کود درخت لیمو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود درخت لیمو 

جهت خرید بهترین کود درخت لیمو با ما در ارتباط باشید.

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

برای اینکه درخت لیموترش محصولی آبدار و گوشتی داشته‌باشد، کوددهی آن بسیار مهم است‌. استفاده از برنامه کودی درست ما را از درختی با شاخه‌های بلند و زیبا و میوه‌ای گرد و خوش طعم برخوردار می‌کند.

حال ما از شما می‌پرسم آیا می دانید بهترین کود برای لیموترش کدام است؟ اگر می‌خواهید به جواب این سوال برسید پیشنهاد می‌کنیم همراه ما تا انتهای مقاله باشید.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو

درخت لیمو ترش را بهتر بشناسیم

همانطور که می دانید یکی از خانواده‌ی مرکبات لیمو ترش بوده و بسیار پرفایده و پرخاصیت است. بیشتر در مناطق گرمسیری و معتدل به بار می‌نشیند. میوه لیمو ترش: گرد، کروی و تخم مرغی شکل است.

پوست آن نازک بوده و به علت وجود اسید سیتریک در میوه طعم ترشی دارد. از میوه  گوشتی و آبدار آن در تهیه غذاها، تازه خوری، تهیه آب لیمو و لیمو عمانی استفاده می‌شود.

لیمو ترش برای رشد نیاز به آفتاب و نور کافی دارد. این میوه در طول روز به ۱۰ ساعت نور نیاز داشته و خاک مورد نیاز آن باید سبک بوده و زهکشی خوبی داشته‌باشد. آبیاری آن نیز به صورت منظم و متوسط صورت گرفته و تکثیر آن نیز بیشتر از طریق بذر، پیوند و قلمه زدن است.

اگر کوددهی درخت لیمو ترش را درست انجام دهیم، می‌توانیم در اواخر فصل زمستان شاهد گل‌های زیبای این درخت باشیم. هرچه میزان سن درخت کمتر باشد باردهی و بهره وری آن بهتر و بیشتر خواهد بود.

شناخت عناصر مورد نیاز لیمو ترش

نیتروژن

مانند سایر مرکبات یکی از مهم‌ترین عناصر مورد نیاز لیمو ترش نیتروژن است که نقش بسیار مهمی در پرورش اندام‌های گیاه دارد. همچنین در ترشح کلروفیل و پروتئین گیاه نقش داشته و باعث می‌شود پوست گیاه نازک و اثرگذار باشد.

 اگر نیتروژن گیاه کم باشد دچار ریزش برگ‌ها و کاهش رشد خواهد شد. همچنین سرشاخه‌ها خشک شده و محصول کم و اندازه آن نیز کوچک می‌شود. از کود نیتروژن معمولاً در فصل بهار و پس از رسیدن میوه استفاده می‌کنند.

پتاسیم

از عناصر بسیار مهم در پرورش لیموترش پتاسیم است که درخت را نسبت به بیماری ها، آفات و تنش‌های محیطی مقاوم می‌کند. همچنین پتاسیم عملکرد نیتروژن را بیشتر کرده و به فرایند فتوسنتز گیاه کمک خواهد کرد. اگر می‌خواهید میوه‌ای خوش طعم، خوشمزه و بازارپسند داشته‌باشید، باید از کود پتاسیم برای درخت لیمو ترش استفاده کنید.

 پتاسیم می‌تواند انبارداری میوه شما را افزایش دهد. کمبود پتاسیم در لیمو ترش باعث می‌شود رشد آن کم شده و برگها کوچک و پیچ خورده شوند. همچنین پتاسیم  درخت را نسبت به بیماری‌ها مقاوم تر می‌کند. به طور کلی استفاده از کود پتاسیم هم باعث رفع کمبود نیتروژن شده و هم باعث ایجاد میوه‌های درشت، مرغوب و بازار پسند خواهد شد.

کود فسفر

از عناصر مهم دیگر برای رشد مرکبات به خصوص لیمو ترش می‌توانیم به فسفر اشاره کنیم. فسفر عمل فتوسنتز گیاه را افزایش داده و نقش بسیار مهمی در منتقل کردن انرژی و ساختار گیاه دارد. اگر فسفر در گیاه کم باشد لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگ نمایان شده و پوست میوه کلفت و ضخیم خواهد شد.

 فسفر همچنین سرعت رشد گیاه را بالا برده و میزان گلدهی درخت و ماندگاری میوه را نیز افزایش می‌دهد‌. بهتر است از کود فسفر در آغاز رشد و اوایل فصل بهار استفاده کنید.

 هیومیک اسید

از کودهای بسیار پرطرفدار در بین کشاورزان اسید هیومیک است. زیرا این کود مواد عالی و مواد معدنی را در خود دارد. اسید هیومیک می‌تواند شوری خاک را از بین برده و آن را اصلاح کند. شرایط را برای جذب آهن بیشتر کرده و ریشه را جهت جذب مواد مغذی آماده‌تر کند.

 اسید هیومیک بر فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک تاثیر دارد. همچنین استفاده از اسید هیومیک در کنار کودهای شیمیایی دیگر می‌تواند رشد ریشه را افزایش داده و متعادل سازی عناصر مغذی خاک را انجام دهد.

جلبک دریایی

از جمله کود‌های دیگری که ریشه را گسترش داده و جذب مواد مغذی مورد نیاز لیموترش را از طریق ریشه بیشتر کرده و باعث به وجود آوردن میوه‌های درشت تر خواهد شد کود جلبک دریایی است.

 جلبک دریایی طعم میوه و ماندگاری آن را افزایش می‌دهد. از این کود می‌توانیم در مراحل مختلف رشد لیموترش استفاده کنیم. معمولا در فصل پاییز از این کود استفاده می‌کنند تا از یخ زدگی گیاه جلوگیری شود.

گوگرد مایع چیست؟

گوگرد

همه کشاورزان اهمیت گوگرد را در رسیدن میوه و محصولی بازارپسند می‌دانند. گوگرد ph خاک را کاهش می‌دهد. جذب مواد مغذی را بیشتر کرده و باردهی را افزایش خواهد داد.

کود حیوانی

از دیگر کود هایی که می‌توانیم در پرورش لیموترش استفاده کنیم، کود حیوانی است. بهترین کود حیوانی برای لیمو ترش کود دامی‌ است که در زمان اتمام برداشت آن را به خاک می‌افزایند.

 کود دامی تکثیر میکروارگانیسم‌های مفید خاک را بیشتر کرده و بر ph خاک نیز تاثیر می‌گذارد. همچنین کود دامی نفوذپذیری خاک را افزایش داده و ماندگاری آب در خاک را بیشتر می‌کند. این کود باعث رشد بهتر ریشه و گسترش آن شده و همچنین جذب مواد مغذی توسط ریشه‌ها را افزایش می‌دهد.

عناصر کم‌مصرف

از جمله عناصر دیگری که کم مصرف بوده ولی در به بار نشستن صحیح و بازارپسند بودن لیمو ترش نقش زیادی دارند، می‌توانیم به: منیزیم، آهن، روی، منگنز، مولیبدن و مس اشاره کنیم. این عناصر در فعالیتهای حیاتی گیاهان نقش مهمی‌دارند و کمبود آن باعث بروز علائمی در گیاه خواهد شد.

کود آهن

با استفاده از کود آهن می‌توانیم درختانی با برگی سبز و میوه‌های درشت داشته‌باشیم. زیرا آهن عمل تنفس و تولید کلروفیل و فتوسنتز در گیاه را افزایش می‌دهد. چنانچه برگ درخت شما زرد شده و محصول شما کوچک است بدانید که آهن در آن کم است.

در این مقاله دانستیم که لیموترش نیز مانند سایر مرکبات به طیف وسیعی از ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها برای به وجود آوردن میوه‌های بازار پسند و مرغوب احتیاج دارد.

اگر باغداران بخواهند تک‌تک این کودها را خریداری نمایند برای آنها مقرون به صرفه نمی‌باشد. بهتر است باغداران محترم با تهیه یک کود که تمام مواد لازم مورد نیاز لیمو ترش را داشته‌باشد از خرید باقی کودها رهایی یابند.

 شما با تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس آمریکایی که تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز لیموترش را در خود دارد می‌تواند از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد.

با تهیه کود کامل ۱۰ ایکس آمریکایی از سایت آل کود می‌توانید از ۵% تخفیف نیز برخوردار شوید. جهت تهیه کود و جدول کود دهی می‌توانید با کارشناسان مجرب آل کود تماس برقرار کنید.

رشد درختان لیمو باعث علاقه و لذت می شود. لیموهای زرد دلپذیر که مشتاقانه منتظر هستید آنان به ثمر بنشینند ، بسیار شگفت آور هستند ، اما اگر شما یک درخت لیمو را پرورش می دهید و لیمو به ثمر نرسیده و هنوز سالم به نظر نمی رسد ، ممکن است این درخت فاقد مواد مغذی باشد یا کود صحیحی به آنها داده نشده است.

برای رشد درخت لیمو. خواندن نکاتی درباره کودهای لیمو را ادامه دهید.

بهترین کود برای درخت لیمو :

اکثر اوقات مردم اصول اولیه چگونگی رشد یک درخت لیمو را می دانند ، اما نسبت به کود درخت لیمو بدون آگاهی هستند. کود یک درخت لیمو باید از نظر نیتروژن پر باشد و نباید در فرمول بالاتر از 8 (8-8-8) هیچ عددی داشته باشد.

چه موقع برای درخت لیمو از کود استفاده کنید : هنگام پرورش درخت لیمو می خواهید مطمئن شوید که کودهایتان را در مواقع مناسب بکار می برید. درختان لیمو باید بیش از چهار بار در سال بارور نشوند و در صورت عدم رشد فعال ، در خنک ترین فصل نباید بارور شود.

کود دهی درخت لیمونحوه استفاده از کود درخت لیمو

دانستن چگونگی رشد یک درخت لیمو که میوه تولید می کند ، بدان معنی است که باید بدانید که چگونه کود درخت لیمو را اعمال کنید. شما می خواهید کود را به صورت دایره ای در اطراف درخت بمالید و به اندازه درخت زیاد باشد. بسیاری از افراد با قرار دادن کود فقط در پایه رشد درختان لیمو اشتباه می کنند ، به این معنی که کود به سیستم ریشه نمی رسد. اگر درخت لیمو شما 3 فوت (0.9 متر) بلندی دارد ، کود را برای یک درخت لیمو به صورت 3 فوت (0.9 متر) در اطراف درخت بمالید. اگر درخت لیمو شما 20 فوت (6 متر) بلندی داشته باشد ، لیموهای بارورکننده شامل یک برنامه در یک دور 20 فوت (6 متر) در اطراف درخت هستند. این تضمین می کند که کود به کل سیستم ریشه درخت برسد. رشد درختان لیمو در باغ می تواند پاداش دهنده باشد. درک نحوه رشد یک درخت لیمو و چگونگی باروری مناسب آن به شما کمک می کند تا از لیموهای زرد دوست داشتنی به شما پاداش داده شود.

بهترین منبع ازت برای درختان لیمو است.

بارور کردن درختان لیمو

درختان لیمو (مرکبات لیمون) در خارج از ایالات متحده در بخش زراعت سختی گیاهان 9 تا 12 رشد می کنند. این درختان همیشه سبز متوسط ​​و بزرگ دارای خار ، برگ معطر و میوه های شیرین ترش هستند. درختان مرکبات مانند لیموها برای تولید رشد قوی هر ساله به کود نیتروژن نیاز دارند. بهترین منبع نیتروژن برای درختان لیمو کودهای با آهستگی تجاری است.

نیتروژن آلی

نیتروژن از طریق منابع ارگانیک در دسترس باغداران است. زباله های حیوانات مانند کود مرغ حاوی مقادیر زیادی ازت است که پس از آن به خوبی کمپوست توسط درختان لیمو استفاده می شود. گیاهان حبوبات ، که نیتروژن را در خاک تثبیت می کنند ، کمپوست شده و درون خاک مخلوط می شوند تا نیتروژن بیشتری به آن اضافه شود. اگرچه این منابع خاک را غنی می کنند ، اما هنگامی که به تنهایی استفاده می شوند حاوی نیتروژن کافی برای درختان لیمو گرسنه نیستند.

نیتروژن معدنی

اکثر کودهای آهسته حاوی سولفات آمونیوم هستند. اعداد موجود در بسته کود را بخوانید که به شما نسبت نیتروژن ، فسفر و پتاسیم موجود در مخلوط را می دهد. از محصولی با نسبت 6-6-6 استفاده کنید. برای برداشتن حدس از تغذیه درخت لیمو ، از مخلوط کود تجاری استفاده شده برای درختان مرکبات استفاده کنید.

برنامه تغذیه

بهتر است درختان لیمو را در طول فصل رشد تغذیه کنید. تقسیمات نیتروژن را به سه منبع تغذیه تقسیم کنید. نیتروژن را در فوریه ، مه و سپتامبر اعمال کنید. درخت را در زمستان تغذیه نکنید که رشد تازه در معرض خطر آسیب های زمستانی است.

مقدار نیتروژن

نیاز کودهای نیتروژن درختان لیمو با رشد آنها تا رسیدن به رشد کامل افزایش می یابد. یک پیمانه لیمو را 1 پوند از 6-6-6 کود تقسیم کنید که برای یک درخت 1 ساله به سه برنامه تقسیم شود. هر سال یک پوند کود اضافه کنید تا درخت بالغ شود ، در حدود 8 سال است. طبق اعلام دانشگاه فلوریدا افزونه ، بیش از 20 پوند کود روی درخت لیمو بالغ استفاده نکنید.

فرآیندهای تغذیه

هنگام استفاده از کود محلول در آب ، آن را با توجه به دستورالعمل بسته ، آنرا با آب تمیز مخلوط کنید. برگ ها را مرطوب کنید و خاک را بیش از منطقه ریشه خیس کنید. کود دانه ای در زیر درخت در بالای ناحیه ریشه پراکنده است. شروع به پاشیدن کود دو اینچ از تنه کنید. وقتی کودهای پراکنده مساحتی را دو برابر عرض سایبان درخت لیمو پوشانده اید ، برنامه را تمام کنید. کود را روی تنه نگذارید زیرا این درخت باعث سوختن آن می شود. کود را به داخل اینچ بالای خاک بچسبانید و منطقه را آب کنید تا کود کار به سمت ریشه شروع شود.

چگونه می توان یک درخت لیمو را بارور کرد:

به عنوان یک باغبان اولین بار درخت لیمو که تنها تجربه متوسطی در زمینه رشد تعداد معدود گیاهان خانگی و سبزیجات سالانه دارد ، مفهوم کود دهی سبب سوالاتی می گردد، آیا نیاز به کود دهی داریم؟ چه زمانی باید بارور کنیم؟ چند بار باید بارور کنیم؟ از چه نوع کودی باید استفاده کنیم؟ ” اینها همه سؤالاتی بودند كه وقتی اولین درخت لیمو را در مراقبت از لیمو گرفتیم و تصمیم گرفتیم كه آن را رونق دهیم، ذهن را جلب می كند.

خوشبختانه منابع زیادی در دسترس است و دستورالعملهای متعددی برای پیگیری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا درخت لیمو شما به لقاح نیاز دارد  و دقیقاً چگونه این کار را انجام دهید.

من تحقیق کاملی را انجام دادم که می دانستم چگونه درخت لیمو خود را بارور کنم ، و اطلاعات زیر را برای کمک به شما در مراقبت بهتر از درخت لیمو خود جمع آوری کرده ام. استفاده از کود می تواند اطمینان حاصل کند که درخت لیمو شما را شاد ، سالم و به وفور میوه ای آبدار و آب فراوان برای سالهای بعد تولید می کند.

آیا باید درخت لیمو خود را بارور کنیم؟

آره! پاسخ این است که بله ، اگر سرمایه گذاری در شکوفایی آن سرمایه گذاری کرده و میوه های سالم ، سرشار از آب ، آبدار و طعم آور تولید می کنید ، باید لیموترش را بارور کنید.

درختان میوه دار نسبت به سایر گیاهان انرژی بیشتری مصرف می کنند ، زیرا میوه در حال رشد کاری پر تحرک و در نتیجه انرژی مصرفی بالایی است. به منظور تولید میوه ، گیاهان به مقادیر کافی از نور خورشید ، آب و مواد مغذی نیاز دارند. گیاهان این عناصر را جذب می کنند و از طریق فتوسنتز آنها را برای رشد و تولید به سوخت تبدیل می کنند.

در حالی که این دانش رایج است که گیاهان برای رشد به آب و نور خورشید احتیاج دارند ، جذب مواد مغذی به همان اندازه که آب و نور خورشید در سوخت و سازهای فرآیندهای رشد گیاهان نقش دارد با اطمینان از دسترسی درخت لیمو به اندازه کافی از همه مواد مغذی مناسب ، به شما در شکوفایی و تولید وفور لیموهای آبدار کمک خواهید کرد.

در طی کدام فصل باید یک درخت لیمو بارور کنیم؟

به عنوان یک قانون اساسی ، همیشه باید در طول رشد فعال بارور شود. برای درختان لیمو (و بیشتر گیاهان) این به معنای بهار و تابستان است. کود دهی را در اواخر تابستان متوقف کنید یا بعد از آنکه تولید طبیعی درخت شما شروع به کند شدن کرد. در طول ماه های زمستان درخت لیمو خود را بارور نکنید.

کود با کیفیت درخت لیموچند بار باید درخت لیمو را بارور کنیم؟

با شروع اوایل بهار ، درخت لیمو خود را هر چند بار یکبار در هر 4-6 هفته تا تابستان بارور کنید. کوددهی در فواصل دوره ای 4-6 هفته در طی رشد فعال باعث می شود که درخت لیمو شما به مواد مغذی کافی برای رشد و تولید میوه دسترسی داشته باشد. هنگامی که درخت لیمو شما در اواخر تابستان تولید را کند می کند ، لقاح را تا بهار بعدی متوقف کنید. مطمئن باشید هر سال در فصول مناسب سال ، درخت لیمو خود را بارور کنید.

اگر آب دادن به درخت لیمو در هر 4-6 هفته در طول فصل رشد به نظر می رسد یک تعهد بالقوه مشکل ساز است ، همچنین روش های کود دهی آهسته در دسترس است که تعداد دفعات استفاده از کود را کاهش می دهد. معمولاً کود آزاد آهسته به شکل سنبله هایی که داخل خاک درخت لیمو قرار می دهید می آید. اگر از کود با روش رهایی آهسته استفاده می کنید ، فقط لازم است که یک بار در سال ، در اوایل بهار ، کود لیمو خود را بارور کنید.

چه نوع کودی را باید برای درخت لیمو گلدان استفاده کنیم؟

اگر درخت شما علائم کمبود یا بیماری را نشان نمی دهد ، یک کود مرکبات عمومی را پر ازت ،فسفر و پتاسیم و از جمله ریز مغذی ها مانند منیزیم ، کلسیم و گوگرد انتخاب کنید. این کود مرکبات مرکب مملو از ترکیبی متعادل از تمام مواد مغذی مورد نیاز یک درخت لیمو است و گزینه مناسبی برای تقویت درخت لیمو به منظور ترغیب رشد سالم و تولید میوه است.

گزینه دیگر انتخاب کود آهسته ترشح شده برای درختان مرکبات است. فایده اصلی استفاده از کود آزاد آهسته این است که شما فقط باید یکبار در سال درخت لیمو خود را بارور کنید ، زیرا یک برنامه منفرد به تدریج در طی فصل رشد ، مواد مغذی را به گیاه منتقل می کند. به همین دلیل ، کودهای آهسته می توانند برای افرادی که سبک زندگی شلوغ دارند یا برای کسانی که می خواهند “آن را تنظیم کرده و آن را فراموش کنند” گزینه خوبی باشد. معمولاً کودهای آزاد آهسته به شکل سنبله هایی که داخل خاک گیاه خود قرار می دهید ، می آیند. این گیاه مخصوص درختان مرکبات تدوین شده است ، بررسیهای خوبی در این مورد است و سنبله ای با اندازه عالی برای یک گل لیمو گلدان است.

اگر درخت شما زردرنگ می کند ، شما را به دلیل کمبود مواد مغذی شک می کنید ، آزمایش خاک را در نظر بگیرید تا بفهمید که دقیقاً کدام مواد مغذی درخت لیمو شما را ندارد. آزمایشات خاک در منازل که به آزمایشگاه فرستاده می شوند ، می توانند در بینش مواد مغذی خاک بسیار مفید باشند. این کیت آزمایش خاک حتی گزارشی را برای شما درمورد نوع دقیق کود مورد استفاده برای بازگرداندن خاک درخت لیمو به ترکیبات بهینه مواد مغذی برای شما ارسال می کند

این ایده خوبی است که قبل از استفاده از کود ، خاک درخت لیمو خود را آزمایش کنید نه تنها برای تعیین چه نوع کودی ، بلکه به دلیل زرد شدن برگها نیز می تواند نشانه بیماری های دیگر باشد. اگر آزمایش خاک شما به میزان کافی از تمام مواد مغذی مهم گزارش شده است ، به علل دیگری مانند آب زیاد یا خیلی کم یا آلودگی به آفات نگاه کنید.

کود لیمواستفاده از کود

کودهای مختلف غلظتهای مختلفی دارند و بنابراین دستورالعملهای مختلف در هنگام استفاده از کودهای لازم جهت استفاده وجود دارد. دستورالعمل های موجود در مورد کود خاص خود را انتخاب کنید تا میزان کود کود را در خاک درخت لیمو خود اعمال کنید. به خاطر داشته باشید که کودهای مایع معمولاً غلیظ هستند و نیاز به رقیق شدن با آب دارند. این را هم بخاطر بسپارید که اگر درخت لیمو شما گلدان باشد ، به کود کمتری نسبت به نمونه درون زمین احتیاج خواهید داشت ، زیرا خاک و محتوای مغذی آن در محدوده های کوچک گلدان موجود است.

از ارتفاع درخت لیمو استفاده کنید تا تعیین کنید که چقدر از تنه فاصله دارید  و باید کود را پراکنده کنید. اگر درخت 2 فوت است ، کود خود را به قطر 2 فوت در اطراف تنه درخت بمالید. اگر درخت 12 فوت است ، کود خود را به قطر 12 فوت اطراف تنه درخت بمالید. استفاده از این دستورالعمل ها باعث می شود ریشه های درخت به مواد مغذی دسترسی داشته باشند و باعث جذب یکنواخت و سالم مواد مغذی می شوند.

در صورت استفاده از کود خشک ، کود را پس از استفاده موضعی در خاک کود دهید.

در صورت استفاده از سنبله های آهسته ، تعداد سنبله های توصیه شده در دستورالعمل های محصول را در نزدیکی درخت لیمو وارد کنید.

مواظب باشید که گیاه بیش از حد کود ندهد زیرا این می تواند باعث سوختگی ریشه شود. به همین ترتیب ، از اعمال کود مستقیماً روی تنه خودداری کنید زیرا این امر همچنین می تواند تنه را بسوزاند.

بهترین کود برای درختان لیمو

تمام درختان مرکبات فیدرهای سنگینی هستند و به انرژی زیادی احتیاج دارند.

آنها به احتمال زیاد از کودهای غنی از نیتروژن یا کودهای NPK بهره مند می شوند که به غیر از داشتن مواد مغذی ضروری ، دارای عناصر ریز مغذی دیگری مانند آهن ، منگنز ، روی ، بور و مس نیز هستند تا از کمبودهای مغذی موجود در خاک استفاده کنند.

کودهایی وجود دارد که بطور خاص طراحی شده اند و برای درختان مرکبات معروف به کودهای مرکبات شناخته می شوند.

اینها برای همه مرکبات مانند گریپ فروت ، درختان آهک و غیره مناسب است.

کود ایده آل برای درختان لیمو 6-6-6 است.

در صورت نیاز می توانید از ترکیب قوی تری استفاده کنید اما نباید از 8-8-8 تجاوز کند.

کود مرکبات برای درختان دیگری مانند درختان سیب یا گلابی مناسب نخواهد بود.

بعضی از گونه ها از جمله لیموهای میکر ممکن است به عنوان میوه گلدان رشد کرده و هرس شوند تا ظاهر دلخواه خود را حفظ کنند.

به غیر از استفاده از گلدان با سوراخ های زهکشی ، کود مرکبات آزاد شده آهسته را در خاک بمالید تا از کمبود خاک کاسته شوید و درخت به درستی رشد کند.

آنها نسبت NPK 3-5-5 دارند و مخصوصاً برای درختان لیمو گلدان مناسب هستند.

کلپ (جلبک دریایی) همچنین به عنوان کود خوبی برای درختان لیمو عمل می کند زیرا باعث تحریک رشد سیستم ریشه می شود و مواد مغذی را به خاک اضافه می کند.

این ماده از نظر طبیعت قلیایی است ، بنابراین لازم است که با کود دیگری جفت شود تا خاک کمی در pH اسید شود.

چه موقع باید درختان لیمو را بارور کنید

از کود لیمو درختی در طول فصل رشد هر 3 ماه و یک کود مایع هفتگی استفاده کنید.

میزان کود به اندازه و سن درخت شما بستگی دارد ، بنابراین دستورالعمل های بسته را با دقت دنبال کنید.

کاربردهای نیتروژن باید در طول سال – در فوریه ، مه و سپتامبر – گسترش یابد.

از تغذیه درختان در ماه های زمستان خودداری کنید.

اگر در طول سال قادر به بارور کردن درخت نیستید ، از کود آزاد آهسته استفاده کنید که فقط باید یک بار در سال استفاده شود و مواد مغذی را به آرامی در خاک آزاد کنید.

اگر برگهای درخت لیمو مهربان شما در حال زرد شدن است ، این علامت آن است که درخت مواد مغذی کافی دریافت نمی کند و باید در ماه های رشد بیشتر بارور شود.

از آنجایی که آنها در اوایل بهار شکوفه می گیرند ، توصیه می شود قبل از آن کود را برای تشویق رشد سالم استفاده کنید.

چگونه می توان درختان لیمو را بارور کرد

اگر بسته بندی نشان می دهد کود محلول در آب است ، آن را در آب حل کنید.

آن را روی برگها بمالید و خاک را درست در بالای ناحیه ریشه خیس کنید.

اگر از کود دانه ای استفاده می کنید ، آنرا روی خاک پراکنده کنید و حداقل 2 اینچ از تنه درخت شروع کند زیرا ممکن است تنه را بسوزاند.

شروع به استفاده از کود 1 ′ – 2 ′ پا در خارج از خط قطره.

کود را درون خاک بچسبانید و آن را آب دهید تا اجازه دهید تا به ریشه ها نفوذ کند.

کود باید فاصله ای به اندازه ارتفاع درخت را پوشش دهد تا از رسیدن کود به ریشه های درخت اطمینان حاصل کند.

این درختان میوه و گیاهان مرکبات به عنوان بزرگتر به کود نیتروژن نیاز دارند.

 

بررسی ویژگی‌های لیمو شیرین

 

 

 

لیمو شیرین از خانواده مرکبات بوده و طعم شیرینی دارد. این درختان معمولاً ارتفاع زیادی ندارد اما اگر شرایط رشد خوبی برای آنها فراهم باشد تا ۴ متر هم رشد می‌کند. این درخت عاشق هوای گرم و مرطوب است. معمولاً درخت لیموشیرین در ایران در مناطق جنوب مانند کرمان و هرمزگان و همچنین در شمال ایران در گیلان کشت می‌شود.

 

لیمو شیرین برگ‌های تخم مرغی شکل داشته که تا ۱۵ سانتی متر رشد می‌کنند. شکوفه هایش به رنگ سفید و زرد بوده، میوه اش پس از رسیدن به رنگ زرد خواهد شد.

 

پس از برداشت میوه برگ درخت میریزد. این میوه سرشار از ویتامین c بوده و جز میوه‌های کم کالری است. درخت می‌تواند در دمای بالای ۱۰ درجه سانتیگراد رشد خوبی داشته‌باشد و حداقل ۵ ساعت در روز به نور مناسب نیاز دارد. از قرار گرفتن این درخت نیز در برابر باد‌های شدید جلوگیری کنید زیرا به راحتی آسیب می‌بینند.

 

 

 

شما می‌توانید با کاشت دانه این درخت را تکثیر کنند. مقدار آب مورد نیاز آن نیز متوسط بوده و تقریبا هر ۱۰ روز یک بار آبیاری برای آن کافی است. البته این آبیاری به میزان دمای هوا بستگی دارد. معمولاً لیمو شیرین در انواع خاک‌ها رشد می‌کند اما بهتر است از خاکی استفاده کنید که زهکشی خوبی داشته، بافتش مناسب بوده و کمی اسیدی باشد.

 

برای کوددهی به درخت لیمو شما می‌توانید از کودهای دامی و کودهای شیمیایی استفاده کنید، زیرا این درخت در مراحل رشد خودش به انواع مواد مغذی و معدنی نیازمند است. برای اینکه نفوذپذیری خاک افزایش یافته، میکروب‌های مفید موجود در خاک زیاد شوند و معمولا پس از برداشت نیز درخت را کوددهی می‌کنند.

 

کوددهی درخت به اندازه و سن آن نیز بستگی دارد. معمولاً هر سه ماه یک بار درخت را کوددهی می‌کنند. شما می‌توانید از روش آبیاری با کود مایع مناسب برای تقویت درخت استفاده کنید.

 

 

 

عناصر مورد نیاز درخت لیمو شیرین

 

نیتروژن

از عناصر بسیار مهم در تغذیه لیمو شیرین نیتروژن است. این عنصر در رشد و توسعه درخت نقش بسیار مهمی دارد، همچنین فعالیت فتوسنتز و تولید پروتئین در گیاهان توسط نیتروژن بالا می‌برد.

 

گیاه بدون داشتن نیتروژن کافی قادر به تولید انرژی کافی برای تمامی قسمت‌ها نخواهد بود. اگر می‌خواهید گیاهان رشد کرده و تناژ میوه شما بالا رود از کود نیتروژن غافل نشوید.

 

 

پتاسیم

پتاسیم درخت را در برابر سرما و یخبندان یا گرمای شدید مقاوم می‌کند و می‌تواند برای تمامی قسمت‌های گیاه آب ایجاد نماید. همچنین درخت را در برابر بیماری‌های قارچی مستحکم تر خواهد کرد. پتاسیم مزه و طعم لیمو را بهتر کرده و انبارداری آن را نیز افزایش خواهد داد. پتاسیم به جهت اینکه جذب نیتروژن توسط ریشه را افزایش می‌دهد برای درخت لیمو شیرین بسیار ضروری است.

 

 

فسفر

 

از جمله عناصری که تاثیر بسیاری در فتوسنتز و پروتئین گیاه دارد فسفر است. اگر فسفر در لیمو شیرین کم باشد لکه‌های زرد و قهوه‌ای بر روی برگ ظاهر می‌شود و همچنین کمبود آن پوست میوه را کلفت خواهد کرد.

 

گوگرد

از جمله عناصر مورد نیاز لیمو شیرین گوگرد است. گوگرد موجب اصلاح خاک شده، درخت لیمو را ضدعفونی کرده، مقاومت ریشه و تقویت آن را افزایش خواهد داد.

کود آهن

 

یکی از عناصری که تاثیر بسیاری در رشد درخت لیمو شیرین دارد و می‌تواند فتوسنتز، کلروفیل و تنفس در گیاهان را افزایش دهد کود آهن است. چنانچه آهن درخت شما کم باشد برگهای درخت زودتر از فصل پاییز می ریزند.

 

 

 

همچنین مرکبات به عناصر دیگری چون: اسید آمینه، بور، روی، کلسیم و منیزیم احتیاج دارند که در رشد و روند گیاه بسیار مهم است. این عناصر باعث افزایش کلروفیل و آنزیم‌های مورد نیاز گیاه شده و میزان تبدیل شکوفه به میوه را افزایش خواهند داد.

 

 

 

کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی بهترین کود برای لیمو شیرین

 

بهترین کود برای گوجه فرنگی

از کودهای مایع ای که برای پرورش لیمو شیرین بسیار مفید است، کود شوک ۱۰ایکس است‌. این کود طوری طراحی شده که میوه دهی و تقویت ساختار درخت را برعهده داشته‌باشد.

 

کود شوک تقویتی وارداتی، طیف وسیعی از مواد و عناصر مورد نیاز لیموشیرین را در خود داشته و می‌تواند به شما باغداران محترم کمک فراوانی کند. از آنجا که این کود دارای ۱۰ عنصر و ترکیب مهم مانند: نیتروژن، پتاسیم، فسفر، آمینو اسید، هیومیک اسید، جلبک دریایی، بور، کلسیم، آهن و اسید فولیک است، در نتیجه با تزریق کود شوک ۱۰ ایکس به گیاه شما می‌توانید تمام مواد مورد نیاز لیمو شیرین را به آن هدیه دهید.

 

همچنین این کود به دلیل داشتن خلوص بالا هزینه اقتصادی شما را باز هم پایین تر خواهد آورد. مصرف این کود بسیار آسان بوده زیرا به خاطر انحلال پذیری بالایی که دارد به راحتی با آب ترکیب شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

از جمله ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد این کود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • این کود با تعادل ساختاری خودش بافت خاک و شرایط بستر خاک را برای رشد گیاه بهتر خواهد کرد.

 

 

  • مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها را افزایش خواهد داد.

 

 

  • برداشت میوه شما را تا چندین برابر بیشتر کرده، میزان فتوسنتز و پروتئین گیاه را بالا خواهد برد.

 

 

  • بهبود رنگ، طعم و اندازه میوه از دیگر خصوصیات این کود است.

 

 

  • جذب عناصر توسط ریشه را افزایش خواهد داد.

 

 

  • همچنین ظرفیت نگهداری آب را از در خاک مورد کشت افزایش می‌دهد.

 

 

  • با آزاد کردن عناصر مخفی در خاک به رشد گیاه کمک می‌کند.

 

 

  • همچنین در افزایش جوانه‌زنی گیاه نقش مهمی‌دارد.

 

 

 

  • افزایش حاصلخیزی خاک نیز از دیگر مزیت‌های استفاده از این کود است.

 

 

 

جمع بندی

 

اگر می‌خواهید درخت لیمو شیرینی قوی و سالم داشته‌باشید، باید از کود مناسب آن استفاده کنید. زیرا هر شکوفه می‌تواند نوید یک میوه را بدهد. شما باید کود مناسب را در زمان مناسب به لیمو شیرین تزریق کرده تا بتوانید تمامی نیاز گیاه خود را مرتفع نماید.

 

با استفاده از یک کود که حاوی تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز درخت لیمو شیرین شما باشد می‌توانید به میوه‌های مرغوب و بازار پسند دست پیدا کرده و از خرید دیگر کودها نیز رهایی یابید.

 

در اینجا پیشنهاد ما به شما استفاده از کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی است، زیرا این کود می‌تواند تمام نیاز درخت شما را برآورده کند. در نتیجه از لحاظ اقتصادی برای شما بسیار مقرون به صرفه خواهدبود. شما با خرید این کود از سایت آل کود از نه تنها از پنج درصد تخفیف بهره مند می‌شوید، بلکه می‌توانید از کارشناسان آل کود برای جدول کود دهی، مشاوره لازم را دریافت نمایید.

 

 

 

با تشکر آل کود

کود درخت لیمو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *