کاشت گیاه نخود فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت گیاه نخود فرنگی

کاشت گیاه نخود فرنگی: نخود فرنگی دارای دانه های سبز پوشیده شده درون غلاف است که به عنوان گیاه یک ساله مورد کشت قرار می گیرد. نخود سبز نام دیگر این گیاه از دسته سبزیجات می باشد که دانه های با طعم خاص آن به هر دو صورت رسیده و نارس را میتوان در غذاهای مختلف و تهیه سالاد مصرف نمود. ارزش غذایی نخود فرنگی به وجود فیبر، مقادیر بالای پروتئین و نشاسته ارتباط دارد که ماده ای راحت الهضم و مورد علاقه برای کودکان و افراد بزرگسال به شمار می آید.

نخود فرنگی یکی از گیاهان بسیار مقاوم در برابر سرما می باشد که ساقه ای نازک داشته و به کمک پیچک به دور بوته نخود فرنگی در مجاورت خود می پیچد. با توجه به محبوبیت این محصول و ارزش غذایی و اقتصادی آن، کاشت گیاه نخود فرنگی در قسمت های مختلفی از کشور انجام میگیرد که لازمه موفقیت در این امر کسب اطلاعات لازم از نیازهای اساسی این محصول می باشد. لذا با ما در این مقاله از سایت آل کود همراه باشید.

عناوین مقاله

  1. شرایط لازم برای کاشت محصول
  2. انواع بذر نخود فرنگی
  3. زمان کاشت نخود فرنگی
  4. نحوه کاشت نخود فرنگی
  5. خاک مناسب
  6. زمان رسیدن محصول
  7. زمان برداشت محصول
  8. سخن اخر

شرایط لازم برای کاشت محصول

بهترین شرایط آب و هوایی برای کاشت گیاه نخود فرنگی

بهترین شرایط برای کاشت گیاه، آب و هوای خنک می باشد لذا لذا سعی کنید زمانی گیاه را بکارید که برداشت آن با گرم شدن هوا مصادف نباشد زیرا نخود فرنگی از گرمای تابستان گریزان است به دلیل اینکه گرمای هوا سبب رشد سریع بذر و تکمیل زودهنگام دوره رشد گیاه میشود در نتیجه محصول سخت و سفت خواهد بود و بازار پسندی آن کاهش چشمگیری پیدا میکند.

در کاشت گیاه نخود فرنگی به خشک بودن آب و هوا نیز توجه نمایید زیرا این گیاه حساسیت بالایی به خشکی هوا دارد لذا در مناطقی که بارندگی کافی دارد و یا آب کافی در اختیار دارید به کشت آن اقدام نمایید.

زمان کاشت گیاه نخود فرنگی

بیشتر بخوانید: کشت هیدروپونیک علوفه

دمای مناسب

نخود فرنگی به عنوان گیاه فصل سرد و خنک شناخته میشود که بازده دمایی مطلوب برای رشد آن در طول فصل، بین ۱۳ الی ۱۸ درجه سانتی گراد بوده و دمای موردنیاز برای جوانه زنی بذر حداقل ۴ تا ۵ درجه می باشد.؛ لازم است بدانید ضرورت گلدهی نخود فرنگی، قرارگیری در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد.

این گیاه حتی قادر به جوانه زنی در دمای بیشتر از ۲۵ درجه نیز می باشد اما در چنین شرایطی بوته نخود فرنگی بسیار سریع رشد نموده و ریشه به سبب تامین زودهنگام مواد غذایی تضعیف می گردد و تشکیل نیام با مشکل مواجه می شود.

انواع بذر نخود فرنگی

جالب است بدانید می توانید در خرید بذر انواع دیر رس و یا زود رس را خریداری نمایید؛ نخود فرنگی های دیر رس تا مرحله برداشت نیازمند ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد از روز و انواع دیررس به دمای بالاتر از ۱۶۰۰ درجه از روز هستند؛ حتما متوجه شده اید نخود فرنگی های زودرس روز خنثی و انواع دیر رس در طبقه گیاهان روز بلند قرار می گیرند.

هم چنین کاشت نخود فرنگی در دمای بیشتر از۳۰ درجه اصلا توصیه نمیشود زیرا تخمدان و یا گل دچار سقط خواهند شد و محصولی تولید نمیشود.

انواع بذز نخود فرنگی

زمان کاشت نخود فرنگی

برای کاشت گیاه  بایستی بذر را در فصل پاییز، زمستان و یا ابتدای بهار بکارید؛ با اینکه برگ ها و ساقه گیاه توانایی مقاومت در هوای سرد را دارند اما نبایستی با یخبندان بهاری مواجه شوند لذا زمانی شروع به کشت بذر کنید که حداقل میزان دمای خاک ۵ درجه باشد؛ هم چنین از دیر کاشتن گیاه در بهار خودداری نمایید زیرا در زمان رسیده شدن با گرمای تابستانی مواجه شده و عملکرد گیاه کاهش می یابد.

بنابراین گیاه را بایستی در طول روز بکارید تا با استفاده از نور خورشید و دیگر عوامل رشد رویشی و تولید شاخه و برگ را به بهترین نحو انجام دهد سپس در روز های بلند اقدام به گلدهی، تولید غلاف و تشکیل دانه نماید.

برای مطالعه: کشت به لبمو

نحوه کاشت نخود فرنگی

بذرهای نخود فرنگی را در عمق ۲ الی ۵ سانتی متری خاک بکارید؛ لازم است بدانید در خاک های سنگین این عمق سطحی تر شده و در انواع سبک میتوانید بذر را عمیق تر بکارید.

از سوی دیگر فاصله ای که برای بوته ها در نظر گرفته میشود از ۵ تا ۲۰ سانتی متر متغیر است.

هم چنین فاصله ردیف های کشت بایستی ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر باشد البته در کاشت دو ردیفه سعی کنید ردیف ها از یکدیگر ۴۰ تا ۹۰ سانتی متر فاصله داشته باشند.

برای جلوگیری از ابتلا بذر به بیماری قارچی بهتر است آن را با قارچکش فسفیت پتاسیم شوک ضد عفونی نمایید و هم چنین برای تسریع در جوانه زنی آن را با کود هیومیک اسید شوک یا مولتی کمپلکس شوک بذر مال کنید.

خاک مناسب

نخود فرنگی توانایی رشد در انواع خاک از شنی گرفته تا رشی را دارد اما برای نتیجه عالی آن را در خاک های لومی شنی که بسیار سبک و دارای زهکشی بالایی هستند بکارید زیرا در اینگونه خاک امکان زود رسی محصول وجود دارد. هم چنین PH مناسب خاک برای کشت گیاه نخود فرنگی بین ۵.۵ تا ۶.۸ می باشد.

زمان رسیدن محصول

بسته به انواع نخود فرنگی، مدت زمان رسیدن از 55 روز الی 70 روز متغیر است. هم چنین با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد بذر را در زمان مناسب بکارید تا شاهد پر بودن غلاف نخود فرنگی شوید. به عنوان مثال انواع رسیده در ابتدای فصل بهار 3 الی 4 دانه در غلاف دارند اما انواعی که دیرتر و قبل از شروع گرمای تابستان می‌رسند تا 10 دانه نیز می‌توانند در غلاف خود داشته باشند.

زمان برداشت محصول

شکل ظاهری غلاف نشان دهنده زمان برداشت نخود فرنگی است به گونه ای که غلاف بایستی پر از دانه نخود فرنگی بوده و غلافها از سبز تیره به رنگ سبز روشن تغییر رنگ داده باشد؛ هم چنین نخود فرنگی ریز از بازار پسندی بالایی برخوردار است.

کاشت گیاه نخود فرنگی

سخن آخر

در این مقاله از سایت آل کود سعی شد تمامی نکات و مطالب پیرامون کاشت نخود فرنگی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اما برای اطلاع از نحوه کوددهی و کودهای موردنیاز در زمان کاشت محصول با در مقاله کوددهی نخود فرنگی از سایت آل کود همراه باشید.

کاشت گیاه نخود فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *