کاشت درخت پسته | نگهداری | آبیاری | خرید کود | اسید هیومیک |

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت درخت پسته

پسته یک محصول بسیار سودآور است که امروزه افراد زیادی اقدام به کشت آن می‌کنند. البته باید بدانید؛ کاشت درخت پسته زمانی سودآور است که باردهی زیادی داشته باشد. از این‌ رو نیز باید به‌ صورت صحیح و اصولی از آن مراقبت کنید و مواظب باشید تا درختان از بین نرود.

نحوه کاشت، سم‌ پاشی، کوددهی و رفع آفات پسته می‌تواند در برداشت محصولاتی باکیفیت نقش مهمی داشته باشند. بهتر است بدانید که درختان پسته به‌ طور معمول در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارند. بنابر این اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب‌ و هوای آن‌ جا سرد است، باید خیلی بیشتر به درختان‌تان رسیدگی کنید.

انواع روش کاشت درخت پسته

  • کاشت بذر در زمین

برای کاشتن بذر پسته باید در زمین‌تان جوی‌هایی با عرض 50 تا 100 سانتی‌متر ایجاد کنید. این جوی‌ها یا گودال‌ها باید عمقی حدود 50 الی 70 سانتی‌متر داشته باشند. بعد از آن نیز باید بذر مورد نظرتان را حدود 12 ساعت در آب خیس کنید و سپس آن‌ها را در عمق 2 الی 3 سانتی‌متری از خاک چال کنید.

توجه داشته باشید که برای رشد بهتر بذر پسته باید بر روی آن‌ها مقداری ماسه بریزید. آبیاری به بذر را باید هر 10 الی 15 روز 1 بار انجام دهید و بعد از آن نیز منتظر بمانید تا بذر جوانه بزند و شروع به سبز شدن کند.

برای کاشت نهال پسته، باید نهال نر و ماده را با هم بکارید تا باردهی درخت بهتر صورت بگیرد. به طور معمول باید در کنار هر 15 درخت ماده، از 1 درخت نر کمک بگیرید. اما برای این‌ که کاشت درختان پسته به‌ صورت اصولی و بهتر صورت بگیرد، می‌توانید تعداد درختان نر را افزایش دهید. بعد از کاشت نهال پسته نیز باید نکات لازم همچون کوددهی، آبیاری و هرس درخت را با دقت انجام دهید تا درختان‌تان از بین نرود.

برای کاشتن پسته در گلدان باید در اوایل فصل بهار مراحل و اقدامات لازم را انجام دهید. در اولین مرحله باید کیسه‌های پلاستیکی سیاه‌رنگی را تهیه کنید و سپس ‌آن‌ها را با استفاده از کود زراعی، ماسه و کود حیوانی پر کنید. بعد از انجام این کارها، باید بذری که از قبل خیس کرده‌‌اید را در آن بکارید و روی آن‌ها را بپوشانید تا شروع به جوانه زدن کنند. بعد از این‌ که بذر شروع به جوانه زدن کرد، می‌توانید آن‌ها را به داخل گلدان انتقال منتقل کنید.

  • کاشت در خزانه

در این روش باید زمینی به مساحت 10 الی 30 متر آماده کنید. سپس بذرهایی که از قبل خیس شده‌اند را در فاصله‌ مشخصی از یکدیگر بکارید. مناسب‌ ترین فاصله برای کاشت بذر پسته در خزانه 10 تا 15 سانتی‌ متر است. بعد از کاشت بذر باید ۷ روز یک‌بار آبیاری این گیاهان را انجام دهید و در آخر نیز نهال‌ها را می‌توانید حدود ۱ الی ۲ سال در زمین نگه دارید و سپس آن‌ها را به زمین اصلی منتقل کنید.

نکات مهم برای کاشت درخت پسته

  • کاشت نهال

برای کاشت نهال پسته باید فاصله مناسبی از زمین مورد نظرتان را مشخص کنید و درختان را با فاصله‌ مناسبی از یک‌دیگر بکارید. دقت داشته باشید که بین نهال‌های پسته فضای کافی وجود داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است بعدا درختان فضای لازم برای رشد نداشته باشند. به‌ طور معمول توصیه می‌کنیم برای کاشت درخت پسته، فاصله‌ای بین 4 الی 5 متر را در نظر بگیرید.

  • نور مورد نیاز

سعی کنید نهال‌های پسته‌ را در مکان‌هایی بکارید که نور کافی در آن‌ جا وجود داشته باشد. زیرا تابش نور خورشید می‌تواند کمک زیادی به باردهی درخت کند و محصولات باکیفیت‌تری نیز داشته باشید.

  • فصل مناسب

دقت داشته باشید بهترین فصل برای کاشت نهال‌های پسته زمانی است که نهال به خواب رفته باشد. اگر در مکان‌های گرمسیری زندگی می‌کنید بهتر است بدانید کاشت درختان را باید در فصل پاییز انجام دهید. در واقع باید پیش‌ از فرا رسیدن سرما و بارش برف و باران، ریشه‌های نهال را با محیط جدید و خاک زمین مورد نظرتان سازگار نمایید. در غیر این صورت ممکن است نهال رشد مناسبی نداشته باشد و از بین برود.

  • خاک مناسب

نهال پسته برای برای رشد مناسب و مطلوب به خاکی نیاز دارد که از لحاظ اسیدیته خنثی باشد. دقت داشته باشید که میزان PH خاک نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و باید خاک به گونه‌ای باشد که درخت پسته بتواند بدون مشکل در آن ریشه‌زایی کند. پس سعی کنید خاک مورد نظرتان نفوذپذیری عالی داشته باشد.

  • آبیاری

برای کاشت درخت پسته باید به میزان آبیاری آن توجه زیادی داشته کافی باشید، زیرا آبیاری نامناسب می‌تواند به‌ سلامت درخت آسیب جدی وارد کند. از این‌ رو لازم به ذکر است که درخت پسته نیازی به آبیاری روزانه ندارد و جزء درخت‌هایی است که در مناطق گرمسیری و بیابانی می‌تواند مقاومت و دوام بالایی از خود نشان دهد. بنابراین بهتر است 1 هفته در میان، کار آبیاری درختان را انجام دهید تا کیفیت محصولات افزایش یابد و به ریشه‌ درخت نیز آسیبی وارد نشود.

  • کود‌دهی

برای کوددهی عالی درخت پسته بهتر است در سال، 2 بار از کودهای طبیعی و یا حیوانی آلی مانند اسید هیومیک بهره بگیرید. کوددهی بهتر است در فصل پاییز تا زمستان صورت بگیرد. کوددهی در صورتی نتیجه مثبتی از خود نشان می‌دهد که به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده و صحیح استفاده شود.

کود هیومیک اسید یکی از بهترین و طبیعی‌ ترین کودهایی است که می‌توانید با خیال راحت از آن بهره بگیرید. این کود را می‌توانید در 3 نوع جامد، مایع و گرانوله برای درختان پوست‌تان تهیه کنید.

بهترین کود برای این درخت، نوع مایع است زیرا این نوع کود راحت‌تر جذب ریشه گیاه می‌شود و املاح و مواد مورد نیاز ریشه نیز سریع‌تر تامین خواهد شد. دقت داشته باشید که حتما کود مایع را با میزان مناسبی آب مخلوط کنید تا یک مایع با غلظت مناسب به دست بیاید. زیرا اگر غلظت کود مناسب نباشد ممکن است عوارضی از آن بر روی گیاه به‌ جای بماند.

یکی دیگر از کودهایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، کود گوگرد است. کود گوگرد نیز اگر به‌ صورت صحیح و اصولی استفاده شود، می‌تواند مزایای بسیار زیادی به‌ همراه داشته باشد. بهترین زمان برای بهره گرفتن از این کود، هنگام محصول دهی و باروری درخت است. البته باید زمانی از این کود استفاده کنید که پسته‌ها حالت نخودی دارند و به‌ طور کامل رشد نکرده‌اند.

به طور معمول استفاده نادرست و نامناسب از هر نوع کود، می‌تواند موجب سوختن ریشه گیاه و آسیب‌ رساندن به ساختار درخت شود. بنابر این بهتر است به دستورالعمل‌های ذکرشده بر روی جلد کود مورد نظرتان توجه کافی داشته باشید.

رایج‌ ترین بیماری و آفات درخت پسته

یکی از مهم‌ ترین آفت‌هایی که ممکن است درختان پسته دچار آن شوند، پسیل معمولی یا شیره خشک است. پسیل در واقع نوعی حشره کوچک است که از شیره گیاه تغذیه می‌کند و موجب پوکی پسته می‌شود. این آفت پسته را بسیار ضعیف می‌کند و باعث می‌شود بر روی برگ‌های درختان نیز لکه‌هایی ایجاد شود.

برای مبارزه با این آفت می‌توانید از تله‌های زرد رنگ چسبنده کمک بگیرید تا حشرات به آن‌ها بچسبند و از بین بروند. یا این‌ که می‌توانید در فصل بهار با استفاده از سم و کودهای مناسب، درختان خود را سم‌پاشی کنید.

سخن پایانی

همان‌ طور که متوجه شدید؛ کاشت درخت پسته نیاز به‌ مهارت زیادی ندارد و می‌توانید به‌ راحتی نهال آن را در اکثر خاک‌ها با بافت و جنس مختلف بکارید. البته اگر می‌خواهید محصولات باکیفیت‌تر و سالم‌تری داشته باشید، بهتر است حتما نکات و موارد ذکر شده در این مطلب را نادیده نگیرید و به آن‌ها توجه کنید.

کاشت درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *