کشت به لیمو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کشت به لیمو

در این مقاله سعی داریم در مورد کشت  به لیمو، خواص برگ های آن و عامل بسیار موثر در ایجاد برگ های ضخیم آن بپردازیم.

به لیمو گیاهی معطر می باشد که حین مالش برگ های آن، بوی خوشایندی مانند لیمو به مشام می رسد . ارتفاع درختچه ی به لیمو ۱.۵ تا ۲ متر می باشد و برگ هایی به طول ۷ تا ۱۰ سانتی متر دارد. این گیاه در مناطق سردسیر و مخصوصا زمستان رویش خوبی ندارد و برگ های خود را از دست می دهد اما در مناطق گرمسیری گیاه همیشه سبز می باشد.

خواص به لیمو:

برگ های این گیاه مهم ترین و پرسودترین بخش گیاه تلقی می شوند و خواص دارویی دارند مثلا در درمان تشنج، نفخ، سرماخوردگی و سرگیجه کاربرد دارد. دم نوش های تهیه شده از به لیمو، آرامش بخش و تسکین دهنده می باشند و تپش قلب را کم می کند و آرامش را به فرد هدیه می دهد. اگر خسته هستید اما خواب تان نمی برد، با مصرف دم نوش به لیمو با یک تیر دو نشان بزنید و خواب راحتی را تجربه کنید تا خستگی نیز از بدنتان به در رود.

کود با کیفیت به لیمو

اهمیت اسانس به لیمو:

اسانس به لیمو دارای خواص باکتری کشی و حشره کشی می باشد. اهمیت اسانس به لیمو به حدی می باشد که در تولید عطر و ادکلن نیز از آن استفاده می کنند. لازم به ذکر است عرق به لیمو در تقویت حافظه موثر می باشد. اسانس و برگ به لیمو را باید در جای خنک و به دور از نور خورشید نگهداری کرد هم چنین برای جلوگیری از کم بو شدن عطر آن به مرور زمان، بهتر است به صورت سر بسته نگهداری شود.

حالا که در مورد اهمیت برگ به لیمو بیشتر دانستیم، اکنون وقت معرفی یک عامل فوق العاده تاثیرگذار در رشد این گیاه، ضخیم شدن برگ ها و سبز ماندن آن ها رسیده است. این ماده اسید هیومیک شوک مایع ۲۰ لیتری می باشد.

با توجه به اینکه گیاه به لیمو رشد ریشه فراوانی دارد و برگ های زیادی از آن تولید می شود، برای حفاظت از رنگ برگ ها و ادامه رشد بهتر و مناسب آن، باید از اسید هیومیک شوک مایع ۲۰ لیتری استفاده شود. این اسید کیفیت برگ ها و رنگ تیره آن ها را افزایش می دهد و از شکنندگی برگ ها جلوگیری می کند زیرا ضخامت برگ ها و اجزای سازنده آن را افزایش می دهد.

رابطه خاک و آب برای تغذیه گیاهان 

کشت به لیمو

راه های پرورش و مراقبت در کشت  به لیمو:

نور مناسب، دمای مناسب، آبیاری گیاه، تامین خاک و کود مناسب به لیمو

نور مناسب:

به لیمو باید نور کافی و مستقیم در حدود ۶تا ۸ ساعت دریافت کند این بدان معنا نیست که در سایه رشد نمی کند اما تابش نور مستقیم خورشید از ضروریات می باشد. عدم دریافت نور کافی توسط گیاه باعث میشود برگ ها کوچک باشند، فاصله برگ ها نامنظم و زیاد شود، رنگ برگ ها کم رنگ و ساقه ها بلند شوند.

دمای مناسب:

به لیمو در شرایطی که دما ۱۰- درجه سانتی گراد باشد، برگ هایش می ریزد زیرا گیاهی حساس به سرما می باشد و قرار گرفتن در آب و هوای با دمای بالاتر از ۱۰- درجه شرایط مناسبی برای نگهداری و رشد آن تلقی می شود.

آبیاری مناسب در کشت به لیمو :

خاک های خشک مانع از رشد کافی گیاه می شوند و عطر و طعم خوب به لیمو نزول می کند؛ بنابراین باید آبیاری به موقع انجام شود البته این بدین معنا نیست که خاک گیاه به لیمو همیشه و بیش از حد خیس باشد زیرا خیس بودن بیش از حد سبب ریزش برگ ها و عدم رشد گیاه می شود.

خاک و کود مناسب کشت به لیمو :

 به لیمو گیاهی است که احتیاجات متعادلی دارد یعنی خاک آن باید سبک و با اسیدیته متعادلی همراه باشد. از نظر مواد مغذی مورد نیاز گیاه نباید نه خیلی فقیر و نه کم  خیلی غنی باشد. کود مناسب برای خوش عطر و طعم ماندن به لیمو، اسید هیومیک شوک مایع ۲۰ لیتری می باشد زیرا دارا بودن ترکیبات بی نظیر در این کود، سبب می شود اسانس برگهای به لیمو غلیظ شوند و رایحه فوق العاده ای داشته باشند.

آفت و بیماری ها:

بیماری های باکتریایی نظیر لکه برگ، بیماری قارچی و سفیدک پودری و هم چنین آفاتی مانند کنه تار عنکبوتی، شته و مگس سفید از تهدید های جدی گیاه محسوب می شوند اما با افزودن اسیدهیومیک شوک مایع ۲۰ لیتری به خاک گیاه، سبب قوی شدن و مقاوم ماندن در برابر این بیماری ها و آفات می شود.

هیومیک اسید شوک که در حجم ۲۰ لیتری عرضه می شود، از بهترین نوع اسید هیومیک می باشد که در بالاترین کیفیت تولید می شود . این نوع هیومیک اسید نگرانی کشاورزان را کاهش می دهد و سبب سودآوری آن ها می شود.

بهترین کود شیمیایی برای رشد سریع 

اسید هیومیک شوک

مزایای اسید هیومیک شوک ۲۰ لیتری در کشت به لیمو :

همانطور که می دانید گیاه در صورت نرسیدن مواد مغذی از بین می رود. یکی از برجسته ترین مزایای هیومیک اسید شوک، کمک به جذب عناصر و مواد مغذی توسط گیاه می باشد. بدون هیومیک اسید شوک، دسترسی برخی از مواد مغذی حاصل از افزودن کودهای دیگر برای گیاه غیرممکن خواهد شد.

چگونه هیومیک اسید شوک سبب بهبود روند جذب مواد موردنیاز گیاه می شود؟

از طریق تبادل کاتیونی؛ یعنی چه؟ کاتیون ها و آنیون ها، یون های با بارهای به ترتیب مثبت و منفی می باشند و در صورت اینکه کنار هم قرار بگیرند، یکدیگر را جذب می نمایند. هیومیک اسید شوک به صورت طبیعی اکسیده شده و بار منفی پیدا می کند بدین ترتیب یون های مثبت به سمت این مولکول های بزرگ کشیده شده و جذب می شوند.

بسیاری از عناصر ضروری گیاه مانند آهن، کلسیم و منیزیم و… بار مثبت دارند بنابراین به محض افزوده شدن هیومیک اسید شوک، این یون ها از خاک آزاد شده و به آن ها متصل می شوند و در نهایت مورد استفاده ریشه گیاه قرار می گیرند.

وقتی این منابع به کمک هیومیک اسید شوک در اختیار گیاه به لیمو قرار می گیرند، این گیاه بسیار سرزنده و شاداب می شود و برگ های بیشتر و به رنگ سبز تیره تولید می کنند؛ عطر و طعم گیاه به لیمو هم که با وجود این کود بی نظیر تا صد متر آن طرف تر هم به مشام خواهد رسید.

نتیجه گیری:

گیاه به لیمو نوعی گیاه همه کاره تلقی می شود زیرا هم در آشپزی، صنعت دارویی، عطر و ادکلن و هم انواع دم نوش به کار می رود. بدیهی است توجه به این گیاه و کمک به توسعه آن ازاهمیت بالای برخوردار می باشد. کمک به گیاه به لیمو بر پایه افزودن هیومیک اسید شوک ۲۰ لیتری است.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

  

کشت به لیمو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *