استفاده از شوک ده ایکس برای گندم در مرحله پی آب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گندم ازاصلی ترین محصولات کشاورزی و غلات جهان است که قوت غالب غذای مردم به شمار می‌رود. برای رسیدن به محصول گندم با کیفیت و راندمان بالای مزارع، لازم است کشاورزان ازکودهای مناسبی استفاده کنند. در این مقاله استفاده از شوک ده ایکس برای گندم را در مرحله پی آب بررسی می‌کنیم.

معرفی گیاه گندم

گندم گیاهی علفی و یکساله از تیره گندمیان اسات. گندم تک لپه بوده و شامل دو نوع وحشی و اهلی است . گیاه گندم مقدار فزیادی کربوهیدرات دارد.  مصرف کربوهیدرات ها برای بدن انسان مواد مغذی و فیبر را تامین می‌کند. گل های گندم به شکل سنبله هستند و از گره های آن برگ ها به وجود می‌آیند. سنبلچه گندم شامل سه گلچه و دو گلوم است. گاهی اوقات تعداد گلچه ها به ۹ عدد هم می‌رسد. دانه های گندم بین دو پوشش که به شکل قاشق هستند، قرار گرفته اند. نام علمی این پوشش ها لما و پالئا است. برگ های گندم هم مثل برگ های دیگر غلات، نازک است و عرض کمی دارد. روی برگ ها زبانه هایی کوچک تشکیل می‌شود.

استفاده از شوک ده ایکس برای گندم در مرحله پی آبدانه گندم ترکیباتی مثل پروتئین، نشاسته، فیبر و سلولز دارد. اندازه دانه های گندم متفاوت است و اندازه ای بین ۵ تا ۸ میلی متر دارند. عرض دانه ها حدود ۲و نیم میلی متر است و میانگین وزن شان بین ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم است. رنگ دانه ها اغلب بژ یا نخودی است  و در بعضی گونه های خاص، رنگ قرمز هم دیده شده که به گندم سرخ معروف است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مزایای اسید هیومیک

شرایط کاشت و پرورش گندم

خاک مناسب اولین مورد مهم درباره کشت گندم است. این گیاه قابلیت رشد در همه خاک ها را دارد به غیر از خاک هایی که شور یا قلیایی باشند. خاک رسی و شنی و اهکی خاک خوبی برای کاشت گندم است.

بعد از فراهم شدن خاک باید زمین را برای کاشت بذر آماده کرد و کارهایی قبیل نرم کردن خاک برای کشت بهتر و از بین بردن علف های هرز را انجام داد.

آبیاری مناسب هم از ملزومات پرورش گندم است. کاشت گندم با دو روش انجام می‌شود. کاشت دیم که قسمتی از آبیاری لازم با بارش های باران تامین می‌شود و کاشت آبی که نیازمند آبیاری کامل است. آبیاری گیاه گندم در چند مرحله انجام می‌شود.

مرحله اول آبیاری گندم خاک آب نامیده می‌شود. آبیاری خاک آب را بلافاصله بعد از کاشت بذر گندم انجام می‌دهند و اهمیت زیادی در حفظ سلامت بذرها و رشد آن ها دارد.

دومین مرحله از آبیاری همزمان با رشد ساقه ها انجام می‌شود وقتی که اولین گره تشکیل ساقه در نزدیکی خاک به وجود می‌آید. به این مرحله ساقاب گندم می‌گویند.

هنگامی که زمان به غلاف رفتن دانه های گندم است، سومین مرحله آبیاری انجام می‌شود. تامین رطوبت در این زمان برای گیاه اهمیت زیادی دارد و از خشکی و پلاسیدگی دانه ها جلوگیری می‌کند. به این مرحله خوشاب می‌گویند.

استفاده از شوک ده ایکس برای گندم در مرحله پی آبآبیاری مرحله چهارم را گل آب می‌گویند به این علت که در زمان گلدهی گندم انجام می‌شود.

و اما مرحله پنجم و آخرآبیاری که دانه آب نام دارد و زمانی انجام می‌شود که دانه ها پر می‌شوند.

پی آب چیست؟

همان طور که گفته شد آبیاری گندم در چند مرحله انجام می‌شود که در بین کشاورزان هر کدام از این مراحل نام مخصوصی دارند.  در ادامه مراحل مختلف آبیاری، یک مرحله وجود دارد که به آن پی اب گفته می‌شود و بعد از آبیاری اول انجام می‌شود. این آبیاری ضعیف برای سهولت در سله شکنی خاک بعد از کاشت بذرها انجام می‌شود‌ و مهم است.

کوددهی گندم

نیازهای کودی گندم مختلف است و در هر کدام از مراحل رشدی خود به عناصر مختلف مغذی و ترکیبات معدنی نیاز دارد. شناخت این عناصر به کشاورزان کمک می‌کند تا در زمان مناسب از کود مناسبی استفاده کنند و بازدهی زمین زراعی خود را بالا ببرند. عناصر مختلف مثل ازت، فسفر، پتاسیم و نیتروژن نقش های اساسی در رشد گندم دارند. این عناصر باید با کوددهی منظم و برنامه ریزی شده تامین شوند به این علت که کمبود هر کدام، اثرات منفی روی گندم می‌گذارد.

کود شوک ده ایکس

کود شوک ده ایکس یکی از کودهای کامل و مغذی است. این کود تنها یک کود ساده برای تقویت گیاه نیست بلکه سرشار از اسید هیومیک، فولیک اسید، عصاره جلبک دریایی و اسیدآمینه های مختلف است. وجود این عناصر در یک کود بسیار قابل توجه است.

استفاده از کود شوک ده ایکس برای گندم

در کاشت گندم علاوه بر آب و هوا و میزان بارش ها، کوددهی هم نقش موثری دارد. استفاده از یک کود کامل می‌تواند همه نیازهای غذایی این گیاه را تامین کند و مقاومت آن را در برابر تنش های محیط افزایش دهد. امروزه به دلیل نامناسب بودن خاک و کاهش حاصلخیزی خاک در مناطق مختلف و همینطور استفاده از کودهای شیمیایی نامناسب باعث شده تا تولید گندم با کاهش روبرو شود. بنابراین استفاده از کود شوک ده ایکس می‌تواند راهی برای بهبود وضعیت کشت گندم باشد‌.

استفاده از شوک ده ایکس برای گندم در مرحله پی آب این کود باعث مقاومت در ساختار گیاه می‌شود و قابلیت حل شدگی در آب دارد و به راحتی می‌توان به صورت محلول پاشی و یا در آبیاری استفاده کرد. یکی از مراحل آبیاری که استفاده از شوک ایکس ده در آن امکان پذیر است مرحله پی اب است. این کود را شتید بتپان کامل ترین کود برای گندم دانست که اثرات قابل توجه بسیاری دارد. افزایش رشد و نمو ساقه باعث می‌شود تا برداشت گندم تا حد چشمگیری بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی

همینطور موجب افزایش تعداد خوشه های گندم و بیشتر شدم وزن دانه ها می‌شود. افزایش استقامت و استحکام کنذم از مزایای دیگر استفاده از کود ایکس ده شوک است . در مواردی دیده شده که پنجه زنی در گندم به علت ضعف خاک با مشکل روبه رو می‌شود. هیومسیک اسید موجود در این کود خاک را اصلاح و تقویت کرده و به بستری مناسب برای رشد بهتر گندم تبدیل می‌کند.

استفاده از شوک ده ایکس برای گندم در مرحله پی آب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *