کود نیترات کلسیم مایع

نیترات کلسیم مایع

برخورداری از گیاهان شاداب، باغات و درختان سرسبز، محصولات مرغوب و پر بار نیازمند مراقبت های همه جانبه کشاورز و باغدار از آن ها می باشد.گاهی ممکن است کشاورز و فعالان در زمینه باغداری تمامی امکانات جهت رشد سود ده محصول را فراهم کرده باشند اما نا آگاهی و کم کاری در یک زمینه زحمات چند ماهه آن ها را بر باد دهد. یکی از موارد مهم مراقبت های مربوط به کوددهی گیاهان می باشد و اینکه چه نوع کودی، چه مقدار و در چه فاصله زمانی باید به گیاهان برسد. در مورد نوع کود در این مقاله ما به بررسی کود کلسیم نیترات مایع و اثرات عالی آن خواهیم پرداخت.

کود نیترات کلسیم

این کود از دانه های سفید رنگ یا سفید کم رنگ تشکیل شده که دو ماده مغذی کلسیم و نیتروژن را در خود جای داده است؛ چیزی که به وفور پس از مصرف کود نیترات کلسیم مایع شاهد تاثیر آن هستیم این است که رطوبت موجود در هوا را به سرعت به خود جذب می کند و خود نیز توسط گیاه در اندک زمان ممکن جذب می شود.

این کود به دلیل دارا بودن کلسیم، از بیماری های مربوط به کمبود کلسیم در گیاهان پیشگیری می کند و حتی پس از رسیدن به گیاه عوارض بد کمبود را برطرف می کند. دارا بودن این کود از میزان کلسیم کافی، اختلالات بیولوژیکی و ابتلا به بیماری های گیاهی را در انواع گوناگون درختان و محصولات را بسیار کاهش می دهد.

نیترات کلسیم به طور معمول به عنوان تراهیدرات نیز به فروش می رسد. در سیستم های آب شیرین از نیترات کلسیم به میزان کافی استفاده می شود و به عنوان ماده مهم در سلامت انسان و کشاورزی کاربردهای فراوانی دارد. در صنعت کشاورزی تولید بهینه محصولات زراعی با کمک آن انجام می شود.

نیترات کلسیم مایع

توانایی حلالیت در آب

برخلاف دیگر محصولات رایج چون هیدروکسید کلسیم، سولفات کلسیم و کربنات کلسیم که روند انحلال آن ها در آب به دلیل خواص خودشان به خوبی انجام نمی گیرد، اما نیترات کلسیم با سرعت هر چه تمام تر در آب حل می شود و در سیستم های آبیاری به صورت محلول پاشی مورد استفاده گیاهان قرار می گیرد.

چرا نیترات کلسیم مایع این قدر مهم است؟

عدم وجود کلسیم کافی در خاک کشت محصولات کشاورزی و باغبانی، سبب سفت و سخت شدن خاک ها شده در نتیجه جریان هوا و آب به دلیل بافت سفت خاک به خوبی جریان پیدا نمی کند و ریشه ها آب و مواد مغذی کافی جهت رساندن به گیاه نمی یابند؛ نتیجه این اتفاق بد عدم گسترش ریشه، کم آبی، کم رنگ شدن برگ گیاهان و پژمردگی و در نهایت مرگ گیاه می شود.

اما با افزودن مقدار مناسبی از کود نیترات کلسیم مایع به خاک، گیاهان به خوبی رشد کرده و عکس حالت قبلی اتفاق می افتد؛ در نتیجه درختان شاداب تر و محصولات پرباری بر جای می مانند.

چرا تاکید بر استفاده میزان مناسب از کود می کنیم؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد. برخی افراد جهت نتیجه گیری زودتر خواهان افزودن مقادیر بالای کود کلسیم نیترات مایع به گیاهان خود می باشند اما نمی دانند که رساندن مقدار صحیح مواد مغذی به گیاهان و وجود تعادل مواد مغذی در بافت های مختلف گیاه، آن ها را در مقابل آفت ها و بیماری های مختلف مصون می دارد و به رشد هر چه بهتر گل و میوه آن ها کمک می کند.

اهمیت کود نیترات کلسیم:

۱)به عنوان تنها منبع محلول کلسیم، گیاهان را در برابر آفات دردسر ساز حفظ می کند.

۲)جلوگیری از پوسیدگی ریشه، گل و میوه ها می شود و از له شدگی و نرم شدن میوه ها ممانعت می کند. از طرفی از بروز لکه در محصولات مختلف پیشگیری می کند.

۳)کلسیم موجود در کود گیاهان را در تشکیل هر چه بهتر و محکم تر دیواره های سلولی یاری می داد و از این طریق آن ها را در مقابل حشرات و آفات مقاوم می سازد. از طرف دیگر به انتقال پروتئین از دیواره های سلولی کمک کرده تا سم زدایی در گیاهان از طریق خنثی سازی اسیدهای آلی انجام شود.

۴)پس از دادن کود کلسیم نیترات مایع به درختان، نیتروژن مورد نیاز آن ها به سرعت تامین شده و انتقال نیترات از خاک به گیاه به خوبی انجام می گیرد.

۵)افزایش مقاومت و پایداری گیاه در شرایط محیطی استرس زا نظیر گرما و سرمای بیش از حد

۶)بالا بردن کیفیت محصولات و تولید میوه های مرغوب و سالم، در نتیجه ویژگی انبارداری و نگهداری محصولات را بالا می برد و استرس بزرگ تولید کنندگان را کاهش می دهد.

۷)خاک را قلیایی نمی سازد، سبب تغییر میزان نمک مناسب خاک ها نمی شود و از سطح خاک و گیاهان تبخیر نخواهد شد.

۸)تداوم تولید محصولات در باغات را افزایش می دهد در نتیجه پرورش دهندگان میوه ها به دلیل تقاضای بیشتر، سود کلانی بدست خواهند آورد.

۹) شرایط مناسبی در پیرامون ریشه های گیاهانی که تولید محصول و باردهی بالایی دارند ایجاد می کند. از مزایای بی نظیر کود کلسیم نیترات می توان به عدم رسیدن آسیب به گیاهان در حین حمل و نقل اشاره کرد.

نیترات کلسیم مایع

نشانه های کمبود نیترات کلسیم:

  1. ایجاد سوختگی در نوک برگ های سیفی جاتی نظیر کاهو
  2. پوسیدگی در قسمت انتهایی میوه ها و گوجه فرنگی
  3. مشاهده لکه های قهوه ای در میوه ها و سایر محصولات مانند داخل سیب زمینی و سیب
  4. کرم خوردگی و له شدن انتهای فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی

نکات آخر در مورد کود کلسیم نیترات مایع:

کود در جای سرد و خشک باید قرار داده شود. هم چنین در محلول پاشی گیاهانی که هسته دار می باشند نیاز به دقت فراوانی حین محلول پاشی وجود خواهد داشت و باید به آرامی این عمل انجام گیرد. کود کلسیم نیترات نباید بدون مشورت با کارشناسان مجرب با کودهای فسفاته و سولفاته مخلوط شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله به بحث پر اهمیت مصرف و مزایای کود کلسیم نیترات مایع پرداختیم و دانستیم که کاربرد این کود برای گیاهان حکم مرگ و زندگی یا دوام و پایداری تولید سالانه را در پی خواهد داشت. کمبود کلسیم گیاهان و میوه ها را دچار مشکلات فراوانی از جمله نرم شدگی، پوسیدگی برگ ها و له شدگی و کاهش محصولات خواهد کرد. جهت خرید این کود با کارشناسان ما از طریق لینک زیر در تماس باشید:

خرید نیترات کلسیم

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366