کود کبوتر برای درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود کبوتر، از جمله کود های مفید حیوانی است که هم برای درختان و هم گیاهان استفاده می شود. طریقه استفاده از این کود به دو صورت کمپوست و مایع انجام می شود و تحت شرایط خاص، یک نوع از این روش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این کود حاوی سه عنصر اصلی و مفید ازت، فسفات و کلسیم است و می تواند در رشد درختان و باردهی آن ها موثر واقع گردد. اگر بخواهیم یک نوع مفید از این کود را معرفی کنیم، کمپوست آن است که با توجه به پرطرفدار بودن آن این موضوع مشخص شده است.در این مقاله به مضوع کود کبوتر برای درخت پسته پرداختیم که می توانید با خواندن آن کود مناسب را برای درختان خود انتخاب نمایید.

کود کبوتر چیست؟

کود کمپوست کبوتر از کبوتر های اهلی تولید می شود.  امروزه کود کبوتر در زمینه های فراوانی از جمله کشت گوجه فرنگی، درخت پسته و انگور بکار گرفته می شود چرا که عناصر مورد نیاز این محصولات، به وفور در این کود یافت می شود و همچنین در صورت تهیه این کود، هزینه های تولید بسیار ارزان تر و همچنین با کیفیت تر تمام می شود. به علاوه می توان از کود کبوتر جهت غنی سازی خاک نیز استفاده کرد.

کود کبوتر برای درخت پستهکود کبوتر با عملکرد خود، خاک را حاوی املاح معدنی و مغذی کرده و همچنین آن را از سخت بودن نجات داده و نرم می کند. لازم به ذکر است که از کود کبوتر می توان در جهت از بین بردن هرگونه انگل در خاک نیز استفاده کرد. استفاده از چنین کودی، قدمت طولانی دارد و از چندین قرن پیش در زمینه کشاورزی از آن استفاده کرده اند. از آنجایی که کود کبوتر، میزان فسفات، فسفر و نیتروژن بیشتری دارد، از میان ماکیان بیشتر برای تهیه کود از این پرنده استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰ ایکس برای درخت شیشه شور

تاثیر کود کبوتر بر درخت پسته

از آنجایی که نیتروژن عنصر اصلی و مشترک برای تمامی درختان است و ملزومه رشد با کیفیت و خوب است، درخت پسته نیز به آن نیازمند است. اگر افراد سعی دارند که با کود حیوانی این درخت را تغذیه کنند باید از عناصر موجود در هر کود آگاهی یابند و سپس آن را بکار گیرند. از این رو کودی که از دیرباز تا کنون بسیار برای درختان پسته مفید واقع شده، کود کبوتر است.

این کود حاوی مقادیر زیادی نیتروژن و ازت بوده و برای اینکه درختان پسته باروری بیشتزی داشته باشند وجود این دو عنصر بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از کود کبوتر، نیاز درخت پسته به این دو عامل رفع گردیده و همچنین با فتوسنتر بیشتر درخت به واسطه وجود نیتروژن کافی به دست آمده از کود کبوتر، درخت جان دوباره به خود خواهد گرفت. همچنین به دلیل اینکه درختان بیشتر در معرض زرد شدن برگ قرار می گیرند بهتر از هر ماه یا دو ماه یک بار به میزان لازم از کود کبوتر استفاده نمود. همچنین وجود فسفر در این کود نقش موثری در تقسیم سلولی دارد. به علاوه وجود آن در بهبود کیفیت خاک بسیار مهم است و بیشتر در خاک هایی با PH خنثی این عنصر وجود دارد.

کود کبوتر برای درخت پستهبرای این که درختان پسته بتوانند انتقال مواد غذایی را به برگ و قسمت های بالایی خود انتقال دهند، لازم است عاملی وجود داشته باشد تا ریشه درخت را بهبود داده و آن را از حالت ضعف دور کند تا بتواند عمل جذب املاح مغذی از خاک را به خوبی انجام دهد. از این رو کود کبوتر که حاوی عنصر کلسیم است، این کار را به خوبی انجام می دهد. عدم وجود این عنصر، از مقدار شاخ و برگ درخت نیز می کاهد و در نتیجه درخت پربار نخواهد شد.

زمان استفاده از کود کبوتر برای درخت پسته

امروزه در زمینه کشاورزی با توجه به ظهور کودهای شیمیایی، باز هم استفاده از کود های دامی و پرنده نادیده گرفته نمی شود و همچنان چرخه تولید و مصرف آن ادامه یافته است. کود های پرنده که جزء کود های حاوی عناصر مغذی و آلی غیر شیمیایی هستند، می توانند در مواردی که کود های شیمیایی غیر قابل استفاده هستند بکار گرفته شوند. همچنین صرفه اقتصادی این کود ها تقریبا نصف کود های شیمیایی است.

کود کبوتر برای درخت پسته افراد در صورت استفاده از کود کبوتر باید زمان استفاده و همچنین میزان استفاده از آن را بدانند تا ضرر به محصول خود را به حداقل رسانند. بهترین زمانی که برای استفاده از این کود برآورد شده است در ماه های اسفند تا مهر است. توجه شود که در صورت خرید کود کبوتر ابتدا آن را مورد بررسی قرار داده و از عدم وجود بذر علف هرز مطمئن شوید. این کود هم به صورت مخلوط با عناصر صنعتی و هم خالص به فروش می رسد که نوع خالص آن از کیفیت بهتری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: کود ۱۹۶۳ برای پرتقال

استفاده از کود کبوتر برای درختان پسته به بافت خاک و نیاز درخت وابسته است. ابتدا این دو مسئله را بررسی نموده و سپس به استفاده از این کود اقدام نمایید. بهتر است که برای کوددهی درختان پسته، یک برنامه مفید تنطیم کرده و با توجه به آن عمل کنید تا بهترین نتیجه را با استفاده از کود کبوتر کسب کنید. از این رو در این راه می توانید با متخصصان حوزه کشاورزی نیز مشورت کنید.

کود کبوتر برای درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *