کود کلسیمی برای درخت سیب

کود کلسیمی برای درخت سیب

کلسیم عنصر تشکیل دهنده دیواره سلولی است و تشکیل و استحکام آن را به عهده دارد به گونه ای که بدون آن ساقه خم شده و گیاه قادر به ایستادن نخواهد بود. این عنصر همچنین به گیاهان انعطاف پذیری می دهد و باعث افزایش کیفیت درختان میوه و خواص نگهداری آنها پس از برداشت می شود. در صورت وجود مقدار کافی کلسیم در خاک، نیاز چندانی به کود کلسیمی برای درخت سیب نخواهد بود، اما از آنجایی که ممکن است اکثر مناطق با کمبود این عنصر مواجه شوند و کیفیت و ظاهر بازار برخی میوه ها به ویژه سیب تحت تاثیر قرار گیرد. در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

کود کلسیمی برای درخت سیب

برای رفع کمبود ذکر شده استفاده از کود کلسیمی برای درختان سیب ضروری است. استفاده از کودهای کلسیمی مانند کود کلسیم مایع و کود نیترات کلسیم راه رفع نیاز درخت سیب و درمان کمبود آن می باشد لذا باغداران عزیز باید به علائمی که حاکی از کمبود کلسیم در درخت سیب است توجه کنند. از طریق مشورت با کارشناسان برای گرفتن بهترین تصمیم.

کود کلسیمی برای درخت سیبنقش کلسیم برای درخت سیب چیست؟

نقش کلسیم در درخت سیب به دلیل افزایش مدت نگهداری میوه سیب پس از برداشت، جلوگیری از له شدن، حفظ کیفیت بالای میوه و ایجاد استحکام در دیواره سلولی برگ، شاخه و میوه بسیار مشهود است. . عنصر کلسیم همراه با غشاهای بین سلولی و پکتین ها در اندام دیواره سلولی درخت و میوه سیب نقش سازنده ای دارد و اجازه نفوذ عوامل بیماری زا و آفات را به درخت نمی دهد.

بیشتر بخوانید: کودهای پاییزه درخت سیب

همچنین این عنصر باعث افزایش نفوذپذیری غشا می شود و در برخی فعالیت ها مانند فرآیندهای هورمونی و بهبود عملکرد سلول های مریستم نقش دارد.حد مجاز غلظت این عنصر بسته به گیاهان متفاوت است و در مواردی اگر مقدار کلسیم نزدیک به ده درصد وزن خشک آن باشد منجر به مسمومیت نمیشود.

عنصر کلسیم نقش پر رنگ و قابل توجهی در کیفیت میوه های درختی کشور دارد به گونه ای که از دلایل اصلی ریزش میوه ها پس از برداشت می توان به عدم ماندگاری شاخه های گل بریده و البته کاهش سود و سود اشاره کرد. از دست دادن تلاش باغبان کمبود کلسیم مرتبط است.

کود کلسیمی برای درخت سیبعلائم کمبود کلسیم در سیب چیست؟

به محض اینکه درختان سیب دچار کمبود کلسیم شوند، برگ های زیبا و شاداب درخت از حالت طبیعی خود خارج شده و نوک برگ ها پسرفت میکنند. اگر درختان سیب شما دچار کمبود کلسیم شده اند و مراقب آن بوده اید، لبه های برگ ها پیچیده میشود. با پیشرفت کمبود کلسیم در درخت سیب، سطح صاف برگ با یک سطح ناهموار جایگزین می شود و لکه های قهوه ای ایجاد میشود که به مرور زمان تیره تر شده و طعم تلخی پیدا میکند.

اگر درختان سیب در بستر شنی کاشته شوند و درصد پتاسیم در خاک از حد نرمال بیشتر شود و از طرفی خاک دچار کمبود کلسیم باشد، برگ ها میریزند.

عوامل موثر در بروز کمبود کلسیم در درختان سیب چیست؟

مصرف بی رویه کودهای نیتروژنه و هرس غیر اصولی درختان سیب از بارزترین عوامل کمبود درصد کلسیم این درختان است. زمانی که نسبت نیتروژن به عنصر کلسیم بر اساس آزمایش خاک و برگ تقریباً برابر با 10 باشد، عوارض ناشی از کمبود کلسیم مانند پیچ خوردگی حاشیه برگ، لکه های نکروزه و تلخ در میوه سیب، چروکیدگی، حفره شدن و بی کیفیتی ایجاد می شود. از قسمت گوشتی سیب و … ظاهر نمیشود.

به محض افزایش مقدار این نسبت و رسیدن به 20 علائم کمبود مشاهده می شود. در صورت کمبود، درخت سیب خود را با استفاده از کود کلسیمی مخصوص درخت سیب، با نظر کارشناسان الکد و استفاده به میزان و روش صحیح درمان کنید.بنابراین با کوددهی صحیح و کنترل میزان نیتروژن از کاهش کیفیت، رنگ و طعم سیب جلوگیری کنید. عوامل موثر در بروز کمبود کلسیم خرید کودهای کلسیمی شناسایی و تشخیص کمبود کلسیم در درختان سیب و خرید کودهای حاوی کلسیم اولین قدم برای درمان این مشکل است.

انواع کودهای کلسیمی سیب درختی

  • کود کلسیم مایع شوک

کود کلسیم مایع شوک این کود به صورت مایع بوده و دارای مقادیر کافی عناصر کلسیم به همراه سایر مواد مغذی می باشد. به دلیل مایع بودن کود کلسیم شوک برای درختان سیب، امکان جذب و اثرگذاری آسان و سریع وجود دارد و شوری برای خاک و گیاهان وجود نخواهد داشت. این محصول ساخت کشور آمریکا بوده و توسط سایت ال کد عرضه شده است. کود کلسیم مایع شوک را می توان برای درختان میوه از ابتدای تشکیل میوه تا مرحله رسیدن آن استفاده کرد.

این محصول باعث افزایش مقاومت سیب در برابر آفات و استرس های محیطی شده و استحکام دیواره سلولی را تضمین می کند.کود کلسیم برای درختان سیب نمونه  شوک آمریکایی آن نه تنها برای درختان سیب بلکه برای تمامی درختان میوه مانند: انار، پرتقال، گردو، بادام، پسته، هلو، گیاهان زینتی و … قابل استفاده است. نیترات کلسیم نیترات کلسیم یکی از معروف ترین کودهای کلسیمی برای درختان در بین باغداران و کشاورزان که حاوی اکسید کلسیم بوده و قابلیت حل شدن در آب را دارد.

کود کلسیمی برای درخت سیباین محصول به صورت پودری عرضه شده و نیتروژن و کلسیم را به صورت همزمان برای درختان سیب تامین می کند. کود نیترات کلسیم بیشتر برای خاک های مناطق مرطوب و اسیدی استفاده می شود و مقدار کلسیم مورد نیاز را تامین می کند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات

مزایای استفاده از کود کلسیمی برای درختان سیب

کاهش ریزش گل ها و میوه ها، افزایش سفتی و کیفیت میوه سیب، افزایش خصوصیات نگهداری و بهبود شرایط نگهداری سیب ،پیشگیری و کاهش لکه های تلخ در سیب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366