مراحل کود دهی زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زعفران، جزو گران ترین  و محبوب ترین ادویه جهان به شمار می رود که خواص بسیار زیادی دارد. زعفران، می تواند طعم، عطر و رنگ بسیار خوبی به انواع نوشیدنی ها و غذا ها هدیه کند و این امر سبب شده که زعفران جزو محبوب ترین ادویه ها محسوب شود. زعفران از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند علاوه بر خوش طعم و رنگ نمودن غذا، خواص درمانی بسیار زیادی داشته باشد. بسیاری از افراد، برای تسکین درد خود و دیگر بیماری ها از زعفران استفاده می نمایند. جالب است بدانید که زعفران دارای خواص بسیار عجیبی است که قادر می باشد سروتوئین مغز را فعال نموده و در نتیجه سبب شادابی افراد می گردد.

پیش از آن که بخواهید به میل نمودن زعفران فکر کنید، می بایست با کاشتن و کود دهی آن آشنا شوید. زعفران، گیاه کوچک، حساس و بسیار آسیب پذیری است و می بایست از آن نگهداری بسیار زیادی نمود. این گیاه، می تواند از نظر اقتصادی برای کشاورزان ارزش بسیار بالایی داشته باشد؛ به همین دلیل کشاورزان با جان و دل در مزارع زعفران فعالیت می کنند تا بتوانند به نتیجه مطلوبی برسند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل کود دهی زعفران بیشتر آشنا شوید.

مواد مغذی مورد نیاز زعفران

زعفران نیز همانند گیاهان دیگر برای رشد نیاز به خاک دارد؛ اما ممکن است خاک برخی از مناطق دارای مواد مغذی کاملی نباشد و زعفران در آن جا برای رشد با مشکل مواجه شود؛ به همین دلیل کشاورزان در این شرایط از کود استفاده می نمایند تا کمبود های مواد مغذی خاک این گونه جبران شود. کود ها می توانند گزینه بسیار خوبی برای رشد گیاهان حساس، علی الخصوص زعفران باشند. لازم به ذکر است که هر کودی نمی تواند سبب رشد زعفران گردد و ممکن است منجر به خشک شدن آن شود.

مراحل کود دهی زعفرانگیاه زیبا و مفید زعفران، برای آن که رشد خوبی داشته باشد و میزان بار دهی آن افزایش یابد نیازمنده به سه عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر می باشد. اگر در کود های مخصوص این سه عنصر به طور غنی وجود داشته باشند، زعفران می تواند در کمترین زمان ممکن رشد بسیار خوبی داشته باشد و پس از آن گلبرگ های بسیار زیاد و رنگ و عطر بالایی را دارا باشد. پیشنهاد می شود هنگام خریداری کود برای زعفران، حتما به اجزای آن دقت نمایید و اگر دارای سه عنصر اصلی رشد بود آن را خریداری نمایید.4

بیشتر بخوانید: نیاز درخت پسته

زمان مناسب کود دهی زعفران

زعفران برای رشد نیاز به مواد مغذی فراوانی دارد؛ ولی مسئله اینجاست که اگر کود را در زمان مناسب خود به زعفران ندهید، سبب می شود به نتیجه مطلوب و دلخواه خود نرسید. زمانی که شما کود مخصوص زعفران را خریداری می کنید، می بایست نصف آن را برای تابستان و نصف دیگر را برای زمستان نگه دارید. در فصل تابستان، می بایست هر سه هفته یک بار در هنگام آبیاری زعفران ها، آن ها را کود دهی کنید تا به طور کامل تقویت شوند. البته اگر کود مایع باشد کار شما نیز آسوده تر می گردد.

مراحل کود دهی زعفران

گیاه زعفران، به دلیل این که می تواند چندین سال بار دهی داشته باشد، می بایست در فصل زمستان نیز از آن مراقبت گردد. همانطور که در فصل تابستان نیازمند مواد مغذی است، در زمستان نیز نیاز مند است. به همین دلیل می بایست کود دهی زعفران را جدی بگیریم تا بتوانیم سال ها، از آن ها نگهداری کنیم. در فصل زمستان می بایست 15 الی 20 روز یک بار زعفران ها را آبیاری نماییم؛ در حین آبیاری می توانیم کود دهی را آغاز کنیم. البته اگر کود مایع باشد، می توانیم آن را با آب مخلوط نموده و پای گیاهان بریزیم.

مراحل کود دهی زعفران

کود مناسب برای زعفران

همانطور که می دانید، زعفران برای رشد و باردهی خوب نیاز به کود دارد؛ اما هر کودی نمی تواند سبب رشد و بهبود یافتن زعفران گردد. بسیاری از کشاورزان معتقد هستند که کود حیوانی می تواند گزینه خوبی برای رشد بهتر زعفران باشد. اما این عقیده می تواند نتیجه نادرستی باشد. چرا که کود های حیوانی می توانند مقدار بسیار زیادی میکروب وارد خاک نمایند و در نتیجه میکروب ها وارد زعفران ها گردد. بهترین کود برای زعفران، کود شوک و هیومیک اسید است که سبب رشد بسیار خوب و گلدهی بسیار بالای زعفران می گردد.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت نارنگی

سخن پایانی

همانطور که می دانید، برای آن که بتوانید زعفران بسیار مرغوبی را برداشت کنید، می بایست از آن مراقبت بسیار زیادی کنید. ولی سعی کنید که از هر نوع کود برای رشد زعفران های خود استفاده ننمایید. برای رشد بهتر و با کیفیت شدن محصول خود، می بایست با افراد متخصص مشروت نمایید و از کود های مرغوب استفاده کنید تا بتوانید زعفران خوبی را برداشت کنید. لازم به ذکر است که رعایت زمان کود دهی به زعفران، سبب می شود تا بتوانید به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید و لذت ببرید.

مراحل کود دهی زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *