کاشت نخود فرنگی که از جمله سبزیجات مورد علاقه پیر و جوان است. اگر آن را مستقیماً از باغ خود درست کنید و از آن استفاده کنید، از طعم بی نظیر آن لذت خواهید برد. به عنوان یک میان وعده خوشمزه و سالم، می توانید غلاف نخود تازه را از ساقه جدا کرده، آن را باز کرده و دانه ها را به صورت خام مصرف کنید. نخودفرنگی یکی از ماندگارترین سبزیجات است. گاهی اوقات نخود را نخود برفی می نامند زیرا گیاهان جوان این گیاه می توانند در یخ، یخبندان و حتی برف زنده بمانند.

چند نوع نخود وجود دارد. برخی از نخودفرنگی ها به یک پایه نیاز دارند تا بتوانند به راحتی رشد کنند. برخی دیگر خودکفا هستند و نیازی به پیچیدن دور یک جسم خارجی ندارند. هنگام خرید بذر، بسته ای که خریداری می کنید را بخوانید تا بدانید چه نوع بذری را می خرید. ما نوع پیچشی این گیاه را توصیه می کنیم. این به بلند نگه داشتن غلاف نخود کمک می کند، بنابراین نخود تمیزتری خواهید داشت.

 رسیدن نخود فرنگی چه زمانی است؟ 

   زمان بلوغ نخود فرنگی بسته به نوع آن 55 تا 70 روز است. گونه های اولیه دانه های کمتری در غلاف خود دارند: معمولاً 3-4 دانه. اما انواع جدیدتر 8 تا 10 نخود در هر غلاف دارند.

کاشت نخود فرنگی   گیاهان را در ردیف های برجسته خاک بکارید: 

   محصولات اوایل بهار بهتر است در خاک های رسی (به اصطلاح تپه ها، کرت ها) کاشته شوند. این توده کوچک به گرم نگه داشتن خاک کمک می کند و مهمتر از آن از پوسیدگی دانه ها قبل از جوانه زدن به دلیل باران های بهاری، شسته شدن خاک و آب اضافی جلوگیری می کند.  5 نکته در مورد نحوه آبیاری باغ خود را اینجا بخوانید.

   اگر هوا سرد است یا برفی نگران نباشید، گیاهان نخود جوان بسیار مقاوم به سرما هستند.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گیلاس

   چگونه نخود فرنگی را پرورش دهیم؟

  رشد نخود آسان است. منطقه ای از باغ سبزی خود را انتخاب کنید که در آن آفتاب کامل بتابد. این گیاهان خاک غنی را در باغ ترجیح می دهند. اگر در منطقه شما باران های شدید بهاری وجود دارد، باید از روش کاشت گیاه در زمین های بیرون زده (ردیف های تپه ای خاک، قطعه) استفاده کنید.

بذر نخود را به محض آماده شدن خاک برای کاشت (اوایل بهار) بکارید. بین دانه ها 2.5 تا 3.75 سانتی متر فاصله بگذارید. پیشنهاد می کنیم بذرها را در 2 ردیف بکارید و این 2 ردیف باید 60 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.  یک داربست بین 2 ردیف قرار دهید تا نخودها در حین رشد دور آنها بپیچند. در ابتدای کاشت یک بوستر به خاک مورد نظر اضافه کنید و سپس هر 3 تا 4 هفته یکبار خاک خود را با یک بوستر عمومی تقویت کنید.

   در اوایل بهار خاک مرطوب است، اما با گرم شدن هوا ممکن است نیاز به آبیاری عمیق خاک داشته باشید. نخودهای مرغوب در هوای گرم خوب رشد نمی کنند.  با این حال، محصولات پاییزی نیز خوب است. هنگامی که آنها را در پاییز می کارید، مطمئن شوید که آنها قبل از یخبندان های سخت به آنجا برسند.

   زمانی که نخود جوان است و پوست غلاف ترد است پوست آن را بگیرید. اگر نخودها خیلی طولانی روی شاخه بمانند نرمی خود را از دست داده و سفت می شوند. می توانید از نخود تازه و مرغوب حتی با غلاف در انواع سالاد استفاده کنید.

کاشت نخود فرنگیحشرات و آفات

   گیاه نخود جوان یک غذای محبوب برای پرندگان است.  هنگامی که گیاه جوان کمی بزرگتر می شود، پرندگان می توانند شاخه های نرم گیاه را بخورند. پیشنهاد ما این است که اطراف بوته های جوان خود را با سیم مرغ بپوشانید.

   برخی از حشرات می توانند وارد غلاف نخود شوند یا شته ها گاهی به گیاه حمله می کنند، اما این امر چندان رایج نیست. در آب و هوای مرطوب، حلزون ها از ساقه نخود بیرون می آیند و غلاف نخود را می مکند. در این صورت باید از قرص حلزون در باغ یا باغ خود استفاده کنید.

بیماری های نخود فرنگی:

 •    خاک زهکشی ضعیف می تواند منجر به بیماری هایی مانند پژمردگی فوزاریوم و پوسیدگی ریشه در گیاهان شود.
 •    این بیماری ها اغلب با جهش رشد و زرد شدن برگ های پایینی گیاه مشخص می شوند.
 •    زهکشی خاک باید بهبود یابد تا این بیماری ها خنثی شوند.
 •    سفیدک پودری یک عفونت قارچی است که می تواند گیاهان را ضعیف کرده و گلدهی و تولید غلاف را تحت تاثیر قرار دهد.
 •    این بیماری با رسوبات پودری سفید رنگ روی برگ ها مشخص می شود.
 •    نخود آبی را در اوایل روز آبیاری کنید و از خیس کردن شاخ و برگ برای جلوگیری از سفیدک پودری خودداری کنید.
 •    چرخاندن محصول نخود هر 1 تا 2 سال زراعی می تواند به جلوگیری از بیماری های ناشی از خاک کمک کند.

   انواع مختلفی از نخود وجود دارد که می توانید آنها را پرورش دهید. می توانید نخودهایی را بکارید که باید پوست کنده شوند یا می توانید نخودهایی را بکارید که می توان آن را به طور کامل خورد. یک لقمه نخود را می توان به صورت کامل یا نرم برداشت کرد.

کاشت نخود فرنگی

نکاتی برای کاشت نخود فرنگی:

 •    اگر نگرانی های زیست محیطی در مورد استفاده از زغال چوب خزه دارید، می توانید به جای آن فیبر نارگیل را جایگزین کنید.
 •    برای افزایش میزان فسفر خاک، باید مقدار کمی پودر استخوان اضافه کنید.
 •    اگر هنگام آبیاری بستر تازه کاشته شده، دانه های نخود شسته شد، آن ها را با قاشق های چوبی چینی یا وسایل مشابه برگردانید.
 •    زمانی که ارتفاع بوته ها حدود 15 سانتی متر است، می توانید برای جلوگیری از علف های هرز کود بدهید و به مرطوب و خنک ماندن خاک کمک کنید.
 •    نخود فرنگی را می توان با برخی از محصولات سرد فصلی مانند اسفناج و تربچه مخلوط کرد.
 •    غلاف نخود سبز را می توان به راحتی به کمپوست غنی از نیتروژن تبدیل کرد.
 •    اجازه دهید تا گیاهان در بستر بمانند تا تمام شود. آنها در زمانی که زنده هستند به افزایش سطح نیتروژن در خاک کمک می کنند. اجازه دهید ریشه ها در خاک باقی بمانند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت آلو‌‌

سخن نهایی 

 نخود فرنگی گیاهی است علفی یکساله با طول عمر کوتاه.  نخود فرنگی از دانه رشد می کند. جوانه زدن بذر نخود در طیف وسیعی از دمای خاک رخ می دهد و دمای 20 درجه سانتی گراد بهترین است. در دمای بالای 25 درجه سانتی گراد درصد جوانه زنی کاهش می یابد. میانگین دمای بهینه برای رشد رویشی بین 13 تا 18 درجه سانتی گراد متغیر است و در دمای بالای 29 درجه سانتی گراد رشد متوقف می شود. اگرچه نخود سبز در فصل خنک است، اما مستعد سرمازدگی است.

   گل‌ها و غلاف‌ها نسبت به برگ‌ها و ساقه‌ها بیشتر در معرض سرمازدگی هستند و گیاهان جوان در برابر دمای پایین مقاومت بیشتری دارند.

 در کاشت نخودفرنگی، دمای پایه معمولاً 4 درجه سانتیگراد و حد بالایی 29 درجه سانتیگراد است، محدوده مورد استفاده برای محاسبه گرمای کل است. رشد گیاه در دماهای بالاتر و زیر این محدوده بسیار ضعیف است. نخود فرنگی بر اساس نیاز حرارتی به دو گروه تقسیم می شود.  ارقام زودرس به 1000 درجه روز برای رسیدن به مرحله برداشت و واریته های دیررس بیش از 1600 درجه روز نیاز دارند. واریته های زودرس معمولاً خنثی و واریته های دیررس بلند هستند. دمای نسبتاً بالا زمان گلدهی را کاهش می دهد، اما دمای بالای 30 درجه سانتی گراد می تواند باعث تخمک گذاری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366