کود 36 12 12 برای طالبی

 

برای آشنایی با تاثیرات استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای طالبی باید ابتدا درباره این کود و ویژگی های آن اطلاعاتی به دست آورد. با این مقاله همراه باشید.

کود ۱۲۱۲۳۶ چه نوع کودی است؟

استفاده از کودهای ۱۲۱۲۳۶ در کشاورزی و باغداری امروزه رواج زیادی پیدا کرده است. این کودها از دسته کودهای NPK هستند. کودهای NPK که به آن ها کود کامل هم می‌گویند، یکی از مهم ترین کودها و پرکاربرد ترین آن ها در کشاورزی هستند و علت آن این است که در ترکیب خود سه عنصر مهم و اساسی برای گیاهان که نیتروژنN  فسفرP و پتاسیمK هستند را دارد.

کود 36 12 12 برای طالبیاز این عنصرها برای رشد و پرورش گیاهان مختلف استفاده می‌کنند که ضروری هستند. ترکیب این کودها به شکلی است که برای همه نوع گیاه قابل استفاده باشند. عملکرد کود NPK در قسمت های مختلف گیاه قابل مشاهده است و باعث می‌شود گیاه به رشد مناسب و کافی برسد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گیاه پاپیتال و کوددهی به این گیاه زیبا

این کود  با فراهم کردن عنصرهای اصلی رشد و نمو گیاه، نقش مهمی در پرورش گیاهان دارد. عنصر نیتروژن موجود در کود باعث افزایش رشد برگ و در گیاهان جوان و تازه کاشته شده موجب جوانه زنی بیشتر می‌شود. فسفر در افزایش رشد ریشه و مرحله  گلدهی و میوه دهی نقش مهمی دارد. عنصر پتاسیم هم روی عملکرد گیاه در تمام بخش ها اثر می‌گذارد و به نوعی عنصر کیفیت گیاه نامیده می‌شود.

کودهای NPK با ترکیب های مختلف و متفاوتی تولید می‌شوند که با در نظر گرفتن شرایط خاک و عنصرهای موجود در آن، استفاده می‌شوند. نوع ترتیب عناصر در کودهای NPK متفاوت است و نامگذاری کودها هم بر اساس درصد عناصر موجود انجام می‌شود. برای مثال کود ۱۲۱۲۳۶ در ترکیب خود دارای  ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد نیتروژن و فسفر است. درصد کمی از عنصرهای میکرو یا ریز مغذی هم در ترکیب این کود به کار رفته است به همین دلیل به این کودها کامل می‌گویند چون شامل تمامی عنصرهای مهم می‌شود. گیاهان در هر مرحله از رشد به نوع متفاوتی از  کودها نیاز دارند. به همین دلیل انتخاب نوع کود باید بر اساس شرایط  خاک و آب و اقلیم صورت بگیرد.

کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود NPK با پتاسیم بالا است که پتاس بالا هم نامیده می‌شود. این کود را بیشتر در مراحل ابتدایی رشد گیاه و هم در زمان گلدهی و شروع میوه دهی برای گیاه استفاده می‌کنند و برای باروری و تولید محصول مهم و ضروری است.

مزایای کود 36 12 12 برای گیاه

مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ به طور خلاصه و کلی در همه گیاهان و درختان مختلف این موارد هستند:

 • تقویت و افزایش رشد ریشه ها، تاثیر روی گستردگی بیشتر آن ها درخاک و بالا بردن مقاومت ریشه در برابر یخبندان، سرما و گرمای شدید
 • استحکام بخشیدن به اندام های مختلف گیاه مثل ساقه و شاخه ها و همچنین برگ ها
 • تسریع انجام فعالیت های گیاهان مثل فتوسنتز، جذب آب، انتقال مواد مغذی
 • افزایش سازو کار گیاه و تولید پروتئین و قند بیشتر در بخش های مختلف گیاه
 • مقاوم شدن گیاه در برابر عوامل مضر محیطی و‌ تنش زا مثل آفات و حشرات و حفظ گیاه در برابر بیماری های گوناگون

کود 36 12 12 برای طالبیطالبی

طالبی به عنوان گیاهی محبوب و با تنوع بالا شهرت دارد که خاصیت های زیادی هم دارد. این گیاه به شکل بوته رشد می‌کند و این امکان را نیز دارد که در باغچه منازل کاشته شود. طالبی از مهم ترین صیفی جات است که به همراه خربزه و هندوانه در فصل گرم سال جزو پرمصرف ترین میوه ها هستند. طالبی بومی ایران، آفریقا و هند است ولی در همه کشورها پرورش داده می‌شود.

گرمک و طالبی ازجهات زیادی به خربزه شباهت دارند و تفاوت ان ها در زمان رسیدن میوه است که طالبی زودتر ازخربزه آماده برداشت می‌شود. ارزش غذایی این میوه بالاست و سرشار از ویتامین های مختلف است. این میوه اشتهاآور بوده و در رفع تشنگی و کم خونی و مشکلات گوارشی موثر است.

شرایط مناسب برای پرورش طالبی

 • خاک مناسب برای پرورش طالبی خاک نسبتا خنثی با پی اچ ۷ و زهکشی بالا و همچنین حاصلخیز است. خاک لومی شنی انتخاب مناسبی است و فقط باید میزان اسیدیته کنترل شود چرا که گیاه در خاک اسیدی دچار زردی برگ ها می‌شود.
 • مناسب ترین دما برای کاشت طالبی حدود ۱۵ درجه سانتی گراد است.
 • نور کامل و مستقیم خورشید به صورت روزانه برای طالبی اهمیت دارد.
 • این گیاه به آبیاری متوسطی نیاز دارد در صورتی که زهکشی خاک مناسب باشد.
 • دوره رشد گیاه و رسیدن محصول در حدود  ۸۰ تا ۱۰۰ روزاست.
 • آب و هوا و اقلیمی که برای رشد طالبی مطلوب است، گرم و خشک به همراه یک دوره یخبندان است. این گیاه به شدت گرما دوست است‌.

کود 36 12 12 برای طالبیکود 36 12 12 برای طالبی چه فوایدی دارد؟

کوددهی هم یکی از شرایط  گیاه طالبی برای رشد ایده آل است. کود مناسب تاثیر زیادی بر رشد بیشتر گیاه دارد. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای طالبی نتایج قابل توجهی به دنبال داشته که مهم ترین آن افزایش کمی و کیفی محصول است. پتاسیم بالای کود ۱۲۱۲۳۶ موجب می‌شود حجم طالبی بیشتر شده و درشت شود.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای خربزه

این موضوع برای بحث بازارپسندی میوه اهمیت زیادی دارد. مقاوم شدن گیاه در شرایط تنش زای محیطی و بیماری و حمله آفت ها و حشرات مختلف، افزایش رشد رویشی و زایشی گیاه و همینطور تسریع فعالیت های مهم گیاه از دیگر فواید استفاده از کود 36 12 12 برای طالبی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366