کود 36 12 12 برای خربزه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودهای شیمیایی جزئی جدا نشدنی در پرورش گیاهان و درختان به شمار می‌روند. تنوع این کودها باعث شده تا برای همه انواع گیاهان قابل استفاده باشد.کود 36 12 12 نوعی کود ترکیبی بوده که در ادامه این مطلب به مزایای استفاده از کود 36 12 12 برای خربزه می‌پردازیم.

کود 36 12 12 چه ویژگی دارد؟

استفاده از کودهای ۱۲۱۲۳۶ در کشاورزی و باغداری امروزه رایج است. این کودها از شاخه کودهای NPK هستند. کودهای NPK که به کود کامل هم معروف هستند، یکی از مهم ترین کودها و پرکاربرد ترین آن ها در کشاورزی است به این علت که در ترکیب خود سه عنصر مهم و اساسی نیتروژنN  فسفرP و پتاسیمK را دارد.

کود 36 12 12 برای خربزهاین عنصرها برای رشد و پرورش گیاهان مختلف استفاده می‌شوند. ترکیب این کودها به نحوی است که برای همه نوع گیاه قابل استفاده می‌باشد. عملکرد کود NPK در قسمت های مختلف گیاه باعث می‌شود گیاه به رشد مناسب و کافی برسد. این کودها با فراهم کردن عنصرهای اصلی رشد نقش مهمی در پرورش گیاهان دارد. عنصر نیتروژن موجود در کود باعث افزایش رشد برگ و در گیاهان جوان موجب جوانه زنی بیشتر می‌شود. فسفر در افزایش رشد ریشه و گلدهی و میوه دهی نقش مهمی دارد. عنصر پتاسیم هم روی عملکرد گیاه در تمام بخش ها اثر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: قیمت کود k60

کودهای NPK با ترکیب های مختلفی تولید می‌شوند که با در نظر گرفتن شرایط خاک و نیازهای غذایی آن، استفاده می‌شوند. نوع ترتیب عناصر در این کود متفاوت است و نامگذاری کودها هم بر همین اساس انجام می‌شود برای مثال کود ۱۲۱۲۳۶ حاوی ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد نیتروژن و فسفر است. مقادیر کمی از عنصرهای میکرو یا ریز مغذی هم در ترکیب این کود وجود دارد به همین دلیل به این کودها کامل می‌گویند. گیاهان مختلف در هر مرحله از رشد به نوع متفاوت کود نیاز دارند. به همین دلیل نوع کود باید بر اساس شرایط گیاه،خاک و اقلیم صورت بگیرد.

کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود NPK پتاس بالا است. این کود اغلب در مراحل ابتدایی رشد گیاه و نیز در زمان گلدهی و شروع میوه دهی مورد استفاده قرار می‌گیرد‌ و برای باروری و تولید محصول ضروری است.

مزایای کود 36 12 12 برای گیاه

مزایای کود ۱۲۱۲۳۶ در یک جمع بندی کلی و در همه گیاهان و درختان مختلف به طور خلاصه این موارد هستند:

  • تقویت رشد ریشه ها، گستردگی بیشتر آن ها درخاک و حفظ مقاومت ریشه در برابر یخبندان، سرما و گرمای شدید
  • استحکام اندام های مختلف گیاه مثل ساقه و شاخه ها و همچنین برگ ها
  • سرعت بخشیدن به انجام فعالیت های گیاهان مثل فتوسنتز، جذب آب، انتقال مواد مغذی
  • افزایش سازو کار گیاه و تولید پروتئین و قند بیشتر
  • مقاوم شدن گیاهان در برابر عوامل مضر محیطی مثل آفات و حشرات و حفظ گیاه در برابر بیماری

کود 36 12 12 برای خربزهآشنایی با خربزه

خربزه یکی از میوه های خوش طعم، آبدار و درشت است که انواع مختلف زیادی دارد‌. گرمک، طالبی و ملون هم از انواع خربزه هستند ولی از نظر ظاهر و طعم تفاوت هایی دارند. این میوه در گذشته نوعی گیاه وحشی بوده اما به مرور کشت آن افزایش یافته و اهلی شده است. طبع این میوه گرم و تر است و خاصیت زیادی دارد. خربزه در بیشتر مناطق رشد می‌کند و گیاه مقاومی است. از نظر گیاهشناسی خربزه گیاهی یک ساله است که دارای یک پایه بوده و به شکل بوته ای رشد می‌کند. برگ های این گیاه پرزدار و پهن هیتند و گل هایی به رنگ زرد دارد. ساقه های خربزه روی زمین به شکل رونده رشد می‌کنند. شکل ظاهری این میوه کشیده و دراز است که داخل آن تخم خربزه به مقدار زیاد قرار گرفته و قسمت گوشتی زرد رنگ یا سفید است. از نظر دمایی رشد و میوه دهی این گیاه به گرمای زیاد نیاز دارد و به نوعی میوه ای گرمسیری است چون سرما مانع جوانه زنی آن می‌شود. حاصلخیزی خاک و زهکشی آن برای رشد خربزه اهمیت زیادی دارد و به دلیل جذب بالای آب به آبیاری نسبتا بالایی احتیاج دارد.

استفاده از کود 36 12 12 برای خربزه

خربزه در بیشتر خاک ها می‌تواند رشد کند به شرطی که خاک ازنطر عناصر مغذی غنی باشد در غیر این صورت باید از کودهای شیمیایی استفاده کرد. این گیاه برای رشد به مقدار زیادی کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیتروژن نیاز دارد. کلسیمی که گیاه جذب می‌کند دوباره به خاک برگشته و جذب آن می‌شود اما پتاسیم و نیتروژن جذب قسمت گوشتی گیاه می‌شود و روی رشد و کیفیت آن اثرگذار است. یکی از کامل ترین کودها برای خربزه کود ۱۲۱۲۳۶ است.

کود 36 12 12 برای خربزهاستفاده از کود 36 12 12 برای خربزه موجب رشد بیشتر میوه و کیفیت بالای آن می‌شود. همچنین ریشه های گیاه برای برداشت های بعدی تقویت و مقاوم می‌شوند. پتاسیم بالای کود ۱۲۱۲۳۶ باعث می‌شود تا حجم و اندازه خربزه به میزان قابل قبولی برسد و طعم و رنگ خوبی هم داشته باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره درخت سیب و شرایط کوددهی

خربزه در چند مرحله به استفاده از کود 36 12 12 نیاز دارد. قبل از کاشت، زمان کاشت، ده روز بعد از ظهور اولین جوانه های گیاه، زمان میوه دهی و بعد از برداشت میوه. کوددهی  هر مرحله مهم بوده و قابل حذف نیست.

مزایای کود 36 12 12 برای خربزه باعث شده تا کامل ترین کود برای گیاه به شمار رفته و در برنامه تغذیه ای خربزه نقش مهمی داشته باشد.

کود 36 12 12 برای خربزه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *