تاثیر فروت ست بر درخت ازگیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فروت ست چیست و تاثیر فروت ست بردرخت ازگیل چگونه است؟ عبارت فروت ست فرآیندی است که طی آن گل به میوه تبدیل می شود. فروت ست (Fruit set) یک روش کوددهی است که در آن از مواد مورد نیاز گیاه در زمان شکل گیری میوه و یا بعد از برداشت میوه جهت افزایش کیفیت محصول و یا بالا بردن توانایی درختان در تولید جوانه استفاده می شود. در این مرحله اندازه میوه مشخص می شود و تامین مواد مغذی به میزان کافی و متعادل از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت محلول پاشی فروت ست در زمان شکل گیری میوه به این دلیل است که بعد از تشکیل میوه، زمان رشد کند است و به دلیل تقسیم سلولی و کم بودن رشد سلولی، انجام محلول پاشی باعث افزایش تقسیم سلولی و ظرفیت سازی برای رشد میوه می شود.در ادامه مقاله، تاثیر فروت ست بر درخت ازگیل را بررسی خواهیم کرد.

فروت ست ازگیل

ازگیل میوه‌ای با طبع سرد و خشک است که خواص زیادی در طب سنتی دارد. به ازگیل خرمای گیلان هم می‌گویند. خوردن ازگیل به کاهش قند خون، کاهش فشار خون، کاهش کلسترول بد، سلامت قلب، سلامت گوارش و غیره کمک می‌کند. البته مصرف زیاد آن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

تاثیر فروت ست بر درخت ازگیلاین درخت که بومی شمال ایران است و در شهر‌های دیگر هم کاشته می‌شود، از دسته گیاهان گلدار است و به‌ خاطر خواصش از جایگاه خاصی در طب سنتی و درمان بیماری‌هایی مثل دیابت، سرماخوردگی، فشار خون،  یبوست و التهاب پوستی و… برخوردار است.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت عناب

مزایا و تاثیرات فروت ست بر درخت ازگیل

اولین قدم بعد از برداشت محصول و قبل از برگریزان، محلول پاشی فروت ست در باغات است. عناصر موجود در فروت ست ازگیل نقشی اساسی در تشکیل، تکامل تخمک و افزایش میزان گرده افشانی موثر در بهار سال آینده دارد.

علاوه بر این، محلول پاشی فروت ست (Fruit Set) بعد از برداشت، باعث افزایش مقاومت جوانه های گل نسبت به سرمای زمستانه و بهاره و رشد سریع تر برگ ها و جوانه ها می‌شود، این در حالی است که ریشه های فعال هنوز به اندازه کافی شروع به رشد و جذب عناصرغذایی از خاک نکردند.

تاثیر دیگر فروت ست ازگیل، کنترل سال آوری درختان است. برای رفع مشکل سال آوری باید تلاش نمود در سال پر بار، جوانه های زایشی بیشتری را حفظ کرد که این تنها با تغذیه درست درخت امکان پذیر است؛ به صورتی که در سال پر بار باید آن قدر مواد غذایی در دسترس درخت قرار گیرد که علاوه بر تامین مواد غذایی مورد نیاز برای میوه ها، بخشی نیز به جوانه های سال آینده برسد و میوه ها مجبور به مصرف مواد غذایی جوانه های سال آینده نشوند.

تاثیر فروت ست بر درخت ازگیلمحتویات برنامه غذایی فروت ست ازگیل

در مورد کود دهی و تغذیه کردن درختان ازگیل به دنبال یک کود خاص نباشید و فکر نکنید به کمک کود دامی می توانید گل دهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید. با استفاده از فروت ست ازگیل، برنامه منظم غذایی سه الی چهار ساله، می توان بالاترین میزان برداشت و با کیفیت ترین میوه سال را تولید کرد و عمده سهم بازار را از آن خود کرد. اساسی ترین ریزمغذی های موجود در فروت ست ازگیل برای تغذیه و رشد درختان شامل ازت، فسفر، روی، بور و اسیدهای آمینه هستند که ممکن است در مارک های مختلف این ترکیبات کمی تغییر کنند. مثلا بعضی مارک ها شامل کلسیم،منیزیم، منگنز، آهن، پتاسیم و کلسیم نیز هستند.

در ارتباط با ریزمغذی های ذکر شده در بالا بهتر است بدانید که عنصر بور موجب افزایش کیفیت لقاح گل ها می شود و از تشکیل میوه های ناقص جلوگیری می کند. نیتروژن، عنصر مهم دیگری برای افزایش فتوسنتر و ترکیبات آلی مانند اسیدهای آمینه در گیاهان است. عنصر روی نیز با تولید کلروفیل و افزایش فعالیت آنزیمی به فتوسنتز و شکفته شدن جوانه‌های رویشی کمک می کند و بهره وری درختان را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد.

زمان و نحوه استفاده از فروت ست ازگیل

بهترین زمان استفاده از فروت ست ازگیل بعد از برداشت محصول است، در رابطه با گیاهان خزان کننده باید بعد از برداشت محصول و قبل از برگریزان محلول پاشی صورت گیرد. نوبت دیگر برای محلول پاشی فروت ست، زمان تورم جوانه ها است زیرا در این زمان جوانه ها قابلیت بهتری برای جذب عناصر دارند.

تاثیر فروت ست بر درخت ازگیلتوجه کنید مقداری که روی کود فروت ست ازگیل نوشته می شود برای شرایطی است که کود مورد نظر به تنهایی مصرف شود و با هیچ کود دیگری مخلوط نمی شود. بنابراین باید مقدار نوشته شده داخل برنامه غذایی اجرا شود. برای افزایش کیفیت و درشت شدن میوه، استفاده از فروت ست ازگیل در کنار برنامه غذایی توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای ذرت علوفه‌ای

آگاهی از این مسئله که درخت تازه بارده شده توان بالایی برای باردهی ندارد در پیدا کردن راهکارهایی برای رشد بهتر ازگیل ها موثر است. در این شرایط بهتر است با مشاهده سنگین بودن بار درخت در اول سال بعضی از شاخه ها هرس شوند تا تمام توان درخت، متمرکز روی باردهی نشود. باردهی زیاد در درختان با سن بالا باعث می شود بخش اصلی مواد غذاییِ تولید شده در برگ ها و جذب شده توسط ریشه ها به سمت میوه رفته و در آن جا ذخیره شود. این موضوع خطر ریزش جوانه ها و کاهش باردهی سال بعد را در پی خواهد داشت.

تاثیر فروت ست بر درخت ازگیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *