نیتروژن برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نیتروژن برای درخت سیب بسیار ضروری است، به همین دلیل باید از کودهایی استفاده کرد که نیتروژن بسیار بیشتری نسبت به سایر عناصر دارند. با ما همراه باشید، علاوه بر پرداختن به بهترین کود سیب درختی، به زوایای دیگر آن نیز اشاره خواهیم کرد.

بهترین کود برای درخت سیب

بهترین کود برای رشد درخت سیب کود کامل است که نیتروژن بیشتری نسبت به سایر عناصر دارد. این کودها به 10-6-4 معروف هستند و بهتر است از نوع مایع آن استفاده شود. این کود می تواند PH خاک را در حد ایده آل نگه دارد. بهترین PH حدود 6.5 است.

اگر این مقدار در خاک های قلیایی بیشتر باشد باید با گوگرد اصلاح کنیم و به حد مجاز برسانیم ولی اگر کمتر باشد با آهک کشاورزی مقدار آن را زیاد کنیم. بهترین کود برای درخت سیب کودی است که PH خاک را در حد ایده آل نگه دارد و کمبود مواد مغذی را برطرف کند.

نیتروژن برای درخت سیبنیتروژن از عناصر مهم است که درختان سیب به آن نیاز زیادی دارد. نیتروژن به رشد درختان سیب کمک می کند و شاخ و برگ قوی را تضمین می کند. برای کود دهی درختان سیب می توان از کود کامل ماکرو 6-6-12 که حاوی 12 درصد نیتروژن، 6 درصد فسفر و 6 درصد پتاسیم است استفاده کرد. این کود در سایه درخت استفاده می شود و یا به صورت نواری در کنار درختان با خاک مخلوط می شود. بسته به سن و بهره وری درختان برای هر درخت 1 تا 2 کیلوگرم مصرف می شود.

بیشتر بخوانید: فوائد کود حیوانی برای درخت سیب

استفاده از کودهای نیتروژنه برای درختان سیب

با توجه به اینکه نیتروژن عامل کلید و محرک آغاز کننده رشد و تولید محصولات است، مدیریت صحیح مصرف کود نیتروژن در تغذیه باغ سیب باید بیش از هر نوع کود دیگری مورد توجه قرار گیرد. مدیریت بهینه مصرف نیتروژن در باغ های سیب دارای خاک آهکی کار ساده ای نیست. اندکی بی توجهی در این امر باعث کوچک ماندن درخت و رشد کمتر شاخه ها و کاهش عملکرد و کیفیت و همچنین کاهش ذخیره میوه می شود. اگر کمبود شدید باشد رنگ برگها سبز کم رنگ می شود.

تاثیر کودهای نیتروژن بر میوه سیب

درختان سیب در ابتدای فصل رشد یعنی بهار و اوایل تابستان به نیتروژن بیشتری برای رشد سریع برگ ها، شاخه ها، تمایز جوانه میوه سال بعد و تولید میوه نیاز دارند. سال اما مصرف زیاد کودهای ازته در پایان فصل رشد باعث کاهش کیفیت رنگ و طعم و نگهداری میوه می شود. همچنین در این حالت برگها دیرتر می ریزند و شاخه ها به سرمازدگی زمستان حساس می شوند.

در روزهای اول فصل رشد که خاک سرد است و ریشه ها فعال نیستند، درخت سیب به ذخایر نیتروژن سال گذشته در اندام های خود بستگی دارد. به همین دلیل استفاده از کودهای ازته در فروردین ماه توصیه نمی شود. زیرا راندمان مصرف کود کم است. علاوه بر این، با گرم شدن خاک، سرعت تجزیه مواد آلی در خاک افزایش می یابد.

نیتروژن برای درخت سیبعدم استفاده از کودهای ازته برای نهال سیب

در صورتی که باغدار به باغ سیب کود اضافه کرده باشد، بسته به میزان کود، قسمتی یا تمام نیتروژن مورد نیاز درخت تامین می شود. اما در هنگام پرورش نهال سیب نیازی به استفاده از کود نیتروژن نیست. در این شرایط نهال به ذخایر نیتروژن موجود در اندام های خود وابسته است. به علاوه سیستم ریشه آسیب دیده نهال تا مدتی قادر به جذب مواد مغذی نیست. استفاده بیش از حد از نیتروژن و سایر کودهای شیمیایی نیز می تواند به ریشه آسیب برساند.

تاثیر کودهای نیتروژن بر میوه سیب

با استفاده از کود نیتروژن از شدت رنگ قرمز یا زرد میوه کاسته شده و میوه بزرگتر شده و سفتی آن کاهش می یابد. همچنین از شدت پیری کاسته شده و رشد رویشی درخت افزایش می یابد. تعیین تغذیه نیتروژنی درختان سیب در صورت عدم تجزیه برگ که بهترین روش برای تعیین تغذیه نیتروژنی درختان سیب است، در صورتی که اطلاعات دقیقی از میزان مناسب مصرف کود نیتروژن در باغ وجود نداشته باشد، فرمول تجربی زیر پیشنهاد میشود:

مقدار کود اوره مورد نیاز یک درخت سیب بارور برای یک سال بر حسب گرم = 14 برابر دور درخت سیب.
دور به معنای قطر تنه درخت در نزدیکی سطح خاک است. این میزان از کود باید در سه نوبت جداگانه و درست مصرف شود. یک چهارم بعد از ریزش گلبرگ ها، دو ربع بعد از یک ماه و یک چهارم باقی مانده یک ماه بعد مصرف می شود. پس از مصرف کود اوره، با انجام آزمایش تجزیه برگ در اواسط تابستان می توان میزان کود سال بعد را با دقت بیشتری تنظیم کرد.

غلظت مناسب نیتروژن در برگ درختان سیب حدود 2.2 درصد است. اگر تجزیه برگ در اواسط تابستان مقدار بیشتری را نشان داد، مصرف کود را برای سال بعد کاهش دهید و بالعکس. به طور کلی هر 10 درصد تغییر در میزان مصرف کود نیتروژن 1/0 درصد بر غلظت نیتروژن برگ تأثیر میگذارد.

نیتروژن برای درخت سیبانواع کودهای نیتروژنی

اوره،سولفات آمونیوم ،نیترات آمونیوم

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی چیست و چه کاربردی دارد؟

شستشوی نیتروژن

همه کودهای نیتروژن اوره و سولفات آمونیوم و همچنین بخشی از نیتروژن آمونیوم کود نیترات، به شکل آمونیوم است. در نتیجه فرآیند نیتریفیکاسیون میکروبی، آمونیوم به نیترات تبدیل میشود. در pH بالای خاکهای آهکی، فرآیند نیتریفیکاسیون سریع است. نیترات تولید شده، آمونیوم، به راحتی با آب آبیاری شسته میشود. به این ترتیب اگر آبیاری سنگین باشد مقدار زیادی نیتروژن مصرفی از محیط ریشه درختان خارج شده و هدر میرود.

بررسی تاثیر نیتروژن بر گیاهان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *