کود مناسب برای درخت ازگیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

میوه ازگیل جز میوه های خوشمزه و البته تاثیر گذار روی سیستم ایمنی بدن است دراین مقاله قرار است که برایتان درباره ویژگی های این میوه صحبت کنیم و این که کود پتاس بالا چه تاثیراتی روی درخت ازگیل دارد. شاید سوالی که برایتان پیش بیاید این باشد که اصلا کود پتاس بالا چیست و کود مناسب برای درخت ازگیل چه نوع کودی است. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

عنصر پتاسیم

در مراحل زیاد شدن و رشد کردن گیاه عنصر پتاسیم اهمیت بالایی دارد، اگر گیاهی از عنصر پتاسیم کمتری برخوردار باشد نمی تواند در برابر تنش ها و هم چنین آفات و بیماری ها مقاومت بالایی از خود نشان دهد ولی گیاهانی که از این عنصر باارزش به خوبی برخوردار باشند در برابر مشکلات هم مقاومت بالایی نشان می دهند، کارشناسان کشاورزی عنصر پتاسیم را به نام کیفیت می شناسند.

کود مناسب برای درخت ازگیلعنصر پتاسیم چه فوایدی دارد؟

 1. رشد ریشه را افزایش داده و دربرابر خشکی و یخ زدگی مقاومتش را بالا می برد
 2. آنزیم هایی که ردی رشد گیاه اثر دارند را فعال می کند
 3. پروتئین و نشاسته موجود در گیاه را زیاد می کند
 4. سلولز را بیشتر تولیده کرده و استحکام ساقه ها را بیشتر می کند
 5. حرکت آب را در بین سلول های گیاه تنظیم کرده جلوی پژمرده شدن و خمیده شدن گیاه را می گیرد.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای نهال گوجه سبز

کود پتاس بالا چه انواعی دارد؟

 • پتاسیم سولفات که از رده های دوم کود پتاس بالای پرمصرف است
 • پتاسیم نیترات چون که قیمت بالایی دارد برای گیاهان باارزش هم به کار برده می شود
 • پتاسیم کلرید میزان پتاس بیشتری دارد و هم چنین قیمت پایین تری هم دارد به همین خاطر هم بیشتر از آن استفاده می شود
 • پتاسیم فسفات می تواند سازگاری خوبی با بقیه کود ها داشته باشد و هم زمان استفاده گردد

از کود پتاس بالا چگونه استفاده می کنند؟

کود پتاس بالا به خوبی در آب حل شده و توانایی این را دارد که در خاک نفوذ بکند که برای استفاده از آن از دوروش آبیاری و یا محلول پاشی کمک می گیرند.

کود مناسب برای درخت ازگیلرشد درخت ازگیل در مناطق جنگلی می باشد میوه اش را برای تازه خوردن و یا گرفتن مربا و ژله به کار می گیرند و شکل درخت ازگیل شبیه درختچه و یا بوته بزرگ می باشد، برای رشد کردن دمای مناسب و نور غیر مستقیم نیاز است، میوه ای تخم مرغ شکل و کروی بوده و خاصیت های زیادی هم دارد مثلا:

 • فشار خون را کاهش می دهد
 • سنگ کلیه را درمان می کند
 • التهاب روده ای را بهبود می بخشد
 • گوارش را تنظیم میکند
 • و درنهایت موجب تقویت اعصاب می شود

انواع مختلف درخت ازگیل

 • درخت ازگیل جنگلی
 • درخت ازگیل آمریکای شمالی
 • درخت ازگیل ژاپنی

ازگیل به چه روشی تکثیر می شود؟

همانند خیلی دیگر از گیاهان به روش کاشتن بذر، کاشتن قلمه وپیوند زنی می باشد  که هرکدام می تواند عیب و مزایایی هم داشته باشد.

چگونه آبیاری و هرس می شود؟

درخت ازگیل زیاد به هرس کردن احتیاجی ندارد و برعکس اگر زیاد هرس شود امکان دارد که به گیاه آسیب هایی وارد شود، این گیاه دارای ریشه های عمیقی است و از این رو به آبیاری مناسبی هم نیاز دارد

کود دادن درخت ازگیل

درخت ازگیل برای این که رشد بکند و زیاد شود به عناصر مختلفی احتیاج دارد که با کود دادن مناسب این نیاز رفع می گردد البته توجه داشته باشید که اگر کوددهی غیراصولی انجام شود آسیب ها و مشکلاتی را به گیاه می زند.

اگر از کود پتاس بالا برای درخت ازگیل استفاده شود مزایای بسیاری به دنبال خواهد داشت در همان اول به رشد کردن کمک می کند و ریشه اش را در برابر خشکی مقاوم می سازد، زیرا که اگر ریشه عمیق باشند امکان دارد که آب کافی دریافت نشود همچنین همانطور که گفته شد گیاه را در برابر آفات و بیماری های قوی می کند، اگر میوه درخت ازگیل درشت ویا شده باشد به دلیل وجود کود پتاس بالا است به خاطر این که جذب آب در درخت را بهبود می بخشد.

کود مناسب برای درخت ازگیلکود پتاس بالا باتاثیراتی که روی رشد گیاه می گذارد کیفیت میوه را هم بالا می برد،  در آخر های فصل بهار که درخت ازگیل شروع به گل دادن می نماید بسیار تایم مناسبی برای به کار بردن کود پتاس بالا می باشد، کود پتاس بالا سرعت رشد را افزایش داده و درنهایت میوه مرغوبی را به عمل می آورد، لازم به ذکر است که بگوییم در فصل پاییز هم پیش از برداشت کردن میوه می توان از این کود استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کود شوک مخصوص درخت گردو

یکی از گونه های درخت ازگیل، ازگیل ژاپنی است که برای کشورهای ژاپن و چین می باشد، در این دوران به خاطر داشتن خاصیت کشت می شود همچنین رشد آسانی هم دارد مثلا در آفتاب نیمه سایه و با آبیاری کم هم رشد می کند.

این گیاه در خانه رشد نمی کند و رنگ زردی هم دارد. امیدواریم که تا انتهای مطالب همراهمان بوده باشید و برایتان مفیده بوده باشد.

کود مناسب برای درخت ازگیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *