فوائد کود حیوانی برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود حیوانی برای درختان به بهبود شرایط خاک و رشد بهتر گیاهان کمک می کند. اما فوائد کود حیوانی برای درخت سیب چیست؟ یکی از پرمصرف ترین کودها کود گاوی است. عناصر موجود در کود حیوانی برای گیاهان باعث تقویت نفوذ آب در خاک و شادابی گیاه می شود. کود حیوانی درختان میوه به صورت کود گاوی و کود گوسفندی بیشترین تقاضا را دارد. انتخاب بهتر بودن کود گاوی یا کود گوسفندی به عوامل زیادی بستگی دارد. همچنین فرآیند استفاده و ضدعفونی کود حیوانی نیز موضوع مهمی است که در این مقاله به تفصیل به آن پرداخته ایم.

کود حیوانی برای درختان و گیاهان و فواید آن

استفاده از کود حیوانی برای درخت سیب از دیرباز مرسوم بوده و دلایل علمی قابل قبولی برای فواید کود حیوانی برای درخت سیب و گیاهان جمع آوری شده است. کودهای حیوانی در فهرست مواد آلی هستند که باعث ماندگاری خاک و تقویت آن شده است. کود حیوانی درختان دارای مقادیر زیادی پتاسیم و کلسیم و همچنین آهن و گوگرد است و مقدار مشخصی منگنز در آن وجود دارد.

فوائد کود حیوانی برای درخت سیباین مقادیر باعث تقویت خاک های کشاورزی و در نهایت باعث رشد گیاهان می شود. کود حیوانی برای درختان سیب انواع مختلفی دارد به عنوان مثال کود گوسفندی یکی از با ارزش ترین اقلام است و این به دلیل سرعت تجزیه زیاد آن است که نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.زیرا ممکن است گیاه را بسوزاند و سریعتر از حد انتظار تجزیه شود. نحوه صحیح استفاده از کود حیوانی برای درختان و گیاهان به گیاهان نشاط و شادابی خاصی می بخشد.

بیشتر بخوانید: کودهای مناسب زعفران چیست؟

از طرفی میزان آلودگی به حداقل خواهد رسید و محصولات به دست آمده بسیار ارگانیک خواهند بود. همچنین از کود حیوانی به عنوان غذای مناسب برای رشد کرم ها استفاده می شود به طوری که باعث رشد کرم های خاکی در موقعیت مناسب می شود و در نهایت گزینه مناسبی در تولید ورمی کمپوست می باشد. ترکیب کود گوسفندی و گاوی برای نتایج بهتر پیشنهاد می شود.

در خاک یک سری موجودات زنده دیگر نیز وجود دارند که به بی مهرگان معروف هستند، برای مثال خانواده عنکبوت ها یا کرم های خاکی همگی در این لیست هستند.با افزایش مواد آلی خاک، جمعیت و فعالیت این گروه نیز افزایش می یابد.

فوائد کود حیوانی برای درختان سیب و گیاهان

کود گاوی برای درختان سیب ظرفیت تبادل کاتیونی خاک را افزایش می دهد. از طرفی میزان مواد آلی خاک نیز افزایش می یابد. مولکول های پلی ساکارید و همچنین مواد آلی هیومیک در کود گاوی به یکدیگر متصل می شوند تا موجودات زنده بتوانند از آنها تغذیه کنند و به این ترتیب فعالیت موجودات زنده در خاک به صورت معمول تری انجام می شود. وقتی از کود حیوانی برای درختان و خاک آن استفاده می شود، وزن خاک کاهش می یابد و این به دلیل رقیق شدن ذرات خاک اتفاق می افتد.

فوائد کود حیوانی برای درخت سیبدر واقع مواد آلی افزایش می‌یابد و ذرات خاک نازک‌تر از قبل عمل می‌کنند.اگر خاک مورد استفاده برای گیاهان و درختان دانه درشت یا بافت باشد، استفاده از کود گاوی باعث افزایش تعداد منافذ ریز می شود. چنین جریانی باعث افزایش سرعت نفوذ آب و در نهایت افزایش ظرفیت ذخیره آب می شود. هنگامی که نیاز به هدایت هیدرولیکی آب وجود دارد، این روش بهتر از قبل است.

استفاده از کود حیوانی برای درختان و گیاهان به ویژه کود گاوی باعث افزایش جمعیت میکروبی و فعالیت های میکروبی می شود، از طرفی موقعیت زیست توده میکروبی یعنی قارچ ها و باکتری ها تغییر می کند و نتیجه آن دو یا دو می شود. سه تنفس برابر با خاک است.

ویژگی های کود حیوانی برای درختان سیب

کود گاوی بهتر است یا کود گوسفندی؟! باید بگوییم که هر کدام از این دو نوع کود خواص و مصارف خاص خود را دارند. به عنوان مثال کود گاوی یکی از بهترین محصولاتی است که برای آماده سازی خاک استفاده می شود تا خاک را احیا کند تا مواد غذایی بهتر جذب شوند. از طرفی این کودها باعث می شوند که برخی از گیاهان خاص مانند جلبک دریایی موقعیت رشد بهتری داشته باشند و فرآیندهای بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی گیاه نیز رشد بهتری داشته باشند.

از فوائد کود حیوانی برای درختان سیب این است که به محیط زیست کمک میکند. کود گاوی معمولاً جامد و از مواد آلی تهیه می شود.وظیفه اصلی کود گاوی تغذیه خاک و رشد درختان و گلها است. این کودها معمولاً بو دارند و قابلیت حفظ آب را دارند. کود حیوانی شامل اثرات یک طرفه نمی شود و باعث تامین مواد غذایی مورد نیاز خاک و همچنین بهبود برخی از خواص فیزیکی خاک میشود.
درصد نیتروژن کود گاوی بیشتر از کود گوسفندی و حتی کود مرغی است.

فوائد کود حیوانی برای درخت سیببررسی‌ها نشان می‌دهد که گاوها علف زیادی مصرف می‌کنند و میزان جویدن و له کردن علف نیز بالاست، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دستگاه گوارش گاوها می‌تواند کارآمدتر از اسب و گوسفند باشد. کارایی در راستای هضم غذا معنادار می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت سیب زمینی در زمین کشاورزی

بذر علف های هرز به مقدار کمتری در فضولات گاو یافت می شود و از طرفی پوسیدگی فضولات گاو باعث کاهش میزان آلودگی به بیماری ها و حشرات می شود. کود حیوانی برای درختان و گیاهان و همچنین گل ها استفاده می شود. کود گاوی باعث افزایش نفوذ آب در خاک می شود. از فرسایش خاک جلوگیری می شود. باعث می شود میزان هوادهی بهتر شود و مواد آلی خاک نیز تامین شود. از طرفی این محصول باعث افزایش میکروارگانیسم ها و فعالیت بیولوژیکی خاک میشود.

فوائد کود حیوانی برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *