بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

به طور معمول کود جلبک دریایی را می‌توانید در زمان‌های مختلف با توجه به شرایط موجود برای گیاهان‌تان مصرف کنید زیرا یک زمان مشخص و تعیین‌ شده برای انجام این کار وجود ندارد.‌ در واقع بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت را باید با دقت بالایی انتخاب کنید زیرا اگر این زمان به‌ خوبی انتخاب نشود، ممکن است به سلامت گیاهان‌تان آسیب وارد شود و دچار ضرر شوید.

کود جلبک دریایی را می‌توانید قبل‌ از کاشت یا بعد از کاشت محصولات کشاورزی و زراعی مصرف کنید. کودی که پیش‌ از کشت محصول به خاک داده می‌شود را کود پیش کاشتی و کودی که بعد از کاشت به خاک افزوده می‌شود را کود سرک می‌نامند.

کوددهی گیاهان در این زمان‌ها اگر به‌ صورت صحیح و اصولی انجام شود، می‌تواند نتایج مناسبی از خود به‌ جای بگذارد. به‌ همین‌ علت سعی کنید از کوددهی در این زمان‌ها غافل نشوید و حتما با دقت بالا آن‌ها را انجام دهید.

کوددهی گیاهان هنگام دوره رشد نیز بسیار مؤثر است و اگر در این زمان گیاهان خود را با استفاده از کود جلبک دریایی تغذیه کنید، می‌توانید نتایج فوق‌العاده مناسب‌تری به دست‌ آورید و اجازه ندهید گیاهان‌تان دچار آسیب شود. همچنین اگر زمانی احساس کردید گیاه یا محصولات‌تان ضعیف شده‌اند و به تغذیه احتیاج دارند، بهتر است اقدام به انجام کوددهی کنید تا نیازهای آن به خوبی تأمین شود.

روش های استفاده از کود جلبک دریایی

 • روش پراکنده

یکی از روش‌های مناسبی که می‌توانید از آن برای تغذیه کردن محصولات زراعی و کشاورزی بهره بگیرید، روش پراکنده‌ است. در این روش باید کود جلبک دریایی پودری را به‌ صورت منظم و یکنواخت در سطح خاک زمین کشاورزی‌تان پراکنده کنید. به‌ طور معمول این کار قبل‌ از کشت بذر صورت می‌گیرد و شما می‌توانید از آن به‌ راحتی بهره بگیرید.

بعد از پخش کردن خاک بر روی زمین باید با استفاده از وسایل کشاورزی مخصوص شخم‌زنی، زمین را شخم بزنید تا کود به طور کامل با خاک مخلوط شود. در آخر نیز می‌توانید کار آبیاری را انجام دهید تا کود سریع‌تر تجزیه شود و اثر خود را به‌ جای بگذارد.

 • روش محلول پاشی

در روش محلول پاشی باید از کود جلبک دریایی به‌ صورت مایع یا پودری بهره بگیرید و سپس آن را در آب حل کنید. در این روش باید اطمینان حاصل کنید که کودتان غلظت کافی داشته باشد تا بتواند به‌ خوبی نیازهای گیاه را تأمین کند. بعد از انجام دادن این کارها باید با استفاده از یک سم‌پاش یا تانکر مناسب، به‌ خوبی گیاهان‌تان را کوددهی کنید.

 • روش کناری

در روش کناری باید کودتان را در ردیف‌هایی که بذرها را در آن کشته‌اید قرار دهید و سپس با استفاده از خاک روی آن‌ها را بپوشانید. دقت داشته باشید؛ بعد از انجام عملیات کوددهی، حتما زمین کشاورزی را آبیاری کنید تا کود خواص خود را از دست ندهد و بهتر جذب گیاه شود. بھترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت به روش کناری، هنگام کاشت بذر یا وجین کردن گیاهان است.

 • روش آبیاری

روش دیگری که می‌توانید با کمک آن زمین کشاورزی خود را تغذیه کنید، روش آبیاری است. در این روش باید از یک کود مغذی بهره بگیرید و آن را با کمک آب به خوبی رقیق کنید. پس‌ از حاصل شدن محلول مناسب جلبک دریایی، باید آن را به‌ صورت مستقیم به خاک زمین‌تان اضافه کنید تا به خوبی جذب خاک و ریشه گیاه شود و اثر خود را به جای بگذارد.

بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت

نکات مهم برای کوددهی زمین‌های کشاورزی و زراعی

 • سعی کنید به‌ صورت صحیح از کود جلبک دریایی بهره بگیرید و از آن بدون آگاهی و برنامه‌ ریزی‌ شده استفاده نکنید. زیرا این امر موجب می‌شود محصولات‌تان آسیب ببیند و ساختار خاک نیز دچار اختلال شود.
 • اگر از روش محلول پاشی برای کوددهی محصولات زراعی و کشاورزی بهره گرفتید، حتماً کار کوددهی را با احتیاط انجام دهید و مطمئن شوید که کود در اختیار تمام قسمت‌های گیاه قرار می‌گیرد.
 • کوددهی زمین کشاورزی را به روزهای آفتابی و یا روزهای بارانی موکول نکنید زیرا در این زمان‌ها ممکن است کود شسته شود و دیگر اثرگذاری عالی نداشته باشد.
 • قبل‌ از مصرف کود جلبک دریایی حتما آن را با آب تصفیه‌ شده و بدون کلر مخلوط کنید تا ریشه‌های گیاه دچار سوختگی نشوند و آسیب نبینند.
 • هنگام استفاده کردن از این کود مفید حتما به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد آن دقت کنید و از انجام دادن اقدامات بدون آگاهی نیز بپرهیزید.
 • تا حد امکان سعی کنید کود جلبک دریایی را به‌ تنهایی استفاده کنید و از مخلوط کردن آن با کودهای شیمیایی بپرهیزید.
 • بهتر است بدانید؛ بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی، اول صبح است زیرا در این زمان دمای هوا برای انجام عمل کوددهی بهتر است.

خرید کود جلبک دریایی 

مزایای کود جلبک دریایی در کشاورزی

 • کود جلبک دریایی ریشه‌زایی بذر را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند محصولات، رشد بهتری داشته باشند.
 • این کود مغذی اجازه نمی‌دهد آفات و بیماری‌ها صدمه‌ای به بذر، محصولات، ریشه گیاه و خاک وارد کنند.
 • با مصرف به‌ اندازه و مناسب این کود می‌توانید رشد علف‌های هرز را متوقف کنید و اجازه ندهید آن‌ها از مواد غذایی گیاهان استفاده کنند.
 • کود طبیعی جلبک دریایی، طعم و کیفیت محصولات را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و شادابی آن‌ها را چندین برابر می‌کند.
 • اگر از کود مغذی جلبک دریایی به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده استفاده کنید، می‌توانید جلوی ریزش برگ گیاهان را بگیرید و میزان کلروفیل آن‌ها را نیز افزایش دهید.
 • این کود ارگانیک سرشار از املاح و مواد مغذی همچون؛ فسفر، پتاسیم، بور، روی، آهن، نیتروژن، کلسیم و منگنز است و تمام کمبودهای گیاه را جبران می‌کند.

سخن پایانی

اگر با بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت به خوبی آشنا شدید؛ بهتر است با توجه به آن کار کوددهی را انجام دهید. زیرا کوددهی محصولات کشاورزی اگر در زمانی نامناسب انجام شود، اصلا نتیجه مناسبی به دست نمی‌آید و حتی امکان دارد به طور کلی گیاهان‌تان از بین بروند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم با در نظر گرفتن فصل، نیاز گیاه، جنس خاک، نوع محصول و شرایط آب و هوایی، در زمانی مناسب کار کوددهی را انجام دهید.

 

بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در کشاورزی و زراعت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *