جلبک دریایی برای درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جلبک دریایی برای درخت پسته

امروزه افراد از جلبک‌های دریایی در زمینه‌های دارویی و غذایی استفاده‌های زیادی می‌کنند زیرا جلبک دریایی مزایای بیشماری دارد. جلبک دریایی به‌ عنوان کود نیز در صنعت باغداری و کشاورزی کاربرد دارد زیرا حاوی املاح و مواد بسیار مغذی است که به حفظ سلامت گیاهان کمک شایانی می‌کند. به طور معمول اکثر باغدارانی که درخت پسته پرورش می‌دهند، به دنبال یک کود مفید و مغذی هستند تا با کمک آن بتوانند درختان خود را تقویت کنند و محصولات بیشتری هم برداشت نمایند. از این رو بهتر است بدانید؛ جلبک دریایی برای درخت پسته نیز بسیار عالی است و می‌تواند اثرات مطلوبی را بر روی درخت به جای بگذارد.

جلبک‌های دریایی حاوی عناصر مغذی زیادی مانند پتاسیم، ازت، فسفر، روی، آنتی‌ اکسیدان‌ها و آمینو اسیدهای مختلف هستند است که در بهبود ساختار خاک و ریشه گیاه نقش مؤثری دارند. شما می‌توانید کود جلبک دریایی را به‌ صورت مایع و پودری برای درختان پسته خود تهیه کنید و به‌ راحتی آن را مورد استفاده قرار دهید. بنابر این اگر می‌خواهید بیشتر با کود جلبک دریایی و نحوه مصرف آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای درختان پسته

برای تهیه کردن کود جلبک دریایی، ابتدا باید یک نوع جلبک دریایی مناسب تهیه کنید زیرا در حال‌ حاضر گونه‌های مختلفی از این موجود دریایی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مزایا و کاربرد مختلفی دارند. بعد از تهیه کردن جلبک دریایی مناسب، باید آن را به‌ خوبی شستشو دهید و سپس اجازه دهید که کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن جلبک دریایی باید آن را آسیاب کنید تا کود جلبک دریایی حاصل شود.

همان‌ طور که متوجه شدید؛ در روند تهیه کود جلبک دریایی هیچ‌ گونه ماده شیمیایی به کار نمی‌رود و کود مورد نظر به‌ صورت کاملا ارگانیک تولید می‌شود. اگر به جلبک دریایی دسترسی نداشتید، می‌توانید کود آن را به‌ صورت آماده‌ شده تهیه کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای درخت پسته اصلا سخت نیست و هر کسی می‌تواند به‌ راحتی این کار را انجام دهد. استفاده از کود جلبک دریایی برای درختان پسته معمولاً به‌ روش محلول پاشی، چال کود و آبیاری انجاaم می‌شود اما بهتر است بدانید؛ بهترین روشی که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش محلول پاشی است.

در این روش کافی است کود جلبک دریایی را با میزان مناسبی از آب بدون کلر مخلوط نمایید و سپس به‌ خوبی ترکیب کنید تا یک ماده رقیق و یک‌دست حاصل شود. بعد از به وجود آمدن کود با غلظت کافی، می‌توانید آن را با استفاده از سم‌پاش به شاخه و برگ‌های مختلف درخت اسپری نمایید.

میزان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان پسته

میزان مصرف کود جلبک دریایی بر روی درختان پسته باید با توجه به شرایط مختلف آب‌ و هوا، جنس خاک، فصل مورد نظر و سن درختان تعیین شود. بنابر این بهتر است پیش‌ از مصرف این کود، حتما از کارشناسان باتجربه و متخصص کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند و یا این‌ که آزمایش برگ را انجام دهید.

