کود مایع برای مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مایع برای مرکبات

کود مایع برای مرکبات : مرکبات از جهت تامین ویتامین ث بدن همیشه از اولین گزینه های پیش رو به حساب می آید؛ این دسته از میوه ها شامل: پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو ترش و لیمو شیرین می باشد که افزون بر منبع غنی ویتامین ث و درمان سرماخوردگی و تقویت ایمنی بدن، دیگر انواع ویتامین ها مانند ویتامین آ، ب، قند و پتاسیم را نیز در خود جای داده و علاوه بر کاربرد خوراکی به صورت میوه تازه، بسیاری از صنایع وابسته به مرکبات می باشد.

در راستای تولید مرکبات با طعم و کیفیت درجه یک، موضوع کود مایع برای مرکبات به میان می آید که نقش مهمی در تحقق کیفیت و تعداد مرکبات تولیدی مورد انتظار باغ دار و مشتری دارد.

استفاده از کود مایع برای مرکبات اثر فوق العاده ای بر روند رشدی آن ها در مراحل مختلف دارد به طوری که در نبود آن درخت و میوه مرکبات دچار مشکلات عمده ای خواهد شد؛ در ادامه مطالب به طور کامل در پیرامون این موضوع مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

خرید کود ارزان برای مرکبات

اهمیت کود دهی مرکبات:

درختان مرکبات پس از گذشت سه سال شروع به میوه دهی می کنند اما برداشت محصول اقتصادی با گذشت ۵ سال از زمان کاشت آنها انجام می گیرد؛ در این راستا برداشت میوه های در خور فروش نیازمند رسیدگی و توجه به کود دهی اصولی درختان مرکبات می باشد. این درختان در تمامی مراحل رشد خود به کود نیاز دارند از مرحله جوانه زدن و گسترش ریشه جهت جذب بهتر مواد غذایی و پایداری درخت گرفته تا سبزینگی، بلوغ، رسیده شدن میوه ها و تغییر رنگ جهت فروش.

وقتی باغ دار تصمیم به کود دهی درختان مرکبات می نماید بایستی این نکته را در نظر داشته باشد که ابتدا به بررسی خاک بپردازد تا از کمبودهای آن مطلع گردد و سپس مواد مغذی مخصوص و موردنیاز گیاه جهت رشد را از طریق کود دهی در اختیار آن قرار دهد. نکته مهم دیگر که جای گفتن دارد این است که در مراحل مختلف رشدی گیاه مواد غذایی به مقادیر متفاوتی بایستی در اختیار گیاه قرار گیرد به طور مثال میزان کودی که در مرحله جوانه داده می شود نبایستی با مرحله پیش از رسیدن میوه یکسان باشد.

اهمیت زمانبندی در کود دهی مرکبات: دسترسی مرکبات به مواد و عناصر مغذی در زمان مناسب و صحیح خود، عاملی بر تولید محصولات با کیفیت بالا و فروش بیشتر می گردد از طرفی چون کود دهی به صورت اصولی و در زمان خاص خود انجام میگیرد، از اثرات منفی بر درخت و هم چنین هدر رفت بیخودی کود پیشگیری می گردد.

فروش کود مرکبات

نقش کود مایع برای مرکبات:

بخش اعظم مرکبات کشور در استان ها و شهرستان های مازندران، گیلان، جیرفت، بندرعباس، کرمان، کهنوج، فارس  که ۹۵ درصد تولید مرکبات را در کشور به خود اختصاص داده اند، تولید می گردد.

مرکبات در آب و هوای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و مناطقی که خیلی خشک و سرد به خوبی رشد کرده و محصول می دهد.

کود درخت پرتقال

فروش کود مرکبات

PH خاک محل کشت مرکبات در شمال به دلیل بارندگی منظم و فراوان اسیدی ولی در جنوب کشور به دلیل مقادیر کم بارش و آهکی بودن خاک قلیایی می باشد یعنی بیشتر از ۷ است؛ اما موضوع اشتراکی بین مرکبات جنوب و شمال کشور در جذب موثر عناصر و ریز مغذی ها می باشد که برخی از مواد مغذی به خوبی جذب نمی گردد که در این مورد اهمیت کود مایع برای مرکبات خود را نشان می دهد اما چرا؟ تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا به اطلاعات مهمی دست یابید.

در استفاده از کود مایع برای مرکبات به صرف انرژی زیاد و نگرانی از بابت جذب ندارید زیرا به سرعت و به راحتی از طریق برگ ها و شاخه ها جذب می شوند. عنصر پتاسیم موجود در کود مایع نقش اصلی افزایش مواد قندی مرکبات و شیرین شدن آن ها را بر عهده دارد؛ کود های مایع برای مرکبات به گونه ای ساخته شده اند که اسیدی یا قلیایی بودن خاک تاثیری در جذب ریز مغذی های موجود در آن ها توسط درختان مرکبات نخواهد داشت.

کامل ترین کود شیمیایی

استفاده از کود مایع برای مرکبات منتهی به نتایج فوق العاده زیر می گردد:

۱) با به کار بردن این کود از ریزش غیر طبیعی گل ها و میوه ها جلوگیری می گردد.

۲) وقتی کود مایع مواد مغذی موردنیاز درختان مرکبات را در اختیار آن ها قرار داد، جداره میوه دچار ترک خوردگی نمی گردد و تناژ و کیفیت میوه ها افزایش چشمگیری پیدا می کند.

۳) مرغوبیت میوه و قدرت انبار داری و نگهداری آن ها افزایش می یابد.

۴) کیفیت رنگ و طعم میوه بسیار افزایش می یابد و این خود عاملی بر بازار پسندی و مشتری پسندی مرکبات خواهد شد.

کود آهن مخصوص مرکبات

کود مخصوص مرکبات

توصیه ها:

– برای اطمینان از میزان و نحوه مصرف کود مایع حتما از نظرات کارشناسان بهره بگیرید.

– درختان مسن به حداکثر میزان استفاده از کود و درختان جوان به کمترین میزان از کود مایع نیازمند خواهد بود.

– عامل تاثیر گذار در تعداد محلول پاشی به وضعیت خاک و گیاه ارتباط دارد.

– کود های مایع مرکبات سایت آل کود از بهترین و درجه یک ترین نمونه کود های وارداتی بوده که با افزوده شدن به درختان مرکبات در زمان مناسب و مقادیر موردنیاز بهترین نتیجه را به ارمغان خواهد آورد.

– محلول پاشی بهتر است اوایل صبح یا عصر انجام گیرد و پس از محلول پاشی انجام آبیاری سطحی نیز توصیه می گردد.

_ در شرایطی که بادهای شدید در حال وزش هستند از محلول پاشی اجتناب کنید.

اکنون به کاربرد برخی از عناصر در رشد و تولید مرکبات می پردازیم:

ازت: مرکبات از زمان تشکیل گل تا تولید میوه به این عنصر نیاز مبرم دارند مخصوصا در زمان تشکیل میوه نسبت به کمبود ازت حساسیت بالایی از خود نشان خواهند داد.

پتاسیم: این عنصر جزء ضروری ترین و پرمصرف ترین عنصر مورد استفاده مرکبات قرار دارد.

فسفر: در شروع و پایان فصل رشد درختان مرکبات حضور عنصر فسفر اهمیت بالایی دارد.

کلسیم: مرکبات از ابتدای رشد تا رسیدن میوه به عنصر کلسیم نیاز ضروری دارند؛ کلسیم سبب کاهش شوری در خاک های شور و عملکرد بهتر درختان می گردد.

گفتنی است از عناصر دیگر مانند سولفور، منیزیم، منگنز، روی، آهن و … نیز نباید غافل شد؛ کود مایع از بهترین کود های تاثیر گذار بر روند رشدی و تولیدی درختان مرکبات می باشد که استفاده از آن برای هر باغ داری بایستی در اولویت باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

اسید هیومیک شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *