود نه تنها برای رشد و باروری درختان بسیار مفید و فوق العاد ه است؛ بلکه برای خاک نیز بسیار مفید فایده است. چرا که می تواند خاک را غنی نماید و آن را اصلاح کند. شوری خاک را در حد اعتدال نگه دارد. این کود به علت مواد ریز مغذی و آلی که در دل خود دارد می تواند سیستم دفاعی درختان را بالا ببرد و بدین جهت آن‌ها را در برابر آفات بیرونی در امان نگه دارد. در این صورت حشرات موذی نمی توانند تهدیدی برای درختان فندق به شمار بروند. این کود به علت داشتن آهن سبب می شود تا میوه‌های فندق دارای طعم بسیار عالی شوند. اسید فولیک موجود در این کود سبب می شود تا جذب بهتر مواد غذایی به درختان صورت پذیرد؛ بدین معنی که انتقال مواد غذایی به درختان سریع تر انجام گیرد. این کود به علت مایع بودن، انحلال پذیری بسیار بالایی دارد، از این رو کود کامل ده ایکس شوک را می توان بهترین کود برای درخت فندق دانست که به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده است.

 

بیشتر بخوانید: علت خشک شدن برگ درخت فندق

دیگر مزایای کود ده ایکس شوک برای درخت فندق

از آن جا که غلطت این کود بالا است ؛ لذا لازم است تا از قبل از مصرف بامقدار مناسبی از آب مخلوط گردد. این کود بر خلاف کودهای شیمیایی تقلبی، سبب سوزاندن ریشه گیاه نمی شود. کمتر کودی را می توان پیدا کرد که دارای این همه مواد مغذی باشد. آمینو اسید موجود در این کود سبب می شود تا درختان از تنش و استرس‌های محیطی در امان بمانند. این کود قابلیت مخلوط شدن با دیگر کودها از جمله اسید هیومیک را دارا است. با بهره گیری از این کود پر فایده، نیاز درختان به استفاده از سایر کودهای شیمیایی به حداقل مقدار خود می رسد. پتاسیم موجود در این کود سبب می شود تا سیستم دفاعی درختان بسیار تقویت شود. کلسیم برای استحکام سلولی درختان بسیار مهم است. عصاره جلبک دریایی که در این کود مقوی وجود دارد سبب می شود تا میوه درختان بسیار درشت تر و با کیفیت تر شود. نیتروژن موجود در این کود در ساخت کلروفیل در گیاهان نقش اساسی ایفا می کند و سبب رشد رویشی در درختان می گردد. لازم است تا این کود کامل را تنها از جاهای معتبر تهیه نمایید تا بتوانید به بهترین نتیجه در رشد و باروری درختان فندق برسید در واقع می توان گفت کود ده ایکس شوک بهترین کود برای درخت فندق است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366