کود پتاس بالا

استفاده از کود پتاس بالا متناسب با نوع گیاه، اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله، شما با این نوع از کودها، مزایا،  نحوه و زمان مصرف کود پتاس بالا آشنا می شوید.

اهمیت کود پتاس بالا در رشد گیاهان

پتاس یا پتاسیم یکی از فلزهای قلیایی است که به صورت های مختلف در طبیعت یافت می شود. این عنصر با حرف K نشان داده می شود و برای گیاهان، انسان ها و بقیه موجودات روی زمین ضروری است. پتاسیم مصرفی برای رشد گیاهان به صورت طبیعی در خاک یافت می شود. اصولا پتاس به صورت محلول مورد مصرف گیاهان قرار می گیرد. پتاسیم مورد استفاده برای گیاهان از منابع زیر زمینی تشکیل شده است. در اکثر مواقع، خاک توانایی تامین پتاسیم مورد نیاز گیاهان را ندارد، به همین دليل از کود پتاس بالا برای جبران این کمبود استفاده می شود تا به رشد آن ها کمک کند.

کود پتاس بالامزایا و تاثیرات کود پتاس بالا

رشد تمام درختان به غیر از شرایط محیطی به عناصر بسیار زیادی وابسته است. از جمله این عناصر می توان به پتاسیم اشاره کرد. این عنصر عمل فتوسنتز در گیاهان را تقویت می کند و باعث انتقال بهتر مواد غذایی به گیاهان می شود. فواید استفاده از کود پتاس بالا شامل: جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان، مستحکم کردن ساقه ها و ریشه گیاهان، محافظت از گیاهان در برابر سرما، گرما و جلوگیری از سوختن برگ و میوه ها، حفاظت از گیاهان در برابر آفات گیاهی، فعال سازی آنزیم های گیاهان برای انتقال بهتر آب به اجزای گیاه، افزایش میزان نشاسته و پروتئین در گیاهان است.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای هلو

علائم کمبود کود پتاس بالا در گیاهان

استفاده نکردن از کود پتاس بالا برای گیاهان و فقدان این عنصر در آن ها باعث بروز مشکلاتی می شود که نشانه های آن از برگ ها و ساقه های پایینی شروع می شود. در ادامه چند مورد از مشکلاتی که به‌ دلیل‌ کمبود کود پتاس بالا در گیاه ایجاد می شود را بیان می کنیم:

  • پژمردگی و رشد پراکنده برگ ها
  • سوختن برگ ها و زرد شدن آن ها
  • رشد نکردن ریشه، برگ، ساقه و گل گیاه به صورت مطلوب
  • آسیب دیدن ریشه و افزایش احتمال پوسیدگی و بیماری های قارچی
  • کم شدن توانایی گیاه در برابر سرما و گرما شدید آفتاب

کود پتاس بالاانواع کودهای پتاس بالا

امروزه انواع مختلفی از این نوع کودها در بازار در دسترس است که بهترین نوع این کود به صورت جامد یا مایع برای هر باغدار، با توجه به نوع خاک و نوع درخت فرق می کند. قبل از انتخاب این کودهای شیمیایی، توصیه می شود خاک زمین کشاورزی خود را آزمایش کنید و از کارشناسان این حوزه برای خرید نوع مناسب این کودها راهنمایی دریافت کنید.

رایج ترین نوع کودهای پتاس بالا

  • پتاسیم کلرید: کودی شامل ترکیبات طبیعی و معدنی
  • پتاسیم سولفات: پر مصرف ترین کود پتاسیم با ترکیبات شیمیایی در خود
  • پتاسیم نیترات: این نوع، ترکیبی از پتاسیم و نیتروژن است.
  • پتاسیم فسفات: ترکیب پتاسیم و فسفر که می توانید آن را با انواع کودهای دارای نیتروژن ترکیب و استفاده کنید.
  • پتاسیم منیزیم: ترکیب پتاسیم و منیزیم که هیچ گونه تاثیری در میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک ایجاد نمی کند.

انواع دیگری از کودهای پتاس بالا که اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرده اند ترکیبی از عناصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن هستند. ترکیبات این کودها با نام ان پی کی شناخته می شوند و در آن ها عناصر دیگری از جمله آهن، منیزیم، کلسیم و منگنز نیز وجود دارند. شناخته شده‌ ترین نوع این کودها، کود پتاس بالای ان پی کی  36 12 12  است.

کود پتاس بالاشیوه و زمان مناسب مصرف کودهای پتاس بالا

میزان استفاده این کودها متناسب با نوع گیاه متفاوت است. در ادامه نحوه و زمان مصرف آن ها را آورده ایم: تاثیرات پتاسیم روی رشد گیاهان ثابت شده است. بنابراین بهترین زمان استفاده از کود پتاس بالا، چه محلول در آب باشند و چه جامد، اوایل فصل بهار و هنگام رشد گیاهان است. در رابطه با گیاهانی که در اوایل پاییز کاشته می شوند نیز باید در ابتدای کاشت و جوانه زنی از این کودها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای نهال میوه

مناسب ترین شیوه استفاده از کودهای پتاس بالای جامد این است که بعد از کاشت دانه، آن ها را روی خاک بپاشیم زیرا این کودها نباید با دانه تماس و برخوردی داشته باشند. در برخی از محصولات می توانید کودها را  قبل از کاشت دانه و گیاه، روی زمین بپاشید و بعد زمین را شخم بزنید.

برای بهره مندی بیشتر از تاثیرات کودهای پتاس بالا، ابتدا از میزان پتاس موجود در خاک آگاهی پیدا کنید. برای زمین های غنی از پتاس، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم پتاسیم برای هر ۱۰ متر مربع خاک کافی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366