با انجام دادن آزمایش برگ، شما می‌توانید با نیازهای درخت بهتر آشنا شوید و بتوانید به‌ صورت کامل‌تر به آن‌ها پاسخ دهید. هنگامی که این آزمایش را انجام می‌دهید، می‌دانید که گیاه و خاک به چه مواد یا املاحی احتیاج دارند و دیگر درختان‌تان دچار کمبود تغذیه نمی‌شوند. البته به‌ طور کلی می‌توان گفت مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای درختان پسته در هر هکتار، بین 15 الی 30 تن است و نباید در مصرف این کود زیاده‌روی کرد.

 

 

خرید کود جلبک دریایی 

 

 

هنگام انجام آزمایش برگ درختان پسته باید چه نکاتی را در نظر گرفت؟

 • دقت داشته باشید که زمان نمونه‌ برداری یا همان آزمایش برگ، بعد از دوره پر شدن مغز پسته است و باید در این زمان اقدام نمایید.
 • سعی کنید نمونه‌ برداری را از برگ‌های سالم که در وسط شاخه‌های بدون محصول هستند، انجام دهید و سراغ برگ‌هایی که به زمین خیلی نزدیک هستند و یا در نوک درختان قرار گرفته‌اند نروید.
 • همان طور که گفته شد، کود جلبک دریایی برای درخت پسته باید با توجه به یک‌سری فاکتورها مصرف شود. از این رو لازم است حدود 4 الی 5 برگ از هر درخت برای نمونه ‌برداری جدا کنید.
 • برگ‌هایی که به‌ عنوان نمونه از درخت جدا کرده‌اید را در پاکت‌های کاغذی قرار دهید و در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌ها را به آزمایشگاه ارسال کنید تا مورد بررسی قرار بگیرند.
 • اگر برگ‌هایی که برای نمونه ‌برداری از درخت جدا کرده‌اید بیشتر از 2 روز در فضای خارج بمانند، ممکن است از بین بروند بنابر این سعی کنید آن‌ها را در دمای یخچال نگهداری کنید و از تابش نور خورشید به‌ صورت مستقیم آن‌ها را دور نگه دارید.
 • بر روی پاکت کاغذی مورد نظرتان حتما اطلاعات کامل از جمله نام باغ، نام باغدار، تاریخ، محل نمونه‌ برداری و… را درج نمایید.

جلبک دریایی برای پسته

مزایای مصرف کود جلبک دریایی برای درخت پسته

 • کود جلبک دریایی موجب می‌شود میزان تولید محصولات‌تان تا حدود زیادی افزایش یابد و درختان‌تان با ریزش برگ یا گل نیز مواجه نشوند.
 • این کود مقاومت گیاهان را در برابر یخ‌زدگی و سرما شرایط پرتنش، بیماری‌ها و آفات افزایش می‌دهد.
 • استفاده از کود جلبک دریایی موجب می‌شود جوانه‌زنی گیاه افزایش یابد و برگ درختان نیز شادابی بیشتری داشته باشند.
 • جلبک دریایی کمک می‌کند حجم ریشه افزایش یابد و در برابر کم آبی دچار خشکی یا آسیب نشود.
 • این کود موجب حاصلخیزی بیشتر خاک می‌شود و تأثیر بسیار زیادی هم بر روی بهبود تهویه خاک دارد.
 • کود جلبک دریایی کمک می‌کند شوری خاک در سریع‌ ترین زمان ممکن برطرف شود.
 • با مصرف به موقع و کافی کود جلبک دریایی، می‌توانید حجم یا اندازه دانه‌های پسته را دوبرابر کنید.

سخن پایانی

جلبک دریایی برای درخت پسته، مزایای زیادی را به همراه دارد و از طریق تقویت سیستم دفاعی درخت اجازه نمی‌دهد آسیبی به محصولات‌تان وارد شود. در واقع جلبک دریایی را می‌توانید به عنوان محرک رشد قدرتمند، استفاده کنید و تمام عناصر ضروری و مورد نیاز را در اختیار درختان خود قرار دهید. البته سعی کنید کار کوددهی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا نتیجه عالی‌تری به دست آورید و زحمت‌تان نیز هدر نرود.

جلبک دریایی برای درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *