هیومیک اسید مخصوص درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت سیب:

اسید هیومیک مشتق شده از هوموس خاک می باشد و چون پی اچ آن پایین تر از عدد ۷ بوده، خاصیت اسیدی داشته و به نام هیومیک اسید معرفی می گردد. این ماده شگفت انگیز طیف گسترده ای از ترکیبات پایه و مهم آلی و معدنی را در خود جای داده به گونه ای که پس از افزوده شدن به درختان اثر فوق العاده ای بر آنها می گذارد زیرا به تامین عناصر و مواد ضروری جهت رشد و تولید محصولات با کیفیت منجر می شود. برخی از مواد آلی و معدنی حضور یافته در ترکیب اسید هیومیک عبارتند از: اسیدهای آمینه به عنوان واحد ساختاری پروتئین های گیاهی، فنول ها، اسیدهای نوکلئیک، پپتید ها، عناصر میکرو و ماکرو. درخت سیب از جمله درختان پر ثمری می باشد که با توجه به بار آوری بیشتر و تهدید عوامل آفت زا، بیش از پیش نیازمند توجه و بهره مندی از کودهای طبیعی و قوی نظیر هیومیک اسید می باشد؛ چگونگی تاثیر گذاشتن هیومیک اسید بر درخت سیب را در ادامه مطالب کاملا بیان خواهیم کرد.

اهمیت کود اسید هیومیک:

همانطور که در مقدمه اشاره شد ترکیبات موجود در اسید هیومیک منجر شده به ماده پیچیده و شگفت انگیزی مبدل گردد و میلیونها سال در طبیعت دوام داشته باشد و موجب اصلاح خاکی باشد که غنا و عناصر خود را از دست داده است به طوری که ۸۰ درصد از مواد ارگانیک خاک را تامین می کند.

این ماده آلی شگفت انگیز، دارای رنگ قهوه ای تیره بوده و تمامی عناصر میکرو و ماکرو نظیر: ازت، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم، روی، بور، آهن، مس، مولیبدین و … را با درصد های مختلف را در اختیار گیاهان و درختان قرار می دهد.

شرایط پرورش درخت سیب:

سیب از جمله میوه های خوشمزه ای می باشد که عموما به سه رنگ قرمز، سبز و زرد دیده می شود؛ درخت سیب در بیشتر مناطق‌ دارای آب و هوای خنک به خوبی پرورش داده می شود و مردم از خواص مفید آن بهره مند می گردند. یکی از مزیت های سیب این است که بدون آنکه خواص خود را از دست دهد و پلاسیده شود می توان مدتی آن را در انبار جمع آوری و نگهداری نمود.

خاک مناسب برای درخت سیب :

سیب قادر به رشد در انواع مختلف خاک بوده ولی در خاک هایی که از بافت سبک و متوسطی برخوردار می باشند به ویژه خاک های شنی تا شنی لومی، برای رشد بهتر درخت سیب مناسب می باشند. خاک هایی با زهکشی مناسب برای رشد درخت سیب شرایط ایده آلی را ایجاد می کند. درخت سیب از جمله درختان حساس به رطوبت خاک بوده و نسبت به پوسیدگی طوقه بسیار حساس می باشد از طرفی پی اچ بستر کاشت این میوه نباید بالا باشد.

کوددهی:

درختان سیب مصرف ازت بالایی دارند لذا کودی که برای آن ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بایستی درصد بالایی از عنصر نیتروژن را تامین نماید. در حین کاشت درخت سیب از ریختن کود های شیمیایی در چاله جدا خودداری کنید زیرا سبب سوختن و نابودی ریشه می گردد.

چرا اسید هیومیک برای درخت سیب ضروری است؟

-از آنجا که درختان سیب نسبت به دیگر درختان به بیماری های ریشه ای حساس تر هستند، مصرف اسید هیومیک برای آنها یک الزام به شمار می رود؛ زیرا مصرف این کود آلی از طریق آبیاری قطره ای به کنترل و جلوگیری از بیماری های ریشه ها منجر می شود. پس از رسیدن اسید هیومیک به ریشه درخت سیب، موجب گسترش و پایداری آن ها در برابر عوامل بیماری زا می گردد.

-ریکاوری خاک درخت سیب با اسید هیومیک به نحو احسن انجام می گیرد؛ منظور از ریکاوری احیاء مطلوب خاک های موجود در اطراف ریشه درختان سیب می باشد به عبارتی احیاء به معنای تامین مواد غذایی و مغذی از جهت مواد ارگانیک و … است. کود هیومیک اسید با ماهیت طبیعی و ارگانیکی خود بهترین گزینه به منظور احیاء خاک اطراف درختان سیب می باشد.

-نقش بسیار مهم اسید هیومیک افزایش راندمان ریشه و توسعه آن می باشد تا از این طریق  منجر به افزایش بهره وری درختان سیب گردد؛ چرا که از همان ابتدای رشد و نمو درخت، مواد غذایی به نحو احسن و کافی در اختیار ریشه قرار می گیرد و چون به کمک هیومیک اسید گسترش یافته، فعالیت آن جهت رساندن مواد مغذی به اندام های در حال مصرف بیشتر می شود این افزایش تاثیر مستقیمی بر عملکرد بخش های مختلف درخت و در نهایت تولید سیب خواهد داشت.

-اسید هیومیک سبب بالا رفتن مقاومت درختان در برابر مسمومیت ناشی از کوددهی نامناسب می شود؛ مسمومیت بیشتر به دلیل زیاده روی در مصرف کود و یا زمان نامناسب کوددهی می باشد که در چنین شرایطی اسید هیومیک با اصلاح خاک نقش کاربردی در از بین بردن اثرات منفی بر درختان سیب خواهد داشت.

-ازت به مقادیر زیاد مورد نیاز درختان سیب می باشد و اسید هیومیک به دارا بودن و کمک به جذب ازت توسط درخت سیب، به تامین کافی آن می پردازد از این طریق به افزایش راندمان استفاده از ازت خاک کمک می نماید.

– اسید هیومیک قدرت گلدهی و جوانه زنی درختان سیب را به طور موثری افزایش می دهد.

– این کود بی نظیر باعث افزایش جذب عناصر بسیار مهم در رشد، نمو، تولید میوه، افزایش کیفیت میوه از جمله: پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیم، و … می گردد. درختان با بهره مندی از این کود با اثرات شگرف خود، از کلروز یا زردی در امان  می مانند زیرا از زردی برگ ها جلوگیری کرده یا حتی آن را برطرف می نماید.

-اسید هیومیک قدرت فوق العاده ای در افزایش جذب عنصر آهن به عنوان ریز مغذی موثر به ویژه در خاک های آهکی و قلیایی که طبیعتا از کمبود آهن رنج می برند، دارد.

سخنان تکمیلی:

همانطور که شاهد هستید اثرات فوق مثبت اسید هیومیک به قدری زیاد می باشد که زبان از گفتن آن عاجز می باشد؛ درختان با بهره مندی از این کود ارگانیک جانی دوباره می گیرند و خاک های کشور که به دلیل مصرف بی رویه کودهای شیمیایی حاصلخیزی خود را از دست داده اند، مجددا احیاء می شوند و چه چیزی از این بهتر که با قوت تازه گرفتن خاک تولید کمی و کیفی محصولات هم چون سیب نیز بالا رود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود ارزان برای سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *