تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت شیشه شور که انواع مختلفی دارد از جمله درختان بومی استرالیا به شمار می آید. این درخت دارای گل ها و شاخه هایی به سمت پایین و افتاده است و دلیل نام گذاری آن مدل گل های این درخت است. این درخت برای زیباسازی فضا کاشته می شود. علاوه بر آن درخت شیشه شور دارای بوی بسیار خوبی است. اگر قصد کاشت این درخت را دارید باید بدانید که چه کودی در رشد آن تاثیر بهتری دارد از این رو در این مقاله به موضوع  تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور اشاره کرده ایم.

معرفی کود ۱۰ ایکس شوک

کود ۱۰ ایکس شوک، یکی از کود های کامل و قوی از کشور آمریکا است که حال اکثریت کشاورزان و باغ داران از آن استفاده می کنند. این کود به صورت مایع بوده و به شکل محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده به موقع و مناسب از این محصول، می تواند کیفیت محصولات کشاورزی را بسیار ارتقا دهد و گیاهان و درختان را بهبود بخشد. این کود حاوی چندین عنصر مهم و اصلی است که از جمله آن ها می توان از نیتروژن، فسفات، کلسیم، بور، آهن و آمینو اسید ها نام برد. از آنجایی که این کود شیمیایی است بر خلاف سایر کود های شیمیایی باعث سوختگی درختان و گیاهان نمی شود.

تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شوردر میان عناصری موجود در این نوع کود، هیومیک اسید نیز وجود دارد که کار اصلاح خاک را بر عهده دارد. همچنین به جهت جلوگیری از نفوذ تنش های محیطی، فولیک اسید موجود در این کود، بسیار مفید واقع می گردد. عملکرد دیگر فولیک اسید رسانایی مواد غذایی از ریشه به گیاه است. بنابراین اگر درختان دچار ضعف شوند که نشان از انتقال ضعیف مواد غذایی از ریشه به گیاه است می توان این مشکل را با کود ۱۰ ایکس شوک برطرف نمود. همچنین این کود می تواند با سایر کود ها همچون اسید هیومیک شوک نیز مخلوط گردد و برای درختان استفاده شود.

بیشتر بخوانید: درخت شیشه شور

تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور

درختی چون شیشه شور برای اینکه گل های بیشتری داشته باشد تا بر جذابیت ان افزون شود، نیازمند یک کود مقوی است تا میزان گل دهی آن را افزایش دهد. به علاوه این درخت برای اینکه طول عمر بیشتری داشته باشد، باید پی در پی از کود های مغذی تغذیه گردد‌. بنابراین موضوع کود ۱۰ ایکس شوک یک گزینه عالی و برجسته است. این کود قابلیت این را دارد که تمامی کمبود و نواقص درختان را از بین ببرد. همچنین به دلیل وجود املاح معدنی و مغذی در این کود، درختان از انواع بیماری محافظت شده و از موضع ضعف فاصله می گیرند.

همچنین در راستای افزایش طول عمر درختان، باید از کودی استفاده شود که ریشه آن ها را ضخیم سازد که یکی از مزیت های برجسته کود ۱۰ ایکس شوک، همین است. به علاوه برای این که خاک را برای کشت محصول آماده کرد و آن را با کیفیت ساخت، می توان از کود ۱۰ ایکس شوک نیز بهره برد چرا که این محصول مشکلاتی چون شوری و قلیایی بودن خاک را حل می کند و با افزودن املاح معدنی در خاک، آن را برای کشت محصولات با کیفیت و مرغوب می سازد. همچنین اگر درختان شیشه شور دچار ریزش گل فراوان هستند، می توان از کود ۱۰ ایکس شوک برای بهبود این مسئله استفاده کرد. در مورد درختان بارور نیز این چنین است که برای رفع ریزش میوه ها از این کود استفاده نمود.

 درخت شیشه شور برای شادابی و تازگی باید عمل فتوسنتز را به خوبی انجام دهد و عناصری که در فتوسنتز نقش دارند نیز نباید در این درخت به مقدار کمی وجود داشته باشد. به همین خاطر در طول سال باید حداقل دو بار از کود ۱۰ ایکس شوک برای درخت شیشه شور استفاده کرد. گذشته از این اگر از این محصول استفاده شود، دیگر نیازی به هرس کردن دستی علف های هرز در کنار درختان نیست و این کود تمامی آن ها را از بین خواهد برد و مانع از رشد دوباره آن ها خواهد شد.

همچنین به دلیل وجود پتاسیم در این کود، دیگر خیال افراد بابت هر گونه بیماری و آفات راحت می شود چرا که وجود این عنصر، سیستم درختان را بسیار مقاوم می سازد. از عامل دیگری که در افزایش گل دهی درخت شیشه شور موثر است، بور نام دارد. این عنصر گرده افشانی درخت را چند برابر کرده و به ساخت دیواره سلولی درختان کمک ویژه ای می کند. برای این که درخت به طور کلی بتواند عملکرد بهتری داشته باشد، یک عنصر وجود دارد که در بیشتر بخش های درختان و گیاهان نقش دارد.

این عنصر نیتروژن است که عامل حیاتی تولید آنزیم، کلروفیل، فتوسنتز و تولید پروتئین را بر عهده دارد و جزء درشت مغذی ها بشمار می رود. در کود ۱۰ ایکس شوک این عنصر به میزان استاندارد وجود دارد و می توان برای انواع محصولات از آن استفاده نمود.

تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شورنحوه و زمان استفاده از کود ۱۰ ایکس شوک برای درخت شیشه شور

اگر تمایل به استفاده از این کود به صورت محلول پاشی دارید، به کمک آب آن را رقیق تر کرده و با استفاده از سم پاش برای محصولات استفاده نمایید. دقت کنید که این کار را زیاد انجام ندهید زیرا موجب از بین رفتن گل و میوه می گردد. یک روش دیگر برای استفاده از این کود وجود دارد که آن هم به شیوه آبیاری است. به این صورت که این کود را در آب حل کرده و مستقیما در جهت آبیاری، به کودهی درختان نیز به طور همزمان می پردازید.

بیشتر بخوانید: کود کامل مخصوص درخت پسته

استفاده از این کود منحصر به زمان و فصل خاصی نیست و همه چیز به درخت مورد نظر بستگی دارد. برای درخت شیشه شور بهترین زمان استفاده از کود ۱۰ ایکس شوک، زمستان است که هم موجب محافظت این درخت در برابر سرمازدگی شده و هم موجب افزایش گل دهی در فصل بهار. در مورد درختان بارده نیز بهتر است از این کود در مواقعی که درخت نزدیک به زمان گل دهی است استفاده شود.

تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *