کود کلسیم برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود کلسیم برای درخت سیب: کلسیم عنصر سازنده دیواره سلولی بوده و تشکیل و استحکام آن را بر عهده دارد به گونه ای که بدون آن ساقه خمیده شده و گیاه توان ایستادگی نخواهد داشت. این عنصر هم چنین خاصیت انعطاف پذیری را نیز به گیاهان می بخشد و کیفیت میوه درختان و خاصیت انبارداری آنها را پس از برداشت افزایش می دهد. عنصر کلسیم اگر به میزان کافی در خاک وجود داشته باشد، نیاز چندانی به کود کلسیم برای درخت وجود نخواهد داشت اما از آنجا که اکثر مناطق ممکن است با کمبود این عنصر مواجه شوند و کیفیت و ظاهر بازارپسند برخی از میوه ها به ویژه سیب تحت تاثیر این کمبود قرار گیرد، استفاده از کود کلسیم برای درخت سیب ضرورت دارد.

مصرف کودهای کلسیم دار مانند کود کلسیم مایع شوک و کود نیترات کلسیم راه تامین نیاز درخت سیب و درمان کمبود می باشد لذا باغداران عزیز بایستی نسبت به هر گونه علائمی که نشان دهنده نبود کلسیم کافی در درخت سیب است، جدیت به خرج داده و از طریق مشاوره با کارشناسان آل کود بهترین

تصمیم را بگیرند. با ما در این مقاله کاربردی و مختصر از سایت آل کود همراه باشید تا از بهترین منبع تامین کود کلسیم برای درخت سیب آگاهی یابید.

قیمت کود کلسیم برای درخت سیب

 

بیشتر بخوانید : برنامه کوددهی درخت سیب

 

 

کلسیم برای درخت سیب چه نقشی برعهده دارد؟

نقش کلسیم بر درخت سیب به علت افزایش مدت نگهداری میوه سیب پس از برداشت،جلوگیری از لهیدگی، حفظ کیفیت بالای میوه و ایجاد استحکام در دیواره سلولی برگ، شاخه و میوه بسیار نمایان می باشد. عنصر کلسیم به همراه تیغه های میان سلولی و پکتین ها، در اندام دیواره سلولی درخت و میوه سیب، نقش سازنده ای داشته و اجازه نفوذ عوامل بیماری زا و آفت را به درخت نمی دهد. هم چنین این عنصر نفوذپذیری غشاء را افزایش داده و در برخی از فعالیت ها نظیر فرایند های هورمونی و بهبود عملکرد سلول های مریستمی دخالت دارد.

حد مجاز غلظت این عنصر بسته به گیاهان متفاوت بوده و در برخی در صورتی که مقدار کلسیم نزدیک به ده درصد از وزن خشک آن باشد، منجر به مسمومیت نخواهد شد.

عنصر کلسیم نقش پر رنگ و قابل توجهی در کیفیت میوه های درختی کشور دارد به گونه ای که از علل اصلی از بین رفتن میوه ها پس از برداشت، عدم ماندگاری شاخه های گل بریده شده و بالطبع کاهش سود و از دست رفتن زحمات باغدار، به کمبود درصد کلسیم ارتباط دارد.

 

برای مطالعه : کود نیترات کلسیم مایع

 

 

علائم کمبود کلسیم در سیب چیست؟

به محض اینکه درختان سیب دچار کمبود کلسیم شوند، برگ های زیبا و سرحال درخت از شکل طبیعی خود خارج شده و نوک برگ دچار عقب برگشتگی خواهد شد. اگر تا بحال درختان سیب شما دچار کمبود کلسیم شده باشند و دقت کرده باشید، حاشیه برگ حالت پیچیدگی به خود خواهد گرفت. با پیشروی کمبود کلسیم در درخت سیب، سطح صاف برگ جای خود را به سطح ناهموار داده و لکه های قهوه ای تشکیل خواهد شد که به مرور زمان تیره تر و داری طعم تلخ می گردند.

نکته

اگر درختان سیب در بستر شنی کاشته شده و درصد پتاسیم در خاک فراتر از حد طبیعی باشد و از سوی دیگر خاک دچار کمبود کلسیم نیز باشد، برگها دچار ریزش خواهند شد.

علائم کمبود کلسیم بر درخت سیب

عوامل موثر در بروز کمبود کلسیم در درخت سیب چیست؟

زیاده روی در مصرف کودهای ازته و هرس غیر اصولی و بسیار زیاد درختان سیب، از جمله عوامل پر رنگ در کمبود درصد کلسیم این درختان هستند. وقتی نسبت نیتروژن به عنصر کلسیم با توجه به آزمون خاک و برگ تقریبا معادل عدد ۱۰ باشد، عوارض ناشی از کمبود کلسیم نظیر پیچ خوردگی حاشیه برگ، لکه های نکروتیک و تلخ در میوه سیب، لهیدگی، پوک و بی کیفیت شدن بخش گوشتی سیب و …نمایان نخواهد شد. به محض افزایش مقدار این نسبت و رسیدن به عدد ۲۰، علائم ناشی از کمبود مشاهده خواهد شد. در صورت کمبود، با استفاده از کود کلسیم برای درخت سیب، با مشاوره از کارشناسان آل کود و استفاده به شیوه و مقدار صحیح، درخت سیب خود را درمان نمایید.

لذا با کوددهی صحیح و کنترل مقدار ازت، از کاهش کیفیت و رنگ و طعم سیب جلوگیری نمایید.

عوامل موثر در بروز کمبود کلسیم

خرید کودهای کلسیم دار

شناسایی و تشخیص کمبود کلسیم در درخت سیب و خرید کودهای حاوی کلسیم اولین گام برای درمان این عارضه می باشد. کود کلسیم برای درخت سیب توسط سایت آل کود به صورت مایع و پودری موجود بوده و در بسته بندی های مختلف عرضه می گردد و در اسرع وقت ارسال می شود. برای کسب اطلاعات کافی از قیمت کود کلسیم و سفارش محصول، از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

کود کامل برای درخت سیب

انواع کود کلسیم برای درخت سیب

کود کلسیم مایع شوک

کود کلسیم مایع شوک

این کود به صورت مایع بوده و دارای مقادیر کافی از عناصر کلسیم به همراه عناصر مغذی دیگر است. به سبب مایع بودن کود کلسیم شوک برای درخت سیب، امکان جذب و اثر راحت و سریع وجود داشته و هیچ گونه شوری برای خاک و گیاه به دنبال نخواهد داشت. این محصول ساخت کشور آمریکا بوده و توسط سایت آل کود عرضه می گردد.

کود کلسیم مایع شوک را میتوان برای درختان مثمر از مرحله آغاز تشکیل میوه و تا مرحله رسیدن آن استفاده کرد. این محصول سبب بالا رفتن مقاومت سیب به آفات و تنش های محیطی شده و استحکام دیواره سلولی را تضمین می کند.

کود کلسیم برای درخت سیب شوک آمریکایی، نه تنها برای درخت سیب قابل استفاده می باشد، بلکه برای تمامی درختان مثمر نظیر: درخت انار، پرتقال، گردو، بادام، پسته، هلو، گیاهان زینتی و …نیز کاربرد دارد.

نیترات کلسیم

کلسیم نیترات یکی از معروف ترین کودهای کلسیم برای درخت در میان باغداران و کشاورزان می باشد که اکسید کلسیم را در خود جای داده و قابلیت انحلال در آب را داراست. این محصول به شکل پودری عرضه می گردد و همزمان نیتروژن و کلسیم را برای درخت سیب تامین می کند.

کود نیترات کلسیم بیشتر برای خاکهای مناطق مرطوب و اسیدی مورد مصرف قرار گرفته و به تامین مقدار موردنیاز کلسیم می پردازد.

کود نیترات کلسیم

مزایای استفاده از کود کلسیم برای درخت سیب

  1. کاهش ریزش گل و میوه
  2. افزایش سفتی و کیفیت میوه سیب
  3. بالارفتن ویژگی انبارداری و بهبود شرایط نگهداری سیب
  4. جلوگیری و کاهش ایجاد لکه تلخ در سیب
کود کلسیم برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *