کود برای پر شدن مغز پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود برای پر شدن مغز پسته

کود برای پر شدن مغز پسته : پسته یکی از مغزیجات بسیار خوش طعم و محبوب میباشد که قیمت بالایی در جهان دارد. درخت پسته برای باردهی موثر و تولید پسته های خندان و پر مغز، نیاز به توجهات ویژه از سوی باغدار در جهت تامین عناصر غذایی ضروری دارد. دلیل گران بودن مغز پسته نیز بی ارتباط با حساس بودن درخت پسته و شرایط دشوار مراقبتی و رسیدگی آن نمیباشد. درختان پسته رشد موفقی در مناطق گرم و معتدل دارند و از سرما گریزان هستند زیرا مقاومت کمتری در برابر دمای پایین از خود نشان میدهند.

بذرهایی که به منظور تبدیل به نهال پسته پرورش داده میشوند، ۲ سال طول میکشد تا بتوان آنها را به عنوان درخت پسته آینده در زمین کاشت. نهال پسته نیز سالیان زیادی زمان لازم دارد تا به باردهی اقتصادی قابل توجهی برسد زیرا بالطبع در سال های اول میزان تولید پسته آن کم میباشد. البته با تغذیه مناسب درختان پسته و استفاده از کودهای اصل و باکیفیت، زمان محصول دهی کوتاه تر شده و سود زودتر به دست باغبان خواهد رسید.

اهمیت کود برای پر شدن مغز پسته

همه اینها را در بخش مقدمه از این مقاله از سایت آل کود گفتم تا به اینجا برسیم که حتی اگر یک درخت ثمردهی عالی داشته باشد اما مغز پسته خالی یا کم حجم باشد، ارزش اقتصادی پایینی خواهد داشت زیرا پسته پر مغز و خندان اولین موردی است که طرفداران این محصول بدان توجه میکنند. یکی از مهم ترین و سخت ترین وظیفه باغداران، مدیریت کوددهی در دوران پر شدن مغز پسته به شمار میرود؛ بدین منظور بایستی برنامه کوددهی با دقتی برای پر شدن مغز پسته لحاظ شده و درختان پسته به نحو مطلوبی تقویت و تغذیه شوند.

ضرورت کود برای پر شدن مغز پسته

درختان پسته برای بدست آوردن عناصر و مواد معدنی ضروری خود به طور صد در صد به کودهای کشاورزی ارگانیک و شیمیایی نیاز خواهند داشت زیرا خاک به تنهایی قادر به تامین نیازهای تغذیه ای درخت پسته نخواهد بود؛ از طرفی در صورت عدم مصرف کود کشاورزی، درختان دچار ریزش گل و میوه شده و به شدت ضعیف خواهند شد.

بدین صورت دوره پر شدن مغز پسته را میتوان از بحرانی ترین دوران تغذیه باغات پسته به شمار آورد که شما باغداران عزیز با درایت کافی و مطالعه این مقاله خواهید توانست این دوره را با موفقیت سپری کنید.

اهمیت کود دهی در مرحله رشد درخت پسته و پر شدن مغز

به طور کلی مراحل اصلی رشد درخت پسته در طول یک سال به ۴ بخش تقسیم میشود:

۱)مرحله به خواب رفتن درخت پسته: این مرحله به دنبال ریزش برگها آغاز شده و بسیاری از فعالیت های زیستی در این دوره متوقف خواهند شد.

۲)مرحله رشدی شاخ و برگها: با گرم شدن هوا و شرایط محیطی مطلوب این دوره از زندگی درخت پسته آغاز می گردد. با آغاز فعالیت گیاه گل های نر و ماده تشکیل یافته و تکامل برگها و تولید میوه نیز از سر گرفته میشود. این دوره بیشترین انرژی درخت صرف رشد رویشی برگها و شاخه ها میشود.

۳) مرحله رشد دانه پسته: در این دوره بیشترین انرژی درخت برای فعالیت های زایشی اختصاص یافته و رشد شاخه ها کم میشود. این مرحله بهترین زمان برای رشد مغز دانه و توسعه آن میباشد.

۴) مرحله افتادن برگها: این دوره پس از برداشت محصول و آغاز سرد شدگی هوا میباشد.

درختان پسته در هریک از این مراحل میزان نیاز به عناصر غذایی و جذب متفاوتی دارند. زمان به مغز رفتن یا پر شدن مغز پسته عموما از خرداد ماه تا محتملا بسته به شرایط منطقه ای و رسیدگی باغدار، اواسط تیر ماه میباشد که در آن دانه تکامل پیدا کرده و بهترین زمان برای استفاده از کود برای پر شدن مغز پسته به شمار می رود.

کود جلبک دریایی آمریکایی

عناصر و کود های لازم برای پر شدن مغز پسته

ضروری ترین عناصر موردنیاز درختان پسته در مرحله پر شدن مغز شامل: نیتروژن و پتاسیم میباشد که میزان ازت لازم برای پسته در دوره پر شدن مغز دو سوم و در مرحله رشد بهاره یک سوم میباشد.

از سوی دیگر پتاسیم از مهم ترین عنصر جهت پر شدن مغز پسته میباشد که چون انتقال مواد غذایی را به مغز پسته افزایش میدهد، حتما بایستی در برنامه کوددهی پسته در مرحله پر شدن مغز مورد مصرف قرار گیرد تا کیفیت پسته ها تضمین گردد. اهمیت تامین پتاسیم به ویژه در ابتدای پر شدن مغز پسته چنان است که پر شدن و خندانی پسته بدان وابسته میباشد.

با مصرف کود سولوپتاس میتوان نیاز درخت پسته برای جذب عنصر پتاسیم و پر شدن مغز را تامین نمود. لازم به ذکر است میزان پتاسیم قابل جذب برای درختان پسته در سالی که درخت پر بار میباشد، حداقل دو برابر سال کم بار است که بیشترین ظرفیت جذبی این عنصر به دوره پر شدن مغز پسته اختصاص دارد.

آیا میدانید بیشتر از ۹۰ درصد پتاسیم لازم برای درخت پسته چه در سال هایی که درخت پر بار میباشد و چه کم بار در این مرحله حساس یا به عبارتی پر شدن مغز پسته اتفاق میوفتد؟

برای تامین این نیاز و بهبود کیفیت مغز پسته بایستی در ماه خرداد و پیش از مغز رفتن پسته، مقدار ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار کود سولوپتاس مصرف شود.

نکته: اگر کود حاوی پتاسیم از عناصر ریز مغذی نیز غنی باشد، در مرحله پر شدن مغز پسته بسیار گزینه مناسبی خواهد بود.

نقش آبیاری در پر شدن مغز پسته:

نه تنها تغذیه درخت پسته در پر شدن مغز بسیار موثر میباشد، بلکه آبیاری کافی و فراوان نیز در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. با آبیاری کافی مغز پسته به رشد خود به خوبی در مرداد ماه ادامه داده و به یک محصول خندان و بازار پسند با طعم بی نظیر تبدیل می گردد. لذا از نقش آبیاری در پر شدن مغز پسته نیز غافل نشوید.

نحوه برقراری ارتباط با مشاورین آل کود جهت تامین کود برای پر شدن مغز پسته و دریافت برنامه کودی

در هر کاری برای آنکه درست ترین تصمیم را گرفت، بایستی حتما از تجربیات متخصصان استفاده نمود تا گامی موفق در مدیریت باغات پسته برداشت. با مشورت گرفتن از مشاورین آل کود دیگر نگران بی کیفیتی مغز پسته خود نباشید؛ بدین منظور از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود 

کود برای پر شدن مغز پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *