برنامه کوددهی درخت سیب

برنامه کوددهی درخت سیب

برنامه کوددهی درخت سیب

برنامه کوددهی درخت سیب: میوه سیب از پرفروش ترین محصولات بازار است که باغداران در صدد افزایش میزان تولید و راندمان این میوه پر خاصیت می باشند. بدون شک داشتن برنامه کوددهی و غذایی درخت سیب در راستای تحقق این هدف امری ضروری بوده و از مهم ترین عوامل جهت افزایش کمیت و کیفیت میوه سیب محسوب میشود. با اجرای برنامه غذایی مناسب، درختان سیب در برابر آفات و بیماری های قارچی نظیر لکه سیاه سیب و …در امان مانده و در فصل برداشت میوه های سالم و عاری از هر گونه سیاهی از درختان پربار سیب چیده خواهد شد. تغذیه و اجرای برنامه غذایی برای درخت سیب، راهکار کم هزینه و بسیار موثر برای افزایش ثمر دهی و تقویت آنها محسوب می گردد

با ما در این مقاله از سایت آل کود همراه باشید تا با مطالعه این مقاله خواندنی، برنامه کوددهی عالی برای درختان سیب اجرا نمایید.

مراحل تغذیه درخت سیب

انجام چالکود زمستانه در برنامه کوددهی درخت سیب

بهترین روش برای تقویت درخت سیب در فصل زمستان و پیش از آغاز فصل رویش می باشد. در شیوه کوددهی به صورت چالکود، در یک سوم انتهایی بخش سایه انداز درخت، اقدام به کندن خاک و جای گذاری کود در این قسمت می نمایند. مقدار مورد استفاده از کود در این روش بسیار کمتر از مقادیر لازم در طول فصل رشد درخت سیب می باشد.

حال چه کودهایی بهترین گزینه برای چالکود زمستانه درخت سیب به شمار می ایند؟ بهترین ترکیب چالکود، متشکل از کودهای پودری هیومیک اسید، فولویک اسید، سه بیست، کود اهن، کود پتاس بالا و کود فسفر بالا می باشد. این ترکیبات ریشه را برای آغاز فصل جدید تقویت نموده و شروع قدرت مندی رقم خواهد خورد. هم چنین در چاله میتوانید کود کاملا پوسیده دامی و مقدار بسیار کمی اوره نیز استفاده نمایید.

کود درخت سیب

بیشتر بخوانید : خرید کود باردهی برای درخت سیب

تغدیه درخت سیب در مرحله پیش از گلدهی

برنامه غذایی درخت سیب

در این مرحله و پیش از شکوفه دادن، زمان تورم جوانه های درخت سیب است که استفاده از کود فروت ست، هیومیک اسید و سه بیست، بهترین گزینه کوددهی ممکن در این مرحله به شمار می آید. فروت ست عناصر اصلی روی، بور و آمینواسید به همراه ریزمغذی های لازم برای جوانه های درخت را در خود جای داده که درخت را در برابر سرمازدگی محافظت نموده و آماده ورود به فصل تولید محصول می نماید. هم چنین آبیاری یا محلول پاشی کود سه بیست در این مرحله به دلیل تامین سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آغاز رویش درخت، منجر به بهبود راندمان سیستم رویشی و تولید برگ و شاخه و هم چنین ریشه زایی بهتر در ابتدای فصل می گردد. آبیاری کود هیومیک اسید شوک نیز در مرحله تورم جوانه ها درخت را برای جذب عالی عناصر غذایی و رشد زیاد یاری می دهد.

استفاده از کودهای توصیه شده در این مرحله، منجر به افزایش تعداد شکوفه درخن، بالا رفتن درصد تبدیل گل به محصول، بالا رفتن سطح انرژی گیاه و کیفیت خوب محصول نهایی می گردد.

کوددهی پس از ریزش گل

در این مرحله، به منظور ایجاد شرایط مطلوب برای تولید میوه، می توان کود سه بیست به همراه مولتی کمپلکس را محلول پاشی نمود.

برنامه غذایی درخت سیب در زمان تشکیل میوه

اولین مرحله استفاده از کود کلسیم دار، در این زمان می‌باشد که برای استحکام دیواره سلولی میوه و عدم ترک خوردگی، کودهای کلسیم دار به صورت محلول پاشی مصرف می گردد. انجام آن محلول پاشی تا زمان برداشت سیب بهتر است دو الی سه مرتبه تکرار گردد.

تغذیه درخت سیب در هنگام فندقی شدن میوه

این مرحله بهترین گزینه، استفاده از کودهای پتاس بالا می باشد زیرا شرایط برای بالارفتن درصد قند میوه و افزایش سایز فراهم می گردد. کود پتاس بالا ظرفیت جذب آب و قند میوه را افزایش داده و با آبیاری کافی و تامین عنصر پتاسیم در این مرحله، کیفیت سیب و درشتی آن در ادامه فصل تضمین می گردد.

برنامه غذایی درخت سیب در زمان گردویی شدن

در مرحله گردویی شدن سیب، محلول پاشی یا آبیاری کود پتاس بالا شوک 60 درصد به همراه آمینواسید شوک، منجر به درشتی میوه، افزایش حجم، بهبود طعم، بالا رفتن خاصیت انبارداری و بازار پسندی محصول خواهد شد. استفاده از کود آمینواسید در این مرحله، منجر به افزایش انتقال عناصر غذایی از برگ و ریشه به سلول های گیاه و بالا رفتن متابولیسم و کیفیت میوه می گردد.

برای مطالعه : کودهای پاییزه درخت سیب

تغذیه درخت سیب در زمان رنگ گیری

کود مخصوص رنگ گیری سیب

این مرحله، آخرین مرحله کوددهی درخت سیب در طول دوره تولید محصول است که تقریبا تا دو هفته قبل از برداشت بایستی در مقدار مناسب انجام گیرد. برای رنگ گیری سیب، دو‌ عنصر اصلی آهن و پتاسیم نقش پر رنگی به ویژه در سیب قرمز بر عهده دارند که منجر به طعم عالی، رنگ بازار پسند با ارزش اقتصادی خواهد شد. لذا توصیه کودی آل کود در مرحله قبل از برداشت محصول، محلول پاشی با کود پتاس بالا مایع شوک 60 درصد و کود آهن می باشد.

نکته:

اگر خاک منطقه شما شور و یا آهکی است، ابتدا گوگرد مایع  شوک را با روش آبیاری در برنامه کوددهی درخت سیب استفاده نمایید و پس از گذشت مدت زمان معین، آبیاری با کود هیومیک اسید شوک را انجام دهید.

خواص کود پتاس بالا مایع شوک 60 درصد

پتاسیم یکی از مهم ترین عناصر برای درخت سیب می باشد که بالاترین درصد از این عنصر در کود پتاس بالا مایع شوک جای دارد. این محصول سبب تولید رنگیزه در درختان سیب شده و منجر به افزایش رنگدانه آنتوسیانین به ویژه در سیب قرمز در برنامه کوددهی درخت سیب می گردد. کود پتاس بالا مایع شوک هم چنین آنزیم های مختلف را فعال نموده و منجر به حجم گیری و طعم عالی در سیب می گردد.

این محصول شگفت انگیز قابلیت استفاده به شکل آبیاری و محلول پاشی را داشته و به بهترین نحو جذب گیاه می گردد.

برای سفارش بهترین کود پتاس بالا موجود در بازار، با ما از بالای همین صفحه در ارتباط باشید.

کود مخصوص رنگ گیری سیب

سخن آخر

در این مقاله از سایت آل کود سعی بر آن شد بهترین برنامه کوددهی درخت سیب خدمت شما باغداران عزیز ارائه شود تا در پایان فصل برداشت، نتیجه حاصل شما را حیرت زده نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366