کود مناسب برای نهال گوجه سبز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

با فرارسیدن فصل بهار درختان میوه کم کم شروع به شکوفه زدن می کنند و هرچه می گذرد شکوفه ها کم کم به میوه تبدیل می شوند، یکی از نکات میوه های فصل بهار که قابل توجه است وارد شدن آلوهای ایرانی از تبریز می باشد، این آلو ها زمانی که هنوز رنگ سبزی دارند چیده شده و بین هم کودکان و هم بزرگ سالان محبوبیت خود را دارند. اما باردهی این درختان نیز مانند دیگر درختان از اهمیت زیادی برخوردار است از این رو لازم است که برای بهتر بودن محصول آن از کودهایی که بتوانند نیازهای درخت را برطرف کنند، استفاده کرد. در این مقاله می خواهیم به کودهای مورد نیاز این درخت بپردازیم پس با ما همراه باشید تا درباره کود مناسب برای نهال گوجه سبز بیشتر بدانید.

آلو ایرانی یا گوجه سبز

آلو ها در خاور میانه تنوع بسیار بالایی دارند ودارای درختی تقریبا کوچک هستند که درمناطق سردتر دقیقا زمانی که درخت خاموش است رشد می کنند.

کود مناسب برای نهال گوجه سبزهنگامی که میوه را برداشت می کنند شکلی سبز وگرد، و کوچک دارد، اگر احیانا هنگام رنگ سبز میوه این برداشت انجام نشود میوه رنگ طلایی به خود می گیرد که در این قسمت میوه نرم و آبدار و شیرین می شود، انواع مختلف آلوی ایران از شهر تبریز که در قسمت های شمالی ایران است می باشد، آلوی ایرانی را هم به صورت خام درکنار نمک می شود مصرف کرد و هم در غذاهای ایران ازآن ها استفاده می شود. در فرهنگ خاور میانه آلوی پرشیا شهرت دارد.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت کیوی

ویژگی های آلو یا گوجه سبز

 • سبز رنگ بودن
 • ترد بودن زمان گاز گرفتن
 • آبدار بودن
 • طعم ترش

بعید است بعد از چیزهایی که گفته شد دلتان آب نیفتاده باشد!

اگر قصد کاشت درخت در باغچه خانه داشتید فاصله ۱۰ فوت آن رعایت شود و به طور مرتب بین ۸ الی ۱۵ فوت قد داشته باشند، اما کاشت در مزرعه ای تجاری فاصله ها ۱۵ فوت هستند و دارای ردیف ۲۰ فوت ماشین آلات باشند، هم چنین درخت ها در فضای طبیعت می توانند دارای ۴۰ فوت قد باشند.

درخت گوجه سبز زمانی بار می دهد که علاوه بر تامین کردن مواد غذایی دوعامل دیگر هم باید مورد توجه باشد : تقویت کردن خاک و تقویت کردن درخت ها.

کود های دامی گاوی یا هیومیک اسید خاک را تقویت کرده و ماده آلی آن را تامین می کند، اما تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که  خاک های ما از لحاظ مواد آلی خیلی فقیر می باشند، از لحاظ شیمیایی هم شوری و آهک بالایی دارند که همه این ها باهم عواملی هستند برای اینکه مواد غذایی دریافت نشود، در اینجا احساس می شود که به جز عناصر غذایی به عنصر دیگر هم نیاز است.

کود مناسب برای نهال گوجه سبزگوگرد آلی و ترکیبات و مشخصاتش

گوگرد مایع آلی دوعنصر گوگرد و ماده آلی دارد یعنی نیتروژن ۱۵ درصد و کربن ۶ درصد، گوگردش به شکل سولفات بوده و خیلی عالی در خاک اکسید شده است و جذب هم می شود، به میزان ۲۰ درصد گوگرد دارد و این مقدار برای کشاورزی متعادل هست و مقدار ناخالصی اش پایین است.

در این ترکیب مواد های غذایی همچون فسفر و پتاسیم ۲ درصد و ریزمغذی هایی همچون منیزیم و منگنز و آهن ۴درصد موجود است، ویژگی های فنی و ساختاری هم دارند مانند:

 • خیلی سریع و آنی تاثیر می گذارد
 • به طور ۱۰۰ درصد می تواند بدون نیاز به ماده خاص دیگر در آب حل شده و باآب ترکیب شود
 • در آبیاری قطره ای و بارانی کاربرد ساده و بدون محدودیت دارد
 • در مقایسه با سایر گوگرد های مایع به خاطر ارزش غذایی بالاتر عملکرد بالاتری هم دارد

گوگرد آلی در بار دادن گوجه سبز چه تاثیراتی داد؟

گوگردآلی پروتئین در درختان را فعال کرده و کار کرد وفتوسنتز موجود در درخت ها را زیاد می کند که همه این هاموجب می شود تا درخت مواد غذایی بهتری به میوه برساند، گوگرد آلی تقویت کردن درخت را بیشتر کرده و خاک را اصلاح می کند هم چنین احتمال جذب کردن عنصر ها را بالا می برد،آفت ها و بیماری ها را دفع کرده و کنترل می کند.

 • باردهی گوجه سبز را افزایش داده و جذب عنصر های غذایی به ریشه را زیاد می کند
 • مقاوم بودن درخت در برابر تنش ها، آفات، بیماری ها افزایش می دهد
 • Phبالا و شوری خاک را کم می کند
 • آلودگی خاک و مصرف سم هارا کاهش می دهد
 • اندازه و سایز محصول را از لحاظ کیفیتی بالامی برد
 • فعالیت میکرو ارگانیسم را به خاطر داشتن ماده آلی نیتروژن و کربن بهبود می بخشد.

کود مناسب برای نهال گوجه سبزاز گوگرد آلی چگونه استفاده می کنند؟

برای این که بار دادن گوجه سبز را با گوگرد آلی افزایش بدهند سه تا کار انجام می شود:

 1. برای هر ۲۰۰ درخت به مقدار ۲۰ تا استفاده شود
 2. می توان برای محلول پاشی ۵ در ۱۰۰۰ترکیب کرد
 3. درمرحله اول قبل از جوانه زدن مصرف شود و در مرحله دوم‌ قبل از گل دادن و در مرحله سوم هم به هنگام سفت بودن دانه .

بیشتر بخوانید: نیتروژن برای درخت سیب

اصل آبیاری و محلول پاشی هم حتما رعایت گردد. بهترین روش برای مصرف کردن گوگرد آلی مایع تا بهترین اثر گذاری را داشته باشد روش آبیاری است.

کود مناسب برای نهال گوجه سبز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *