کود جلبک دریایی برای زعفران

کود جلبک دریایی برای زعفران

زعفران یکی از گران‌ترین و مغذی ‌ترین ادویه‌هایی است که خواص بسیار زیادی دارد و شرایط کشت آن نیز بسیار ویژه است. به طور معمول افراد زیادی اقدام به کشت گیاه زعفران می‌کنند اما همه آن‌ها محصولات سالم و با کیفیتی را برداشت نمی‌کنند و در بیشتر مواقع دچار ضرر می‌شوند. از این‌ رو اگر شما هم قصد دارید این گیاه مفید را پرورش دهید و سود بسیار زیادی نیز به دست آورید، بهتر است از کودهای باکیفیت و مفیدی همچون کود جلبک دریایی بهره بگیرید و گیاه خود را تقویت کنید. کود جلبک دریایی برای زعفران اگر به صورت اصولی مصرف شود، مزایای زیادی را به‌ همراه خواهد داشت‌.

تا حد امکان سعی کنید به‌ صورت اصولی و برنامه‌‌ریزی‌ شده از این کود مفید بهره بگیرید و گیاه خود را تغذیه کنید. کوددهی زعفران با استفاده از کود جلبک دریایی اصلا کار سختی نیست و هر کسی می‌تواند به‌ سادگی این کار را انجام دهد.

بنابر این اگر شما هم می‌خواهید با نحوه مصرف کود، بهترین زمان برای انجام کوددهی، میزان مصرف کود و نکات مهم درباره کوددهی زعفران با استفاده از کود غنی جلبک دریایی اطلاعات بیشتری به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

نحوه کوددهی زعفران با استفاده از جلبک دریایی

کود جلبک دریایی برای این گیاه را می‌توانید به روش محلول پاشی و آبیاری استفاده کنید. برای انجام دادن کوددهی زعفران با استفاده از روش محلول پاشی کافی است کود مورد نظرتان را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت محلول پاشی به قسمت‌های مختلف گیاه اضافه کنید.

تا حد امکان سعی کنید کوددهی زعفران به روش محلول پاشی را در روزهای بارانی انجام ندهید زیرا در روزهای بارانی کود شسته می‌شود و اثرگذاری مناسبی نیز نخواهد داشت. پیش‌ از انجام کوددهی نیز بهتر از کار آبیاری را انجام دهید تا عناصر مغذی راحت‌تر جذب زمین شوند و ریشه گیاه هم بهتر تقویت شود.

اگر از کود جلبک دریایی برای زعفران به روش آبیاری بهره گرفتید، حتما آن را با آب بدون کلر مخلوط کنید تا محلولی با غلظت مناسب حاصل شود. سپس کود آماده‌ شده را به‌ صورت مستقیم به خاک اضافه کنید تا جذب ریشه گیاه شود و به‌ مرور زمان اثر خود را به‌ جای بگذارد.

بیشتر بخوانید: استفاده از کود جلبک دریایی در کاشت یونجه

بهترین زمان برای کوددهی زعفران

به‌ طور معمول زمان مشخص و دقیقی برای کوددهی زعفران با استفاده از کود جلبک دریایی وجود ندارد اما بهتر است این کار را در پایان فصل زمستان یا همان اوایل فصل بهار انجام دهید تا گیاهان تان شادابی بیشتری داشته باشند. کوددهی گیاه زعفران را می‌توانید در شهریور ماه تا آبان‌ ماه نیز انجام دهید و نتیجه فوق‌العاده‌ای به دست آورید.

بیشتر بخوانید: فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی

میزان مصرف کود جلبک دریایی برای زعفران

کود جلبک دریایی برای گیاه زعفران را نباید بیش‌ از اندازه مصرف کنید زیرا ممکن است نتایج نامناسبی حاصل شود و گیاهان سلامت خود را از دست بدهند. از این رو دقت داشته باشید؛ در هر هکتار از زمین زعفران‌تان باید از 100 الی 150 کیلوگرم کود جلبک دریایی بهره بگیرد و سپس کار کوددهی را انجام دهید. دقت داشته باشید اگر میزان مصرف کود جلبک دریایی از این مقدار بیشتر یا کمتر باشد، گیاهان‌تان صدمه می‌بیند و از بین می‌روند.

کود جلبک دریایی برای زعفران

نکات مهم برای کوددهی گیاه زعفران

 • کوددهی گیاه زعفران را در روزهای آفتابی انجام دهید تا این کود بهتر جذب گیاه شود و اثرات آن از بین نرود.
 • تا حد امکان سعی کنید کوددهی به روش محلول پاشی را بعد از انجام آبیاری انجام دهید تا روزنه‌های برگ‌ها باز شوند و کود راحت‌تر جذب گیاه شود.
 • اگر زمانی قصد داشتید کود جلبک دریایی را با دیگر سموم مخلوط کنید، بدون آگاهی این کار را انجام ندهید و حتما با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید.
 • پیش‌ از مصرف کود جلبک دریایی برای زعفران بهتر است حتماً آزمایش خاک را انجام دهید تا با کمبودهای موجود در خاک بهتر آشنا شوید و بتوانید آن‌ها را راحت‌تر تامین نمایید.
 • با توجه به دستور العمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود جلبک دریایی، کار کوددهی را انجام دهید تا آسیبی به گیاهان‌تان وارد نشود.
 • اگر خاک زمین مورد نظرتان ساختار مناسبی ندارد حتما قبل از انجام کشت گیاه، آن را شخم بزنید و کار کوددهی را هم انجام دهید تا بستر مناسبی برای رشد گیاه فراهم شود و هیچ گونه اختلالی برای رشد آن وجود نداشته باشد.
 • کود جلبک دریایی ساختار طبیعی دارد و هیچ گونه آسیبی به پوست یا سلامت انسان وارد نمی‌کند اما بهتر است هنگام انجام کار کوددهی، از دستکش و ماسک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کود زعفران

مزایای کود جلبک دریایی برای گیاه زعفران

 • با مصرف این کود مفید می‌توانید از ایجاد مشکلات برگی جلوگیری کنید و اجازه ندهید آسیبی به سلامت گیاه وارد شود.
 • کود جلبک دریایی مقاومت گیاه زعفران را در برابر آفات و بیماری‌ها تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.
 • با کمک این کود ارگانیک می‌توانید PH خاک را متعادل کنید و خاک حاصلخیزتری داشته باشید.
 • اگر خاک زمین مورد نظرتان شور است، می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از کود جلبک دریایی شوری آن را اصلاح کنید.
 • کود طبیعی جلبک دریایی اجازه نمی‌دهد گیاه زعفران دچار سرمازدگی شود و یا این‌ که در برابر گرمای شدید تابستان از بین برود.
 • با مصرف به‌ موقع و به‌ اندازه از این کود می‌توانید گل‌دهی زعفران را بیشتر کنید و تعداد کلاله های آن را نیز افزایش دهید.
 • کود جلبک دریایی می‌تواند حجم پیاز زعفران را افزایش دهد و فعالیت آنزیم‌های موجود در خاک را هم چندین برابر کند.
 • اگر از کود جلبک دریایی به صورت مرتب استفاده کنید، می‌توانید حجم ریشه گیاه را افزایش دهید و املاح مغذی را هم به خوبی برای آن فراهم نمایید.

سخن پایانی

کود جلبک دریایی برای زعفران یک کود عالی است و مزایای فوق العاده‌ای دارد اما و اگر از آن به صورت نامناسب استفاده کنید، ممکن است نتیجه مناسبی حاصل نشود و به سلامت گیاه‌تان هم آسیب وارد شود. به همین علت بهتر است مطالب ذکر شده در این مقاله را نادیده نگیرد و با توجه به آن‌ها و نکات مهم، کار کوددهی را انجام دهید. در صورتی که تجربه کوددهی زعفران با استفاده از جلبک دریایی را هم ندارید، بهتر است از افراد ماهر کمک بگیرید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366