کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اصفهان یکی از استان های مهم در کشور ایران و از مراکز مهم گردشگری, اقتصادی, فرهنگی و صنعتی است. این استان در بخش کشاورزی هم ظرفیت زیادی دارد. در این مقاله شما با کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهان آشنا خواهید شد.

کاشت زعفران در اصفهان

اصفهان قابلیت زیادی برای پیشرفت در بخش کشاورزی و نیز تولید محصولات ارزشمند مثل زعفران را دارد. مسئولین این استان در سال های اخیر به دنبال تغییر الگوهای قدیمی کشاورزی و تشویق کشاورزان به کاشت و پرورش محصولات جدید هستند. ترویج کاشت زعفران و فراهم کردن تسهیلات لازم برای انجام آن بخشی ازفعالیت های مسئولان بوده است. زعفران که به طلای سرخ معروف است, گیاهی پر بازده و سودآور است و کشت آن باعث کارآفرینی و همچنین رونق گردشگری در استان می‌شود.

کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهانآب و هوا و اقلیم اصفهان

اصفهان را در گذشته سرزمینی چهارفصل می‌دانستند که در قلب ایران قرار گرفته بود. اما امروزه آب و هوای اصفهان معتدل و کمی خشک است و به سه اقلیم بیابانی, کوهستانی و جلگه ای تقسیم می‌شود.

بیشتر بخوانید: برنامه کوددهی زعفران

در اصفهان زمستان ها سرد و طولانی و‌ تابستان ها بسیار گرم و خشک هستند. این آب و هوا بسیار مناسب برای کاشت زعفران است. دوره ی رویشی زعفران همزمان با آغاز بارش ها در این استان است و برای همین کشت این محصول با کم آبی مواجه نمی‌شود.

در اصفهان کشاورزی بیشتر در مناطق شمال, غرب و جنوب غرب انجام می‌شود و مناطق دیگر بیشتر صنعتی هستند. در شهرستان هایی مثل سمیرم, فریدون شهر و نجف آباد شغل اصلی مردم کشاورزی است.

زعفران بیشتر در شهرهای گلپایگان, نطنز, نجف آباد، اردستان و خوانسار کشت می‌شود. طبق آمارها استان اصفهان بعد از استان های خراسان رضوی و شمالی و جنوبی در مقام چهارم کاشت و پرورش زعفران است.

به دلیل بازده اقتصادی بالا و پرسود بودن تولید زعفران, اصفهانی ها در سال های اخیر به طور گسترده به کاشت این محصول روی آورده اند و موفق بوده اند. مسئولان بخش کشاورزی این استان به دنبال ترویج و اصلاح روش های قدیمی کاشت و پرورش زعفران هستند تا علاوه بر بازدهی بیشتر در هزینه ها و هم تر از آن در مصرف آب صرفه جویی شود. به همین کلاس های مختلف و جشنواره های متنوعی در راستای آموزش و ترویج کاشت و تولید زعفران برگزار می‌کنند.

کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهاناستان اصفهان از نظر حمل و نقل و ترانزیت جایگاه خوبی دارد و مرکز انتقال و حمل و نقل و صادرات است  به همین دلیل صادرات زعفران به خارج از ایران به راحتی انجام خواهند شد و هزینه های آن بسیار کم تر خواهد بود.

کاشت زعفران گلخانه ای

کاشت زعفران در گلخانه یکی از روش های نوین و بهینه ابداع شده برای کشت زعفران است. کشورهای بزرگی مثل چین به دنبال رسیدن به خودکفایی در تولید زعفران هستند. استفاده از روش های جدید کاشت و پرورش زعفران باعث می‌شود بازدهی و راندمان تولید بیشتر شده و در عین حال هزینه ها کاهش پیدا کنند. از سوی دیگر با این نوع کاشت  تولید زعفران در هر منطقه ای امکان پذیر است و از نظر اقلیمی مانعی وجود ندارد.

اصفهان از نظر اقلیم و آب و هوا برای تولید زعفران بسیار مناسب است اما در سال های اخیر بحران آب موجب شده تا کشاورزان از روش های جدیدتری برای پرورش زعفران استفاده کنند.

آیا کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهان امکان پذیر است؟

کشت هیدروپونیک یا آب کشت یکی از روش های کاشت گلخانه ای زعفران است. این نوع کشت بر پایه آب است و از خاک استفاده نمی‌شود. در این روش پیازهای زعفران را داخل یک محلول قرار می‌دهند که به یک مخزن متصل است و دائم جریان دارد. این محلول از عناصر مغذی و آب تشکیل شده  که نیازهای غذایی گیاه را تامین می‌کنند و تا زمان گلدهی گیاه پیازها در این محلول قرار دارند. وجود عناصری مثل پتاسیم و فسفرو همین طور نیتروژن برای پیازها ضرورت دارد. مقدار دقیق و مناسب این عناصر را متخصصان بر اساس نیازهای گیاه، تعیین می‌کنند.

در کاشت گلخانه ای زعفران اولین قدم تجهیز و آماده سازی گلخانه است. تنظیم دما, نور و رطوبت کافی اهمیت زیادی دارد و برای انجام آن ها باید تجهیزات مناسبی مثل لوازم سرمایشی و گرمایشی، دستگاه مه پاش و لامپ های مناسب تهیه شود. بعد از آن خرید پیاز زعفران در اولویت است. از ویژگی های مهم پیاز زعفران که موقع تهیه آن باید در نظر گرفته شود ابتدا سلامت پیازها و بعد وزن پیازاست. در کاشت گلخانه ای پیازهایی با وزن حدود ۱۵ گرم مناسب ترند و محصول با کیفیت تری تولید می‌شود. خرداد ماه هم زمان مناسبی برای تهیه پیاز زعفران است چرا که پیازها در خواب هستند.

کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهانبعد از آماده سازی گلخانه و پیاز زعفران، یکی از روش های هیدروپونیک و یا ایروپونیک برای ادامه مراحل کاشت انتخاب می‌شود.

در هر دوی این روش ها آب به میزان کمی مصرف می‌شود و از خاک هیچ استفاده ای نمی‌شود برای همین بسیارمقرون به صرفه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور

کاشت هیدروپونیک زعفران در اصفهان گامی در جهت تولید بیشتر و به صرفه زعفران خواهد بود و باعث می‌شود تا این استان جایگاه اش را در میان تولید کنندگان زعفران حفظ کند و حتی ارتقا ببخشد.

کشت هیدروپونیک زعفران در اصفهان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *