تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

توت فرنگی میوه ای تابستانی و پرطرفدار است که در حدود ۶۰۰۰ گونه ی مختلف دارد و بیش تر به شکل قلب قرمز است. توت فرنگی عطر و طعم خوبی دارد و از آن برای تهیه ی مربا, شیرینی جات, دسرها و نوشیدنی استفاده می کنند. این میوه پرطرفدار که به روش های مختلف پرورش داده می شود، به کوددهی مناسب نیازمند است که در این مقاله می خواهیم از تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی آگاه گردیم.

معرفی گیاه توت فرنگی

توت فرنگی خاصیت های زیادی دارد که قسمتی از آن ها را نام می بریم: تقویت سیستم ایمنی بدن, جلوگیری از چین و چروک پوست, ضد اتهاب, کنترل فشار خون و کاهش کلسترول خون

در گذشته توت فرنگی گیاهی وحشی بوده و در طب سنتی از آن استفاده ی دارویی می کردند. با گذشت زمان مردم  این گیاه را در مزارع خود کاشتند و توت فرنگی گیاهی اهلی شد. در جنگل های شمال ایران می توانید انواع مختلفی از توت فرنگی وحشی را ببینید.

تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگیتوت فرنگی گیاهی علفی است و در آب و هوای معتدل و گرم رشد می کند. رشد و‌ پرورش توت فرنگی آسان است و می توان در باغچه ی منازل و یا گلدان هم آن را پرورش داد. این گیاه در برابر سرما و یخ زدگی  مقاومت دارد. اما تابستان خیلی خشک را تحمل نمی کند زیرا گیاهی رطوبت دوست است. فقط یک نوع از این گیاه که به توت فرنگی چهارفصل معروف است؛ مقاومت بیشتری دارد و در سال چند بارمی توان از آن محصول برداشت کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت ازگیل

تکثیر توت فرنگی

تکثیر توت فرنگی با چند روش انجام می شود؛ مثل کاشت بذر, استفاده از ریشه ی گیاه و یا تقسیم بوته. ریشه های این گیاه سطحی هستند و تحمل خشکی و بی آبی را ندارند. با این ویژگی, مناسب ترین خاک برای این گیاه خاک شنی است که می تواند آب را در خود حفظ کند و بسیار متخلخل است و ریشه های گیاه در آن به راحتی رشد می کنند.

در مزارع معمولا از روش تقسیم بوته و کاشت بذر استفاده می شود. خاک مزرعه قبل از کاشت توت فرنگی باید شخم زده و آبیاری شده باشد.

تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگیروش دیگری هم برای پرورش توت فرنگی وجود دازد و آن تکثیر این گیاه در گلخانه است. در این روش رشد گیاه بیشتر است چرا که می توان شرایط مطلوب گیاه را فراهم کرد. بهترین زمانی که می توان توت فرنگی را کاشت فصل زمستان است تا در بهار و تابستان میوه ها قابل برداشت شوند. اگر می خواهید توت فرنگی را در گلدان یا باغچه بکارید, فرقی نمی کند چه فصلی باشد فقط کافی است تا شرایط و نیازهایش را فراهم کنید و به میوه ی دلخواهتان برسید.

مرحله ی بعد از کاشت این گیاه, مرحله ی کوددهی است. کودی که برای توت فرنگی استفاده می شود باید از نظر عناصر ازت, کلسیم, روی, اسیدهای آمینه, آهن, ریزمغذی ها و  فسفر و‌منیزیم غنی باشد. کمبود هر کدام از این ترکیبات باعث به وجود آمدن مشکل در گیاه می شود. مثلا کمبود کلسیم باعث ایجاد حالت سوختگی در برگ ها و چروکیده‌ شدن آن ها می شود و یا کمبود آهن باعث زرد شدن برگ های جوان توت فرنگی می شود. با این تفاسیر متوجه شدیم که برای داشتن توت فرنگی با کیفیت, کود مناسب نقش مهمی دارد.

فروت ست چیست و تاثیر آن بر روی توت فرنگی چگونه است؟

کود فروست یا کود بهاره, کودی شیمیایی است که معمولا در فصل بهار و هنگام آغاز مرحله ی تشکیل میوه استفاده می شود. این کود هم به شکل محلول و هم به صورت جامد وجود دارد. فروت ست می تواند بخش مهمی از نیازهای تغذیه ای گیاهان و درختان را فراهم کند و بازدهی و کیفیت آن ها را افزایش دهد. فروت ست همچنین نقشی در اقفزایش مقاومت گیاهان و درختان در برابر تغییرات آب و هوایی دارد. استفاده از فروت ست برای باغداران و کشاورزان بسیار مهم است چرا که باعث افزایش باروری محصول و کیفیت میوه ها و در نتیجه سود اقتصادی می شود.

تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگیتنظیم یک برنامه منظم برای استفاده از فروت ست, یکی از مراحل مهم کار کشاورزان است. از مهم ترین عناصر و مواد معدنی موجود در فروت ست, نیتروژن, آهن و روی است. همه این ها برای رشد گیاه توت فرنگی اهمیت دارند. همچنین فروت ست در جلوگیری از بیماری هایی که گیاه را تهدید می کنند نقش دارد, همچنین گیاه را نوعی مقاوم سازی می کند تا در برابر تغییرات محیطی کم تر آسیب ببیند. تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی در همه ی بخش های رشد و نمو گیاه قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰x شوک بر کاهو

مصرف فروت ست در دو زمان بهترین بازدهی را دارد؛ یکی در اواخر زمستان و آغاز بهار و دیگری بعد از برداشت محصول.  در شرایط خیلی ایده آل تا سه بار هم می توان از فروت ست استفاده کرد. توت فرنگی در ابتدای فصل بهار و آخر پاییز به نیتروژن زیادی احتیاج دارد. توت فرنگی جزو میوه های نوبرانه است و معمولا برداشت آن در اردیبهشت تا تیر انجام می شود. هر سه روز یک بار می توان برداشت کرد و میوه ها باید کامل رسیده باشند.

تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *