بهترین کود برای بادام زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای بادام زمینی

بادام زمینی پس از سویا از اقتصادی ‌ترین و مهم ‌ترین دانه‌های روغنی است، که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش می‌یابد.

بادام زمینی نیز می‌تواند مانند گیاهان دیگر یک محصولی اقتصادی محسوب شود. اگر می‌خواهید که بادام زمینی مرغوب و بازارپسندی داشته‌باشید، باید این گیاه را درست تغذیه کنید.

در نتیجه استفاده از کود مناسب برای تغذیه این گیاه امری ضروری است. اگر می‌خواهید در مورد بادام زمینی و بهترین کود برای پرورش آن اطلاعاتی به دست آورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

بهترین کود برای بادام زمینی

بادام زمینی را بهتر بشناسیم

بادام زمینی را با نام‌های مختلفی چون: پسته زمین و پسته شاهی نیز می‌شناسند. شکل بوته‌های این گیاه کوتاه بوده و در حدود ۱۵ تا ۶۰ سانتیمتر رشد می‌کند. این گیاه در گروه راست ساقه‌ها تقسیم شده و از مرحله کاشت بذر تا زمان گلدهی این گیاه حدود دو ماه طول می‌کشد.

بادام به صورت عمده در جهان در کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا، چین و هند کشت می‌شود. روغن موجود در این دانه ۴۰ تا ۵۰ درصد و درصد پروتئین بادام بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است. گل بادام زمینی در بالا و میوه‌های آن در زمین تولید می‌شود.

دوره رشد بادام از زمان کاشت بذر تا رسیدن محصول بین ۴ تا ۵ ماه است. خاک مورد نیاز کشت بادام باید خاکی با زهکشی خوب بوده و بافت آن لومی و شنی باشد. همچنین ph مناسب برای بادام زمینی بین ۶ و ۷ است.  آب و هوای مناسب برای کاشت بادام زمینی آب و هوای گرم است، زیرا این گیاه دمای بالا را دوست دارد. بهترین دما برای آن بادام بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است.

در مورد آبیاری بادام زمینی به این نکته توجه داشته‌باشید، که خاک بادام همیشه باید مرطوب بوده ولی نباید خیس و غرقاب باشد. به علت لومی شنی بودن خاک بادام رطوبت نسبی خاک باید حفظ شود، زیرا این خاک‌ها به سرعت رطوبت را از دست می‌دهند. البته به صورت کلی بادام زمینی نسبت به سایر آجیل‌ها آب کمتری نیاز دارد، بادام زمینی در هر هفته رشد خود به ۳ تا ۵ سانتیمتر آب نیاز دارد.

مراحل و انواع کودهای مورد نیاز بادام زمینی

جهت استفاده کود مناسب برای بادام زمینی قبل از مصرف و تزریق آن به خاک، ابتدا باید آزمایش خاک انجام داده و آنالیز آن به خوبی انجام شود. به طور کلی در بادام زمینی هنگام مصرف نیتروژن کمی با احتیاط رفتار کنید. بادام زمینی به عناصری چون: پتاسیم و فسفر احتیاج دارد.  می‌توان گفت که بادام زمینی در هر مرحله رشد خود به کود دهی احتیاج دارد، که در ادامه به اختصار در مورد آنها توضیح داده می‌شود:

  • مرحله پیش از کاشت

در این مرحله آزمون خاک تعیین کننده آن است که گیاه به چه عناصری احتیاج دارد، زیرا مصرف بی‌رویه کود در این مرحله نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند روی سلامتی گیاهان نیز تاثیر منفی بگذارد. در این زمان معمولاً کود‌های مورد استفاده کود اوره، فسفات، گوگرد و کودهای حیوانی است.

  • مرحله کاشت بذر

چنانچه می‌خواهید در مرحله بذر پاشی، جوانه زنی گیاه خود را افزایش دهید، باید از روش بذرمال کردن بادام زمینی به وسیله اسید هیومیک استفاده کنید.

  • مرحله ۴ تا ۶ برگی گیاه

از مراحل دیگری که کوددهی باید انجام شود، موقعی است که گیاه بین ۴ تا ۶ برگ دارد. در این زمان نیز از کودهای مانند اسید هیومیک برای رشد بهتر ریشه و جذب سریع تر مواد توسط آن استفاده می‌شود. در این مرحله شما به روش آبیاری می‌توانید از این کود استفاده کنید.

  • در مرحله پیش از گلدهی

در این مرحله برای تولید شکوفه هایی که قدرت بیشتری داشته و همچنین برای گرده افشانی بهتر، باروری بیشتر و بالا رفتن احتمال تبدیل شکوفه‌ها به میوه، مصرف کود هایی مانند کود فسفر و کود هایی دارای ریز مغذی‌ها و اسید آمینه ضروری است. بهتر است در این مرحله استفاده از کود به روش محلول پاشی باشد.

  • کود یک ماه پیش از برداشت

 یک ماه قبل از برداشت محصول می‌توانید از کود پتاس بالا استفاده کنید، که باعث می‌شود وزن بالاتری در غلاف‌های بادام زمینی ایجاد شده و همچنین محصولات باکیفیت تری داشته‌باشید. در این مرحله کود پتاس بالا را به وسیله آبیاری به گیاه اضافه کنید.  این مرحله از کودهای پتاسیمی‌برای آسان نمودن انتقال مواد قندی، بهبود عمل دانه بندی غلاف و انتقال مواد مغذی برای شکل گیری دانه استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از کودهای جلبک دریایی به همراه کودهای پتاسیمی جذب بهتری برای گیاه به همراه خواهد داشت.

  • مرحله رشد مغز و تشکیل دانه

جهت پر مغز شدن و شکل گیری کامل دانه در گیاه بادام زمینی، شما به عنصر پتاسیم احتیاج دارید. هرچه میزان پتاسیم برای گیاه در این مرحله بیشتر باشد به افزایش تناژ برداشت آن کمک خواهد کرد.

از جمله عناصر مهم برای بادام زمینی حضور گوگرد است. گیاه بادام زمینی نسبت به سایر گیاهان به گوگرد بیشتری احتیاج دارد. این عنصر جهت تحریک آنزیم‌های تولید پروتئین در گیاه استفاده می‌شود و از آنجا که مغز بادام زمینی سرشار از پروتئین است استفاده از گوگرد باعث می‌شود که درصد روغن بیشتری در بادام زمینی وجود داشته‌باشد.

 گوگرد در کنار این عملکرد می‌تواند در نابودی آفات و اصلاح خاک نیز به گیاه کمک کند. همچنین به افزایش میکروارگانیسم‌های خاک کمک کرده و مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

سخن پایانی بهترین کود برای بادام زمینی

برای تهیه گیاه روغنی چون بادام زمینی که می‌تواند برای باغداران توجیه اقتصادی بالایی داشته‌باشد، به کود دهی مناسب و جدول کوددهی درست زمانی باید اهمیت فراوانی داد. اگر باغداران محترم کود مناسب جهت رشد این محصول انتخاب کنند، باعث باردهی فراوان و مرغوبیت بادام زمینی خواهد شد.

 اما تهیه تمامی این کودها به صورت جداگانه برای باغدار مقرون به صرفه نیست. نگران نباشید ما برای شما یک خبر ویژه داریم؛ شما می‌توانید با تهیه یک کود کامل تمامی ریزمغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز را به گیاه تزریق کنید.

 شما با تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس آمریکایی می‌توانید تمامی نیازهای گیاهان خود را مرتفع نماید. خبر مهم اینکه اگر از سایت آل کود برای تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس آمریکایی اقدام کنید، از ۵% تخفیف ویژه نیز برخوردار خواهید شد.

 چنانچه در مورد خرید کود، جدول کوددهی و اندازه کود مورد نیاز باغتان سوالی دارید کارشناسان مجرب آل کود منتظر تماس شما هستند.

بهترین کود برای بادام زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *