کوددهی درخت پسته در بهار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پرورش دهندگان درخت پسته قبل از هر چیز، باید به نوع تغذیه درختان خود توجه کافی داشته باشند و هیچ گاه اجازه ندهد که درختان با کمبود مواد مغذی روبه رو شوند. به همین ترتیب، وجود یک برنامه کوددهی منظم و مفید را به تمامی تولید کنندگان توصیه می کنیم.

راه و روش های پرورش درختان پسته

درختان پسته در فصل بهار، بسیار به مواد مغذی بیشتر و بیشتری نیازمند هستند، چرا که در این هنگام از سال، درخت شروع به رشد کرده و زمان گل دهی آن فرا رسیده است. از این رو وجود کود های مقوی در این زمان، بسیار کمک کننده واقع می شوند. از آنجایی که درخت پسته، یک درخت بسیار حساس است، کوددهی باید با تمرکز و دقت بالا انجام شود و همچنین از هر گونه کود عادی و بی کیفیت پرهیز شود.

به خرج دادن دقت بالا ارزش این را دارد که محصول سال جاری تولید کنندگان را با کیفیت سازد. اگر تولید کنندگان قبل از استفاده از کود، میزان کیفیت خاک را نیز بسنجند، کیفیت کوددهی دوبرابر خواهد شد. با این کار پی می بریم که در صورت وجود یک عنصر به میزان کافی از کودهای حاوی ان عناصر استفاده نکنیم و سبب مازاد آن در خاک نشویم.

کوددهی درخت پسته در بهارهمچنین با این کار خیلی راحت تر و بهتر می توانیم کود مورد نظر را پیدا کنیم. استفاده از کود شیمیایی و کود دامی هر دو می توانند در بهبود کیفیت خاک و درخت مفید واقع شوند اما باید در خرید آن حداکثر توجه کافی را داشت چرا که کود با کیفیت به ندرت یافت می شود.

بیشتر بخوانید: کود کبوتر برای درخت پسته

بهترین کود ها برای درخت پسته

اگر پرورش دهنده درخت پسته هستید و هنوز نتوانسته اید کودی متناسب با این درخت پیدا کنید، این مقاله برای شماست. ابتدا به سراغ با کیفیت ترین کود می رویم که کود کلسیم نام دارد. رشد و نموی درختان، در اولویت هدف های تمامی باغ داران قرار دارد پس ابتدا عناصری که در این جهت کارآمد هستند را رفع می کنیم.

کلسیم در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد. از آنجایی که وجود کلسیم سبب رشد شاخ و برگ درختان می شود باید کودهایی که حاوی این عنصر هستند را در اولویت قرار داد. به علاوه خاک نیز به این عنصر نیازمند است و عدم وجود کلسیم در خاک، از جهت دیگر سبب از بین رفتن درخت می شود به همین خاطر بهتر است در ماه های نزدیک به فصل نموی درختان، از کود کلسیم برای خاک استفاده شود. ریشه درخت که بخش مهمی از درخت است باید از استحکام کافی برخوردار بوده و جذب املاح معدنی را به خوبی انجام دهد.

کوددهی درخت پسته در بهاربرای اینکه درختان از چنین ریشه ای برخوردار باشند، استفاده از کود کلسیم بهترین گزینه محسوب می شود. وجود کلسیم سبب افزایش حجم ریشه و همچنین استحکام آن می شود و عمل تغذیه درخت را به نحوه بهتری انجام دهد. دومین کود را می توان کود جلبک معرفی کرد. پرورش دهندگان درخت پسته با خیال آسوده می توانند از کود جلبک دریایی استفاده کنند زیرا این کود از هر جهت متناسب با درخت پسته است. بهترین زمان استفاده از آن نیز در فصل بهار است.

لازم به ذکر است که تولید کنندگان این کود، از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی کنند و این کود به صورت کاملا ارگانیک به فروش می رسد. باردهی درختان پسته دومین هدف اصلی تولید کنندگان محسوب می شود پس به همین خاطر در پی چنین هدفی، این کود پا به عرصه تولید گذاشته است. مصرف کود جلبک دریایی در هنگام بهار، درختان پسته را کاملا سیر کرده و موجب افزایش باردهی درخت می شود و همچنین استفاده از این محصول پس از برداشت، موجب ذخیره سازی مواد مغذی برای سال آینده نیز می گردد.

کوددهی درخت پسته در بهارنحوه کوددهی درختان پسته در بهار

در امر کوددهی درخت پسته در بهار، بهترین روش را محلول پاشی برآورد کرده اند، زیرا از این طریق، عناصر سریع تر توسط برگ درختان جذب می گردد و نتیجه بهتر و سریع تر حاصل می شود. اگر شما نیز تمایل به محلول پاشی دارید باید از کود های مایع شیمیایی استفاده کرده و با حل کردن در آب با استفاده از دستگاه سم پاش، به محلول پاشی محصولات خود بپردازید.

همچنین محلول پاشی توسط کود های با کیفیت، سبب افزایش حجم میوه نیز می شود. نحوه کوددهی از طریق آبیاری نیز از عمده ترین روش های کوددهی است که از گذشته تاکنون انجام شده است. در این روش کود های جامد در خاک ریخته و توسط آبیاری درختان، جذب می گردند. بهتر است در صورت استفاده از چنین کود هایی ابتدا آن ها را با اب مخلوط  کنید و سپس اقدام به کوددهی کنید.

بیشتر بخوانید: کود ۱۹۶۳ برای سیب

با این کار کود غلیظ شده و بهتر توسط درخت جذب می شود و نتیجه بهتر حاصل می گردد. همچنین در غلیظ کردن کود نیز نباید افراط شود زیرا اثر کود از بین خواهد رفت. به طور کلی برای این که درختان پسته بتوانند به خوبی رشد کنند و محصول زیاد و با کیفیتی تولید کنند، باید در فصل بهار بیش از مواقع دیگر به آن ها از نظر کوددهی توجه شود.

کوددهی درخت پسته در بهار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *