کود پتاس بالا برای پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

علاوه بر شرایط محیطی موثر بر رشد پرتقال، وجود عناصر غذایی نیز تاثیر بسزایی بر کیفیت و کمیت میوه درختان دارد که در این میان، مصرف کود پتاس بالا برای پرتقال جهت تامین عنصر پتاسیم در برنامه کود دهی بسیار ضروری است. کمبود پتاسیم، درختان پرتقال را با مشکلات جدی رو به رو می کند و برای جلوگیری از این اتفاقات، استفاده از کود پتاس بالا در میزان لازم و زمان مناسب پیشنهاد می شود. ما در این مقاله همراه شما هستیم تا شما را با تاثیر این کود در رشد و بهره وری درختان پرتقال، مزایای استفاده از کود پتاس بالا برای پرتقال و شیوه و نحوه مصرف آن آشنا کنیم.

تاثیر پتاسیم در درختان پرتقال

پتاسیم جزء عناصر پرمصرف گیاهی است، درختان پرتقال نیاز مداوم و زیادی به این عنصر در روند رشد خود دارند. پتاسیم، عنصر اصلی برای شروع سیستم زایشی و گلدهی و تشکیل میوه در این درختان است که وجود مقادیر کافی از آن سبب گلدهی درخت و همچنین افزایش مقاومت و پیشگیری از ریزش شکوفه ها خواهد شد.

کود پتاس بالا برای پرتقال

با این وجود اگر درختان پرتقال، شما با وجود گلدهی مطلوب و فراوان، توانایی حفظ و تبدیل شکوفه ها به میوه را ندارند احتمالا به دلیل کمبود پتاسیم است. از دیگر نقش های فوق العاده عنصر پتاسیم می توان به درشت شدن میوه ها، افزایش مواد قندی در آن، افزایش توانایی جذب آب توسط سلول های میوه ای و متعادل سازی ضخامت پوست پرتقال ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا

 پس علت ضخیم تر شدن پوست پرتقال نسبت به بخش گوشتی آن، می تواند کمبود پتاسیم باشد که به کمک کود پتاس بالا قابل حل است. عنصر پتاسیم طعم و رنگ میوه را افزایش داده و برای مشتری و صادرات به بهترین محصول تبدیل می نماید. وجود این عنصر، درختان را در برابر خسارت های ناشی از سرما و گرمای محیط، حمله آفات و عوامل بیماری زا مقاوم می کند.

کود پتاس بالا برای پرتقالمزایای کود پتاس بالا برای پرتقال

  • تنظیم تعادل یونی در سلول های گیاهی و ضخامت پوست پرتقال
  • افزایش مقاومت درختان پرتقال در شرایط نامناسب محیطی و حمله آفات
  • تقویت میزان گلدهی درخت و تبدیل درصد بالای گل به میوه
  • افزایش کیفی و کمی محصول
  • رشد و تقویت ساقه و ریشه درختان پرتقال
  • جلوگیری از سوخته شدن برگ ها و میوه های درخت
  • افزایش میزان پروتئین و انتقال سریع تر آن در گیاه
  • محافظت از درخت در شرایط کم آبی

علائم کمبود پتاسیم در پرتقال

پتاسیم نقش سازنده ای در فعال شدن آنزیم های موثر در مرکبات دارد که توانایی تحریک و فعال سازی بیش از ۶۰ گونه آنزیم را دارد. پتاسیم مسئول اصلی ساخت قند در میوه، رنگ گیری و بهبود اندازه آن است که از علائم کمبود پتاسیم در مرکبات می توان به کوچک شدن برگ، پیچیدگی و ایجاد چروک در آنها و در نهایت سوختگی برگ ها اشاره نمود. کمبود پتاسیم به شدت بر طعم و کیفیت میوه درختان مرکبات تاثیر منفی می‌گذارد به نحوی که میوه ها خیلی کوچک می مانند، محصول قبل از اینکه برسد دچار ریزش می شود، ضخامت پوست یا بسیار نازک یا ضخیم می شود و طعم پرتقال بسیار ترش مزه خواهد شد.

کود پتاس بالا برای پرتقالشیوه مصرف و زمان مناسب استفاده از کود پتاس بالا برای پرتقال

کود پتاس بالا برای پرتقال محصولی است که با هدف تامین عنصر پتاسیم مورد نیاز گیاهان و رفع علائم کمبود در آنها استفاده می شود تا درخت به بهترین شکل ممکن رشد کند.

تاثیر پتاسیم بر گیاهان امری ثابت شده و واضح است بنابراین بهترین زمان برای تغذیه درختان پرتقال با پتاسیم هنگامی است که درخت رشد خود را از سر می گیرد. پس با کود پتاس بالا از اوایل بهار به همراه مراحل رشد میوه، درختان را تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای برگ بیدی

همچنین این کود در چالکود پاییزه و زمستانه به صورت پودری در چاله اطراف درختان پرتقال حفر می شود و درخت را برای شروع فصل رشد آماده می‌کند. استفاده از کود پتاس بالا در چالکود زمستانه برای گلدهی در ابتدای فصل و پیشگیری از ریزش شکوفه ها بسیار اهمیت دارد. نوبت دیگر استفاده از این کود، در طول فصل و پس از فندقی شدن پرتقال ها است تا آنها را به اندازه مرغوب، طعم عالی، ضخامت مناسب پوست، رنگ و کیفیت مورد پسند بازار برساند. در مورد نحوه مصرف کود پتاس بالا نیز لازم به ذکر است که می توان از آن در چالکود های پاییز و زمستانه درختان پرتقال، به شکل پودری استفاده کرد اما برای استفاده در طول فصل بهتر است به صورت آبیاری یا محلول پاشی  از این کود استفاده کنید.

کود پتاس بالا برای پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *