قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در صنعت کشاورزی گیاه یونجه، یکی از پرمصرف ترین و در عین حال مهم ترین علوفجات است که برای کاشت آن کشاورزان به دنبال قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه هستند. یونجه از جمله گیاهانی است که در صورت کاشت مناسب دارای بازده اقتصادی است به این صورت که حدود 5 الی 7 سال در زمین زراعی قابل بهره برداری است. یونجه دارای انواع مختلف ایرانی و خارجی است که آهن ، مواد آلی، نیترات و پتاس و مواد معدنی عناصر اصلی برای تمام گونه های یونجه هستند. از همین رو هم کاشت یونجه امروز بسیارتوسعه یافته تر از قبل شده است. یونجه سرشار از انواع مختلف ذخیره غذایی مثل : پروتئین و ویتامین و کلسیم است برای همین این علوفه مناسب ترین گزینه برای تغذیه دام ها است. یونجه هم مانند گیاهان و علوفه های دیگر برای رشد سریع علاوه بر شرایط مناسب و نور کافی و خاک نیاز به استفاده از کود قوی دارد. در صورتی که دنبال قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه هستید پیشنهاد ما برای شما مطالعه این مقاله است.

کود قوی برای رشد سریع یونجه

با توجه به ارزش غذایی بالای یونجه در میان سایر علف ها، این گیاه به عنوان اصلی ترین علوفه برای حیوانات اهلی است. یونجه با داشتن پروتئین و انواع مختلف ویتامین ‌ها و با توجه به این که بسیار سریع هضم می شود به عنوان یک علوفه غنی و خالص بسیار مورد توجه است. یکی از راه های افزایش عملکرد یونجه و رشد سریع آن استفاده از کود قوی برای رشد یونجه است.

استفاده از کود یک گزینه بسیار کاربردی و مهم برای کاشت یونجه است کود ازت بالا ان اکسترا بهترین کود برای رشد یونجه است که این کود با داشتن 30 واحد اوره تکنیکال باعث رشد سریع یونجه بعد از برداشت آن می شود. کود شوک ده ایکس علاوه بر ریز مغذی ها دارای مقادیری پتاسیم و فسفر است.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه

 

برای رشد سریع یونجه کشاورز این کود را قبل از کاشت با خاک زمین خوب مخلوط می کند معمولا برای هر هکتار به مقدار ۲۰ الی ۳۰ کیلوگرم از کود را استفاده می کنند. همچنین بعد از برداشت یونجه نیز در حدود ۲۰ الی ۲۵ گرم از کود ازت را به صورت سرک در زمین مورد نظر تزریق می نماید.

بیشتر بخوانید: کود کامل ده ایکس شوک

میزان آب و خاک مناسب برای رشد سریع یونجه

در بحث قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه، نوع زمین کشاورزی و نوع خاک برای رشد گیاهان و علوفجات بسیار تاثیرگذار است. آنالیز خاک یکی از راه های مهم است که تمام کمبود های خاک را مشخص می کند با آنالیز خاک می توان ph خاک را نیز مورد بررسی و سپس تنظیم کرد. PH  های مناسب برای زراعت یونجه 6.3 تا 7.5 است فعالیت باکتری های تثبیت کننده نیتروژن در این ناحیه بیشتر تحریک می شود. از همین رو زراعت یونجه در PH های کمتر از شش توصیه نمی شود. در صورتی که بعد از آنالیز خاک و بررسی وضعیت خاک میزان کمبود مواد مغذی و مواد آلی، باکتری و فسفر و کلسیم تعیین شد از کود مناسب برای زراعت وکشت یونجه استفاده می شود.

محل مناسب برای کاشت یونجه بسیار حائز اهیمت است زیرا باید زمینی را انتخاب کرد که بیشترین عملکرد و بالاترین کیفیت علوفه در آن تولید می شود. با توجه به این که یونجه برای رشد نیاز به آب فراوان دارد از این رو برای هر هکتار زمین کشت شده یونجه به 80 الی 100 لیتر آب نیاز است.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجهیونجه با توجه به این که دارای بازده اقتصادی بسیار مناسبی بوده است از این رو باید در زمینی کاشت و برداشت شود که عاری از علف هرز باشد زیرا در صورتی که علف های هرز در زمین وجود داشته باشند موجب کاهش عملکرد و دوره پایداری گیاهان به صورت قابل مشاهده و چشم گیری می شود از همین رو نیز بهتر است تا قبل از کشت یونجه تمام علف های هرز را به صورت کامل از بین ببریم.

تاثیرگذار ترین کود های یونجه برای رشد سریع یونجه

با توجه به این که خاک و زمین کاشت یونجه باید سرشار از مواد غذایی عالی باشد از این رو استفاده از کود ها با توجه به مزیت های بالایی که دارند بسیار تاثیر گذار است و باعث رشد گیاه می شوند کود های یونجه انواع مختلفی دارند که مهم ترین آن کود های فسفاته، سولفات پتاسیم است در کنار این کود ها استفاده از گوگرد و ریز مغذی ها قبل از کشت و شخم مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ گیاهان

بیشتر کشاورزان از کود های حیوانی برای رشد سریع یونجه استفاده می کنند به این صورت که دو ماه قبل از کاشت یونجه کود حیوانی را به خوبی با خاک مورد نظر در مزرعه مخلوط می کنند تا خاک به صورت کامل از نظر کمبود مواد غذایی تامین شود و یونجه بتواند رشد سریع و مناسبی را داشته باشد.

قوی ترین کود برای رشد سریع یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *