کود مایع مرغی برای فندق

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فندق یکی از پرطرفدارترین و منحصر به فردترین ترکیبات آجیل است که علاوه بر مغذی و خوش طعم بودن دارای ویژگی کشت ساده است که توجه بسیاری از باغداران و سایر افراد را به کشت آن جلب می‌کند. جدا از روش کاشت نهال، فندق به صورت درختچه‌ای و تا ارتفاع 1.5 متری رشد می‌کند. نگهداری از درختچه فندق ساده است اما برای کشت موفق بهتر است به ویژگی‌ها و نیازهای آن در مواردی مانند الگوی کشت، شرایط دمایی توجه شود. زه‌کشی و آبیاری خاک، هرس و تغذیه با کود مایع مرغی برای فندق و حتی آفات و بیماری‌هایی که آن را تهدید می‌کند باید مورد توجه قرار گیرد. تغذیه فندق با استفاده از کود مایع مرغی برای فندق جدا از فراهم کردن شرایط اولیه برای کشت درخت فندق (شرایط اکولوژیکی یا محیط کشت)، نه تنها رشد و باروری درخت را تضمین می‌کند، بلکه تولید بهینه درخت را نیز تضمین می‌کند. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

اهمیت کوددهی با کود مایع مرغی برای فندق

همه درختان (بوته‌ها) برای دستیابی به رشد مطلوب و حداکثر باروری نیاز به برنامه کود و تغذیه منظم در دراز مدت دارند، زیرا پاسخ آن‌ها به کوددهی نسبت به گیاهان علفی و یکساله کندتر است. داشتن یک برنامه کوددهی مناسب و بهینه برای کود مرغی برای فندق نیز به دلایلی از جمله موارد ذکر شده در زیر حائز اهمیت است:

  • رشد اجزای درختچه در سطح مناسب
  • افزایش باروری درخت فندق
  • افزایش مقدار محصول و در نتیجه افزایش عملکرد
  • افزایش کیفیت فندق تولیدی از نظر اندازه و طعم
  • جلوگیری از چروکیدگی و افزایش وزن فندق

کود مایع مرغی برای فندق

بهترین زمان برای استفاده از کود مایع مرغی برای فندق

با توجه به سن درخت و نیاز به کود مایع مرغی برای فندق، به طور کلی زمان استفاده از کودهای فندق به شرح زیر است:

تا زمان رشد فندق فقط باید از کود نیتروژن برای رشد درختچه استفاده شود. پس از ظاهر شدن میوه‌ها و با توجه به سن درختچه‌ها، هر درخت فندقی به طور متوسط ​​به 300 تا 500 گرم نیتروژن خالص، 200 تا 400 گرم فسفات و 100 تا 200 گرم پتاسیم نیاز دارد که باید با آن مصرف شود.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای خربزه

کودهای شیمیایی یا آلی ارائه شود. لازم به ذکر است زمان مصرف کودهای ازت برای فندق دو بار در ماه‌های اردیبهشت و خرداد و زمان مصرف کودهای فسفر و پتاس در اسفند ماه می باشد.در مورد زمان مصرف کود مایع مرغی برای فندق که شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است بهتر است به نکات زیر توجه شود:بهتر است از کود نیتروژن همراه با کود مایع مرغی برای فندق و به روش چالکود استفاده شود.کودهای ماکرو مانند اوره، اسید بوریک، سولفات آمونیوم و سولفات روی به مقدار 5 در هزار و در دو نوبت (اول بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ و دومی در اوایل بهار، یعنی در هنگام تورم جوانه‌ها و به صورت محلول‌پاشی استفاده می‌شود.کودهای ماکرو برای درختان فندق فقط پس از باردهی و از سال پنجم استفاده می‌شود.

کود مایع مرغی برای فندق

برای تقویت درخت فندق می‌توانید از کود مایع مرغی برای فندق کاملا پوسیده هر سه سال یک بار و در اواخر زمستان استفاده کنید.در صورت استفاده از کودهای فسفات آمونیوم و سولفات پتاسیم در نیمه دوم اسفند ماه مصرف شود.همچنین زمان استفاده از کودهای سولفات منیزیم، سولفات آهن و سولفات روی اسفند ماه است.کودهای ریز حاوی ریزمغذی‌ها باید در مواقع نیاز و با توجه به توصیه متخصص استفاده شود.

کود مورد نیاز درخت فندق

جدای از کودهای کلان و کودهای کامل برای تامین عناصر پرمصرف مورد نیاز فندق و کودهای حاوی عناصر ریزمغذی مانند روی و آهن که میزان مصرف آن‌ها بستگی به آزمایش خاک و برگ دارد. سه نوع کود شامل کود مایع مرغی برای فندق، اسید آمینه و کلسیم از جمله مواردی است که در برنامه تغذیه فندوق از اهمیت بالایی برخوردار است:

استفاده از کود مایع مرغی برای فندق فوایدی مانند بهبود خاک، کاهش شوری خاک، تنظیم اسیدیته خاک، کمک به افزایش رشد ریشه، افزایش جذب عناصر غذایی، افزایش قابلیت نگهداری آب در خاک و طولانی شدن دوره آبیاری و رهاسازی دارد.

نیاز درختچه فندق به کود مایع مرغی برای فندق متفاوت است و برای تعیین میزان دقیق و زمان استفاده از آن باید به توصیه کارشناس و آزمایش خاک توجه کرد.

استفاده از اسید آمینه نیز برای جلوگیری از سرمازدگی و کنترل استرس سرمای درخت فندق مهم است. کودهای حاوی اسیدهای آمینه معمولاً سالی یک بار قبل از زمستان به فندق داده می‌شود.

کود کلسیمی علاوه بر نقش تغذیه‌ای و ساختاری که در گیاه دارد باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات، بیماری‌ها و عوارض می‌شود و از طرفی فوایدی مانند رشد بهتر ریشه گیاه، در دسترس بودن مواد غذایی و  جذب آن‌ها را افزایش می‌دهد و باعث بهبود خاک برای گیاه می‌شود. به طور معمول، استفاده از کودهای کلسیمی دو بار در سال برای درختچه فندق توصیه می‌شود.

کود مایع مرغی برای فندق

نکاتی در مورد استفاده از کود مایع مرغی برای فندق

با علم به اینکه نیاز همه درختان و گیاهان زراعی (از جمله فندق) به مواد مغذی و برنامه کوددهی منظم و دقیق غیرقابل انکار است، اما قبل از تعیین برنامه کوددهی بهتر است به موارد زیر توجه شود:

برای درخت فندق فقط نباید به دنبال نوع خاصی از کود یا یک مقدار بود، به عنوان مثال تنها با استفاده از این کود برای فندق نمی‌توان نیاز این درخت را تامین کرد و بهتر است از مواد شیمیایی مناسب استفاده شود. کود مایع مرغی برای فندق و بیولوژیکی با هم  اساس برنامه خاص و بهینه است.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای طالبی

همانطور که قبلا گفته شد، پاسخ درختان به مقدار یک عنصر غذایی خاص در مقایسه با محصولات علفی و یک ساله کند است و برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید زمان (چند سال) و هزینه را در نظر گرفت.

در مورد کوددهی درختان فندق و برخی درختان دیگر، قبل از تعیین برنامه کود باید سن آن‌ها را در نظر گرفت.

کود مایع مرغی برای فندق
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *