لکه تلخ سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اکثر باغدارن عزیز شاهد دیدن نقاط تیره رنگ بر روی سطح میوه سیب درختی خود هستند که به نام عرضه لکه تلخ سیب شناخته میشود. لکه تلخ سیب بر کیفیت و مشتری پسند بودن سیب تاثیر بسیار منفی دارد که این عارضه عمدتا پس از ریزش گلبرگ و سپری شدن 4 الی 6 هفته از این اتفاق،  میوه های جوان سیب را تهدید می کند. برخلاف تصور بسیاری از مردم که این مشکل را به بیماری قارچی ارتباط می دهند، لکه تلخ سیب به دلیل کاهش جذب عنصر کلسیم در اثر مقادیر بالای عناصر دیگر به وجود می آید به عبارتی تعادل عناصر غذایی در درخت سیب بهم خوره و این عارضه به صورت لکه های تیره بر سطح میوه ظاهر می گردد. با ما در این مقاله خواندنی از سایت آل کود همراه باشید تا پیرامون عوامل موثر در ایجاد این مشکل فیزیولوژیکی و راه های جلوگیری و درمان آن اطلاعات کافی بدست آورید.

عارضه لکه تلخ سیب و راهکارهای کنترلی

علائم عارضه لکه تلخ سیب چیست؟

لکه تلخ سیب در مناطقی که گرما و دمای هوا در فصل تابستان بسیار بالا است، شدت بیشتری دارد که نشانه های این عارضه خسارت بار، به صورت لکه های فرو رفته ای می‌باشد که ابتدا سطح میوه را درگیر کرده و سپس به داخل سیب نفوذ می‌کند. به مرور زمان این لکه ها به رنگ قهوه ای در آمده و در نهایت لکه های خشک در سراسر میوه پراکنده می گردند. نشانه عارضه لکه تلخ سیب، از زمان شروع به سایر گرفتن میوه شروع شده و تا زمان برداشت این محصول ادامه دارد.

بیشتر بخوانید : کود کلسیم برای درخت سیب

دلیل این عارضه و راه کنترل آن

علت اصلی ایجاد لکه تلخ سیب، کمبود عنصر کلسیم است که میوه در مراحل ابتدایی رشد با آن مواجه می گردد که به سبب آن دیواره سلولی میوه نرم و سست شده و به صورت آبکی در می آید. به سبب اینکه کلسیم جزء عناصر کم تحرک در گیاه است و زمانی که به علت گرمای هوا و کم آبی به اندازه کافی در سطح گیاه گردش نمی کند، میوه های سرشاخه با کمبود این عنصر روبرو شده و زمینه پیدایش لکه تلخ مهیا می‌شود.

یکی از اصلی ترین راه های کنترل این عارضه، محلول پاشی کود کلسیم روی سطوح میوه در مراحل اولیه ظهور لکه ها می باشد.

دلیل دیگری که در بروز لکه تلخ سیب موثر می باشد، کمبود ریز مغذی بور است زیرا این عنصر نقش مهمی در حرکت کلسیم به سمت دیواره سلولی دارد لذا وقتی درخت سیب مقدار کافی از بور را نداشته باشد، زمینه ایجاد این اتفاق مهیا می گردد.

یکی دیگر از علت این عارضه به شدت استرس زا برای باغداران، کاهش تولید میوه بر سطح شاخه درخت می باشد زیرا به سبب مصرف بالای کودهای ازته، رشد شاخه و برگ بیشتر از تولید میوه شده و کلسیم توانایی رسیدن به میوه های در حال رشد را نخواهد داشت.

روش های کنترل

  • عدم زیاده روی در مصرف کودهای نیتروژنه به ویژه به شکل نیترات و استفاده با توجه به نیاز خاک و درخت
  • کوددهی متعادل و بر اساس نیاز درخت به منظور جلوگیری از بر هم خوردن تعادل عناصر غذایی به ویژه کلسیم، پتاسیم و منیزیم
  • انجام آبیاری منظم و کافی به ویژه در فصل تابستان و روزهای گرم بهاری به منظور جلوگیری از خشکی کشیدن درخت سبب
  • توجه بیشتر برای رسیدن کامل میوه زیرا سیب های نرسیده از میزان کلسیم کمتری برخوردار بوده و درصد ابتلا به لکه تلخ در آنها بالاست.
  • میوه های دارای علائم این اختلال، بایستی پس از چیده شدن برای جلوگیری از گسترش لکه ها فریز شوند.
  • انجام محلول پاشی و تامین به موقع عناصر موردنیاز درخت سیب پس از تولید میوه و در هنگام حجم گیری و بزرگی میوه پیش از برداشت محصول به ویژه محلول پاشی کلسیم و بور. با انجام محلول پاشی فروت ست، توان باروری درخت افزایش یافته و میزان گلدهی در نتیجه تولید میوه رشد. چشمگیری خواهد داشت.
  • انجام هرس صحیح و به موقع نیز راهکار کنترلی موثری می باشد که از میزان رشد رویشی درخت کاسته و از رویش شاخه های اضافی و مصرف کننده مواد غذایی جلوگیری می کند. در جلوگیری از عارضه لکه تلخ سیب، انجام صحیح و مناسب هرس بسیار ضروری می باشد زیرا با هرس بیش از حد در فصل گرم تابستان، تعداد برگ ها جهت ذخیره غذایی کاسته شده و میوه به علت کمبود عناصر غذایی مستعد این عارضه می گردد.

کود کلسیم مایع شوک

کود کلسیم مایع

برای مطالعه : کود نیترات کلسیم مایع

نقش هیومیک اسید در کاهش عارضه لکه تلخ سیب

در بیشتر خاک باغات، با وجود اینکه آزمون خاک نشان دهنده مقادیر کافی از عنصر کلسیم می باشد، اما علایم کمبود کلسیم و عارضه لکه تلخ سیب در پوست و بخش گوشتی آن نمایان می شود. یکی از مهم ترین دلیل این اتفاق، عدم توانایی ریشه در جذب عنصر کلسیم می باشد به ویژه در شرایطی که درخت با کمبود آب نیز دست و پنجه نرم کند. اسید هیومیک توانایی حفظ آب اطراف ریشه را بالا برده و از ایجاد تنش به درخت جلوگیری می نماید هم چنین جذب کلسیم توسط ریشه را افزایش داده و این عنصر در مقدار کافی در دسترس برک، شاخه و میوه قرار می گیرد در نتیجه اندام های مصرفی درخت سیب لزومی به رقابت با یکدیگر بر سر کلسیم نخواهند دید.

هیومبک اسید مخصوص درخت سیب

سخن آخر

در این مقاله بسیار مهم از سایت آل کود پیرامون پدیده خسارت بار لکه تلخ سیب مطلب مهمی از علایم این عارضه، راه کنترل، درمان و عوامل موثر در ایجاد آن ارائه شد تا شما باغداران عزیز با کسب اطلاعات کافی، شاهد برداشت سیب های سالم و بازار پسند باشید.  جهت سفارش کود هیومیک اسید شوک و کود کلسیم شوک از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

لکه تلخ سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *