کودهای مناسب زعفران چیست؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زعفران ازجمله ادویه‌های منحصربه‌فردی است که در بیشتر مردم جهان محبوبیت زیادی دارد. این ادویه از گران‌ترین ادویه‌های موجود بوده که ارزش آن به ۲۲۰ تن است که ۹۰ درصد آن را ایران تولید می‌کند.از آنجایی‌ که زعفران یک  محصول چند ساله است برای آنکه بتواند به‌خوبی رشد کند با کودهای آلی سازگار و توانسته با کودهای حیوانی نیز رابطه خوبی داشته باشد. حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد از رشد زعفران به کود و املاح آنان  و ۱ تا ۱۰ درصد آن نیز به دسترس بودن آب بستگی دارد. به‌همین دلیل در تلاش هستیم تا در این مقاله کودهای مناسب زعفران را برای شما عزیزان معرفی کنیم.

مهم‌ترین معیارهای رشد زعفران

برای آنکه زعفران بتواند به‌خوبی رشد کند خاک آن باید دارای کود های عالی، فسفر، نیتروژن معدنی، پتاسیم قابل تعویض و دیگر املاح معدنی باشد.  به‌همین دلیل بهتر است برای تقویت خاک از کود مناسب زعفران استفاده کنید. حدود ۵ درصد از تولید زعفران توسط مقدار کود حیوانی درست می‌شود.

معمولاً مقدار استفاده از کود حیوانی برای تولید زعفران در ایران ۲۰ تا ۸۰ تن در هکتار است اما کودهای شیمیایی آلی مانند نیتروژن، بود سی‌ام، کود گاو، کود گوسفند و مرغ نیز می‌تواند به‌عنوان کودهای مناسب زعفران معرفی شود.

کودهای مناسب زعفران چیست؟مقدار استفاده  هر کدام از کودهای نامبرده بین ۵۰ تا ۳۰ کیلوگرم در هکتار و کودهای آلی مانند کود گاو یا گوسفند به‌ترتیب ۱۲ تا ۸ تن در هکتار متفاوت است.

بیشتر رشد زعفران معمولاً با کود گاو اعلام شده است. چون کودهای دائمی نسبت‌ به افزایش رشد گیاه مناسب‌تر از کودهای شیمیایی عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: فصل برداشت زعفران در خراسان

کود مناسب برای زعفران درواقع کودی است که از نظر رویش و رشد گل در گیاه تاثیر زیادی  را وارد کرده و بهترین عملکرد را به زعفران بدهد.معمولاً این کودهای حیوانی سال‌ها پس‌از کاشت نیز تأثیرات خود را در زعفران نشان داده و ظاهری مثبت‌تری به زعفران ارائه می‌کند.

انواع کود مناسب برای زعفران

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد زعفران برای آنکه بتواند بهترین رویش را داشته باشد نیازی به کوددهی و تقویت خاک دارند مناسب‌ترین کودهای زعفران معمولاً کودهای شیمیایی یا حیوانی هستند کودهای شیمیایی دارای مواد مغذی مانند نیتروژن، و فسفر و پتاسیم و عناصر مهم ثانویه از محصولاتی که معمولاً توسط نیتروژن ساخته می‌شود مناسب برای زعفران هستند پس‌از آن کود مناسب برای زعفران بر پایه‌ی فسفر و پتاسیم است.

به‌همین تر تیب اگر بتوانید ۱ ماده‌ی مغذی اصلی یا چند ماده مغذی را به‌صورت مرکب تقسیم کنید می‌توانید بهترین کود را تولید کرده و از آن برای رشد گیاه خود استفاده کرد.

2 نوع کود مناسب برای زعفران وجود دارد که  مخلوط و پیچیده‌ است. معمولاً کودهای حیوانی و کودهای عالی از نظر ارزش غذایی متنوع بوده و بیشتر بر روی مواد مغذی و کربن آلی توجه دارد.کودهای دامی در ایران طیف وسیعی از منابع غذایی را برای گیاهان تامین می‌کند. به‌همین دلیل معمولاً به‌عنوان مناسب‌ترین کود برای زعفران شناخته‌شده است.

کودهای مناسب زعفران چیست؟برای استفاده از کودهای دامی باید به مواد مغذی در منطقه و همین‌طور سیستم مدیریت مزرعه و نوع دام توجه زیادی داشته باشید.  معمولاً در محصولات کوددهی کشاورزان می‌توانند با مشورت از فروشنده‌ها شیوه کوددهی خود را براساس شرایط محیطی و مزارع خود تطبیق دهند.

کودهای آلی در بازگشت کربن آلی به خاک نقش قابل مشاهده‌ای را ایفا می‌کنند. کودهای بیولوژیک نیز می‌توانند بازدهی استفاده از مواد مغذی را افزایش داده که بیشتر سبب رشد گیاه شود.در ادامه‌ی مقاله چند تا از مهم‌ترین کودهای مناسب زعفران را برای شما عزیزان توضیح می‌دهد.

  • کود پتاس

از دیگر کودهای مناسب زعفران کود پتاس است که برای گیاهان زعفرانی که به‌نظر خسته یا ناسالم می‌رسند مناسب می‌باشد. این کود مخصوص زعفران ایست که نیاز به پتاسیم داشته و زرد شدن برگ‌ها و مشکلات اساسی ریشه را در علائم بیماری خود دارد کود پتاس برای زعفران و رشد آن بسیار مفید است.

  • کود مرغی

انواع دیگر کود مناسب زعفران کود مرغی است که دارای کلیه مواد ضروری برای تولید محصولات زارعی می‌باشد این کود از پراستفاده ترین کودها در ایران بوده که برای رشد زعفران کاملاً مفید و بیش‌از قرن چندین غرض که از آن به‌عنوان کود آلی و منبع مغذی گیاه استفاده می‌شود.

کودهای مناسب زعفران چیست؟

  • کود مایع

از دیگر انواع کودهای مناسب زعفران، کود مایع است که شامل کودهای نیتروژن، آمونیاک، آمونیاک آبی، آمونیاک، محلول‌های غلیظ نیترات آلومینیوم و ۳ عنصر اساسی گیاه نیتروژن، فسفر، پتاسیم است.

بیشتر بخوانید: کود شوک مخصوص درخت گردو

کلام آخر

در این مقاله شما عزیزان دانستید که کودهای مناسب زعفران چیست. همانطور که در این مقاله بیان شد زعفران از گرانقیمت ترین ادویه های جهان است. این گیاه برای آنکه بتواند مرغوب باشد و رشد خوبی نیز داشته باشد نیازمند یک خاک حاصلخیز است. به همین دلیل لازم است که حتما از طریق کود های مناسب مواد مغذی لازم را به خاک مورد نظر در جهت زعفران برسانند. معمولا کود های مرغی و حیوانی از بهترین نوع کود های رشد زعفران است که در ایران استفاده بالایی نیز دارد. توجه داشته باشید زمانی که می‌خواهید از کود های شیمایی استفاده کنید حتما از مشاوران نسبت های دقیق آن را بر اساس زمین خود پرش و جو کنید تا دچار مشکل نشوید.

کودهای مناسب زعفران چیست؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *