فروش کود مرغی مایع

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

معرفی کود مرغی مایع

کود مرغی مایع به عنوان بهترین کود ارگانیک در کشاورزی شناخته می شود. این کود به دلیل دارا بودن نیتروژن بالا اثرات مفیدی بر کیفیت و کمیت محصول تولیدی دارد که از دیگر خواص آن برای درخت می توان به سهم عناصر ضروری از جمله پتاسیم و فسفر اشاره کرد. علاوه بر این استفاده از این کود باعث کاهش مصرف کودهای شیمیایی، جلوگیری از فرسایش خاک کشاورزی و بهبود ساختار آن می شود که با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع این کود و نحوه مصرف آن، استفاده از آن به دست خواهید آورد.

کود مرغی مایع چیست؟

شاید برایتان سوال باشد که کود مرغی مایع چیست و چه تفاوتی با سایر کودها و کود مرغی به صورت پلت دارد. برای پاسخ به سوالات خود به ادامه مقاله توجه کنید.همانطور که گفته شد هدف از تولید کود استخراج مواد آلی ارزشمند از حیوانات و پرندگان و بازگرداندن آن به طبیعت و گیاهان است. در سال های اخیر با افزایش تعداد مرغداری ها، در اکثر کشورهای جهان به دلیل حجم عظیم تولید ضایعات مرغ و مشکلات زیست محیطی آن، تحقیقات زیادی در مورد کاربردهای مختلف مرغداری کود مرغی انجام شده است.نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که اگر از کود مرغی مایع به مقدار مناسب استفاده شود، ماده‌ای بسیار ارزشمند با مصارف گوناگون است.

کود مرغی مایع

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف کودهای مرغی برای هر درخت میوه

انواع کود مرغی مایع

کود مرغی مایع بسته به نوع پرورش و تغذیه پرنده متفاوت است و انواع مختلف این کود به صورت خام و غنی شده در بازار عرضه می شود. کیفیت این نوع کود توسط مدیریت کود و همچنین مواد مورد استفاده در بستر پرورش تعیین می شود. هر یک از این کودها حاوی مقدار متفاوتی از مواد مغذی هستند، بنابراین کشاورزان بر اساس ویژگی های خود و نیاز گیاهان خود بهترین نوع این کود را انتخاب و مصرف می کنند.این کود مایع که از بستر جوجه های گوشتی به دست می آید حاوی مقدار زیادی پروتئین است و به همین دلیل دارای انرژی بالایی است. به دلیل دریافت پروتئین و انرژی کم و فیبر زیاد در جیره پولت های لایه ای، این کودهای فله ارزش کمتری دارند و بستر و بستر بیشتری دارند. اگر می خواهید برای رفع کمبود کلسیم از کود مایع استفاده کنید، بهترین گزینه کود حاصل از پرورش مرغ تخمگذار است.این نوع کود حاوی حدود 6 درصد کلسیم و مقدار کمی فسفر است، اگر بخواهید مقدار نیتروژن کود فله ای را حفظ کرده و از هدر رفتن آن جلوگیری کنید. از نگهداری این کود در فضای باز خودداری کنید و آن را در معرض باد و باران قرار ندهید.  قرصی و پودری نیز در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

ساخت کود مرغی مایع

حال، اگر فضولات را از یک مرغداری جمع آوری کرده و در یک مخزن نگهداری کنید، کود مرغی را در محیطی اکسیژن دار از طریق فرایندی که توسط میکروارگانیسم های خاص انجام می شود، کمپوست کنید یا کود مرغی تولید کنید. سپس اگر مواد آلی و معدنی تولید شده را در محلول مایع حل کنید، این کود را با موفقیت تولید خواهید کرد.در بین تمام کودهای حیوانی، کود مرغی حاوی بیشترین مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم است، بنابراین برای خاک هایی با محتوای نیتروژن کم به شدت توصیه می کنیم.

کود مرغی مایع

فواید استفاده از کود مرغی مایع برای گیاهان

فواید کود مرغی مایع بسیار زیاد است که در زیر به آنها پرداخته ایم:

این محصول با تکنولوژی پیشرفته با آنالیز مناسب خاک های ایران می تواند تاثیر مثبتی بر خواص شیمیایی و فیزیکی خاک داشته باشد. باید روی تمام محصولات کشاورزی از طریق انواع سیستم های آبیاری و به صورت خاکی استفاده شود. در عین حال با افزودن اسید هیومیک از شوری آن جلوگیری می کند.

مزایای کود مرغی مایع 

کود مرغی مایع رویش پارس به گونه ای طراحی و تولید می شود که نه تنها دارای مقادیر بالایی از عناصر مفید (نیتروژن، پتاسیم، فسفر) می باشد، بلکه مراحل تولید آن نیز به گونه ای است که جذب این عناصر را آسان تر می کند.استفاده از این کود باعث تسریع رشد جوانه زنی گیاه شما می شود

از دیگر اثرات کود مایع و رویش مرغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی
  • افزایش ترشح آنزیم ها و هورمون های گیاهی
  • افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک
  • این محصول می تواند میزان جذب سایر کودها را در صورت استفاده همزمان با سایر کودها افزایش دهد.
  • سازگاری بالاتر با طبیعت در مقایسه با کود مرغی معمولی و نمونه های مصنوعی

آنالیز کود مرغی مایع

آنالیز مایع کود مرغی رقابتی را در سراسر کشور ایجاد کرده است که شعاع آن همه تولیدکنندگان و فروشندگان این محصول را شامل می شود. ما در رویش و تلاش خود را برای تولید بهترین محصول به کار گرفته ایم که بتواند تمامی نیازهای گیاهان و درختان را پوشش دهد.

خرید کود مرغی مایع

یکی از ویژگی های این کود این است که می توان از آن با افزودن آن به سیستم آبیاری و یا مخلوط کردن آن با خاک استفاده کرد. در حال حاضر این کود با نام های تجاری مختلف به فروش می رسد. اما خرید کود مرغی مایع از هر شرکتی و استفاده از آن نیاز گیاه شما را پوشش می دهد. لازم به ذکر است که این کود  برای اکثر گیاهان کاربرد دارد و در تحریک گلدهی بسیار موثر است. به این کود مایع چیکوتی، مایع غنی شده نیز می گویند. استفاده از آن باعث افزایش رشد ریشه و بهبود جذب مواد مغذی از خاک می شود.

کود مرغی مایع

بیشتر بخوانید: نحوه مصرف کود مرغی

قیمت کود مرغی مایع 

قیمت این کود در بازار معمولا بر اساس درصد عناصر موجود در آن تعیین می شود. در اغلب موارد مشاهده شده است که انواع کودهای مایع مرغ با قیمت بالا به فروش می رسد و در بسیاری از موارد خرید حجم زیادی از این کودها برای کشاورزان مشکل است.

آشنایی با نحوه مصرف کود مرغی مایع 

در حال حاضر اکثر کشاورزان از کود مرغی دانه دار برای درختان میوه در پاییز استفاده می کنند. با استفاده از این کود در این فصل، زمان زیادی برای تجزیه کود و خروج مواد مغذی در خاک وجود دارد. هرگز از این کود در تابستان استفاده نکنید زیرا باعث سوختگی گیاه می شود و حتی ممکن است آن را کاملاً از بین ببرد. بهترین راه استفاده از آن گچ است.در این روش ابتدا چاله ای نزدیک به ریشه و عمق حدود 50 سانتی متر حفر می شود. سپس با خاک مخلوط شده و چاله حفر شده با آن پر می شود. در مصرف آن به روش گالدو دقت کنید، استفاده از آن به صورت جوشانده تاثیر مثبتی روی گیاه نخواهد داشت. یکی دیگر از مزایای استفاده از این کود در روش کاکلود این است که می توان آن را همراه با کودهای شیمیایی مورد نیاز گیاه خود استفاده کرد.روش استفاده از این کود قبل از کاشت بذر مخلوط کردن آن با کمی خاک است. زیرا آمونیاک موجود در این کود سمی است و از جوانه زنی بذر جلوگیری می کند. مخلوط کردن آن با خاک از تماس با بذر جلوگیری می کند.

کود مرغی مایع
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *