روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود جلبک دریایی یکی از مغذی‌ترین و مفیدترین کودهایی است که امروزه افراد زیادی از آن در صنعت باغداری و کشاورزی بهره می‌گیرند. این کود ساختاری کاملا طبیعی دارد و اگر از آن به‌ صورت اصولی استفاده کنید، می‌توانید نتایج فوق‌العاده‌ای را مشاهده کنید. روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند به‌ سادگی آن را برای خود تهیه کند.

برای تهیه و تولید این کود مغذی ابتدا باید از دریا، دریاچه یا اقیانوس‌ها مقداری جلبک دریایی جمع‌آوری کنید. بعد از جمع‌آوری جلبک‌های دریایی، حتما آن‌ها را در سطل مناسبی قرار دهید و با استفاده از آب به‌ خوبی بشویید تا نمک‌های موجود بر روی آن‌ها پاک شود. پس‌ از شستن جلبک‌های دریایی باید اجازه دهید آن‌ها به طور کامل خشک شوند. هنگامی‌ که جلبک‌های دریایی خشک شدند باید آن‌ها را آسیاب کنید تا کود جلبک دریایی پودری حاصل شود.

در آخر نیز باید کود پودر شده جلبک دریایی مورد فرآوری قرار بگیرد. برای تهیه کردن کود جلبک دریایی مایع نیز، می‌توانید مقداری آب به جلبک دریایی آسیاب شده اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 1 الی 2 هفته در ظرفی مناسب بماند. بعد از گذشت مدتی، کود جلبک دریایی با غلظتی مناسب تولید می‌شود و شما می‌توانید با کمک آن گل، گیاهان و درختان مختلف را به خوبی تغذیه کنید.

نکات مهم برای تهیه کردن کود جلبک دریایی

 • توجه داشته باشید؛ میزان جلبک‌های دریایی جمع آوری شده نباید بیش‌ از حد زیاد باشد زیرا ممکن است جلبک‌ها به لجن تبدیل شوند.
 • کود جلبک دریایی را باید حتما ظرف چند ساعت مصرف کنید و آن را در فضای باز قرار ندهید زیرا ممکن است خواص خود را از دست بدهد و عملکرد مناسبی نداشته باشد.
 • همان طور که متوجه شدید؛ روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی بسیار راحت است اما و اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از افراد متخصص کمک بگیرید و سپس اقدام به آماده کردن کود جلبک دریایی کنید.
 • هنگام شستن جلبک‌های دریایی، اجازه ندهید خیلی آن‌ها در آب قرار بگیرند زیرا ممکن است مواد معدنی ارزشمند موجود از بین برود و دیگر کود کارایی لازم را نداشته باشد.
 • کود جلبک دریایی به تنهایی غلظت نسبتا زیادی دارد و اگر از آن به صورت خالص استفاده کنید، ممکن است برگ‌ و ریشه گیاه مورد نظرتان دچار آسیب شود و از بین برود. به همین علت پیشنهاد می‌کنیم پیش از مصرف کود جلبک دریایی، حتما آن را با مقداری آب بدون کلر مخلوط کنید تا غلظت مناسبی داشته باشد.
 • بعد از تهیه کردن کود جلبک دریایی، سعی کنید آن را در ظرفی درب‌دار و در مکانی به‌دور از نور مستقیم خورشید نگهداری‌ کنید.
 • جلبک‌های جمع‌آوری شده را پیش از خشک کردن، حتما با آب بشویید زیرا بر روی اکثر آن‌ها نمک‌های دریایی وجود دارد و شور هستند.
 • برای تولید کود جلبک دریایی، از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نکنید زیرا این کود نیازی به مخلوط شدن با سموم دیگر را ندارد و به صورت طبیعی تولید می‌شود.

خرید کود جلبک دریایی 

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی

کود غنی جلبک دریایی را می‌توانید به روش‌های مختلفی همچون؛ روش بذر مال، روش ‌پخش سطحی، روش محلول پاشی، روش چال کود و روش‌ آبیاری برای گیاهان خود استفاده کنید. اگر روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی برای‌تان سخت است یا این که به جلبک دریایی دسترسی ندارید، می‌توانید این کود را به راحتی از فروشگاه‌های معتبر برای خود تهیه کنید.

برای بهره گرفتن از روش کوددهی به صورت بذر مال کافی است پیش از انجام دادن کار کشت، بذر را به مدت 24 ساعت در محلول رقیق شده جلبک دریایی قرار دهید. با انجام دادن این روش می‌توانید جوانه‌زنی بذر را تا حدود زیادی افزایش دهید و مقاومت آن را هم در برابر شرایط محیطی سخت، چندین برابر بیشتر کنید.

از روش پخش سطحی نیز می‌توانید قبل و بعد از کشت گیاه، استفاده کنید. در این روش کوددهی شما باید کود پودری جلبک دریایی را تهیه کنید و سپس آن را به صورت مساوی بر روی خاک پخش‌ کنید. دقت داشته باشید؛ در این روش از کوددهی نیازی به مخلوط کردن خاک و کود نیست زیرا ممکن است ریشه گیاه دچار آسیب شود. البته اگر از این روش پیش از کاشت بهره گرفتید، می‌توانید کار شخم‌زنی را هم انجام دهید.

روش دیگری که امروزه اکثر افراد از آن بهره می‌گیرند، روش محلول پاشی است. در این روش از کوددهی می‌توانید کود جلبک دریایی پودری یا مایع را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس با کمک سم‌پاش، آن را به قسمت‌های مختلف گیاه یا درخت اسپری نمایید. کود جلبک دریایی در این روش از طریق شاخه و برگ، جذب گیاه می‌شود و اثر گذاری می‌کند.

شما می‌توانید با کمک روش چال کود نیز درختان و گیاهان خود را تغذیه کنید. در این روش باید ابتدا گودالی با عمق مناسب پای گیاه مورد نظرتان ایجاد کنید و سپس با استفاده از کود جلبک دریایی آسیاب شده، داخل آن را پر کنید. در آخر نیز باید با کمک خاک روی کود را به طور کامل بپوشانید و کار آبیاری را انجام دهید تا کود خیلی سریع‌تر تجزیه شود.

آخرین روشی که می‌توانید با کمک آن کار کوددهی را انجام دهید، روش آبیاری است. این روش بسیار راحت است و با کمک آن می‌توانید خاک، ریشه و دیگر قسمت‌های گیاه را به خوبی تغذیه کنید. برای انجام کوددهی به صورت آبیاری، کافی است کود جلبک دریایی را با آب مخلوط کنید و سپس آن را پای گیاه بریزید تا سریع جذب شود.

روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی

مزایای کود جلبک دریایی برای گیاهان

 • افرایش‌ جوانه‌زنی گیاه
 • متوقف کردن رشد علف‌های هرز
 • افزایش شادابی و طراوت گیاه
 • از بین بردن آفات و بیماری‌ها
 • افزایش حاصلخیری خاک
 • تقویت کننده ساختار دفاعی گیاه
 • افزایش حجم ریشه
 • جلوگیری از ریزش برگ گیاهان
 • افزایش کیفیت محصولات
 • برطرف کننده شوری خاک

سخن پایانی

مسلماً تا این قسمت از مطلب به خوبی با روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی آشنا شده‌اید و می‌‌دانید که چگونه باید از آن استفاده کرد. در واقع مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان بسیار مفید است و می‌تواند کمک کند تمام نیازهای خاک و گیاه به بهترین شکل ممکن تأمین شود. از این رو بهتر است به جای مصرف کودهای شیمیایی مضر و ناخالص، از این کود طبیعی غنی بهره بگیرید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

روش تهیه و تولید کود جلبک دریایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *