آشنایی با مزایای اسید هیومیک

مصرف اسید هیومیک

کودهای متنوعی در بازار وجود دارند که برای سبزیجات، گیاهان، درختان، درختان میوه و مرکبات مناسب هستند. اما بهترین کود برای سبزیجات را می شناسید؟ یا بهترین کود برای درختان؟ نهال ها و … اسید هیومیک بهترین کود است. این کود برای سلامت سبزیجات، رشد مناسب، کیفیت عالی آن ها مناسب است. با ما همراه باشید تا مزایای اسید هیومیک را با شما به اشتراک بگذاریم.

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک کودی است که از تجزیه بیولوژیکی پسماندهای آلی بدست می آید. این کود در دو حالت جامع و مایع تولید می شود و دارای ترکیبات هوموس است که با ph 3.8-5 حالت اسیدی زیادی نداشته و با ترکیب با فولوییک و هیومیک از نمونه بهترین کود آلی موجود در بازار نام برده می شود. اسید هیومیک یا هیومیک اسید دارای رنگ قهوه ای تیره است.

آشنایی با مزایای اسید هیومیکاین ماده آلی مواد ضروری و اساسی خاک را تامین کرده و باعث افزایش ریشه زایی می شود. از دیگر مزایای اسید هیومیک می توان به اثر بخشی در خاک شور و بی اثر کردن شوری خاک اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص برای طالبی

اسید هیومیک برای سبزیجات و درختان

اسید هیومیک برای سبزیجات یک کود بی نقص است چرا که خاک را اصلاح کرده و آن را تقویت می کند. همچنین این کود کاملا طبیعی است و برای رشد گیاه با کیفیت بسیار مناسب است. برای استفاده از اسید هیومیک می توانید آن را به گیاه اسپری کنید. نحوه مخلوط و محلول کردن آن در آب را در ادامه توضیح می دهیم:

روش استفاده از اسید هیومیک

ابتدا یک قاشق چایخوری پودر اسید هیومیک را در یک لیتر آب حل کنید. (درصورتیکه قصد محلول پاشی و اسپری کردن محلول را دارید، می توانید از 2 قاشق چایخوری در یک لیتر آب استفاده کنید.) با محلول به دست آمده می توانید گیاهان، سبزیجات یا نهال درختان خود را محلول پاشی کنید. محلول پاشی به صورت آبیاری خاک انجام میگیرد.

همچنین می توانید از پودر کود اسید هیومیک نیز استفاده کنید. بدون نیاز به محلول و مخلوط کردن در آب، می توانید آن را به خاک اضافه کنید.

یکی دیگر از راه های استفاده از اسید هیومیک پیش از کاشت، غلتاندن بذر، نهال یا ریشه گیاه به محلول اسید هیومیک است. پس از سیراب شدن ریشه ، آن را در گوشه ای به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داده و اجازه دهید خشک شود. سپس بعد از خشک شدن آن را بکارید.

نتیجه کاشت با اسید هیومیک را به سرعت مشاهده خواهید کرد. اسید هیومیک برای سبزیجات نیز می تواند از یکی از طرق بالا استفاده و به کار گرفته شود.

مزایای اسید هیومیک

اسید هیومیک موجب افزایش ریشه دهی، بهبود وضعیت خاک، کاهش مصرف کودهای شیمیایی، بالا رفتن مقاومت گیاه به آلودگی موجود در خاک به علت کودهای قبلی، خنثی کردن شوری خاک، بالا رفتن غشا سلولی و در نتیجه جذب بیشتر آب می شود. این ها بخشی از مزایای اسید هیومیک برای خاک است. مصرف مداوم اسید هیومیک باعث بیشتر شدن باروری خاک و افزایش جذب پروتئین توسط خاک نیز می شود.

اسید هیومیک از نظر شیمیایی می تواند سطح ph خاک را خنثی کند و به همین سبب به گیاه کمک می کند تا آب را به میزان و مدت زمان بیشتری در خاک حفظ کند. همچنین نیتروژن خاک را کم کرده و با گردآوری سموم و ترکیبات نامناسب خاک، آن را محیط بهتری برای رشد می کند.

آشنایی با مزایای اسید هیومیکاسید هیومیک با تغییر ساختار خاک و سبک تر کردن آن محیط مناسب تری برای رشد و بهبود وضعیت گیاه به وجود می آورد. گیاهان در خاک تغذیه شده با اسید هیومیک بهتر رشد می کنند و دارای شادابی بیشتری هستند.

از دیگر مزایای اسید هیومیک راحتی استفاده از آن است. با آبیاری یا محلول پاشی می توانید به راحتی گیاه خود را با آن تغذیه کنید. و به همین سادگی از تمام مزایای آن برای گیاه خود بهره مند شوید.

ضمن تمام مزایایی که دارد مقرون به صرفه است. با یک قاشق چایخوری در یک تا یک و نیم لیتر آب می توانید مساحت زیادی را آبیاری کنید. از طرفی هم قیمت خرید آن در مقایسه با سایر کودهای آلی بسیار مناسب تر است.

این کود آلی آزاد سازی co2 ندارد و به همین دلیل مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کند. این خاصیت در حالی است که اکثر کودها این مشکل را ایجاد می کنند و به محیط زیست آسیب میزنند. همچنین از آلودگی خاک جلوگیری میکند و با نگه داشتن مواد مغذی مانند آلومینیوم، آهن، منگنز، روی و مس در روی خاک آن را سالم و تمیز نگه می دارد.

همانطور که می دانید از مشکلات اصلی استفاده از کودهای شیمیایی فرسایش و نابودی خاک و ریشه است. از مزایای استفاده از اسید هیومیک میتوان به جلوگیری از فرسایش خاک اشاره کرد. این کود آلی با کاهش نیترات موجود در خاک، جذب کلرید سدیم اضافی و حفظ مواد مغذی خاک کمک می کند که خاک از فرسایش و نابودی فاصله بگیرد. بسیاری از این مشکلات با استفاده از آفت کش ها برای گیاهان پدید می آِیند و جلوگیری از آن ها کار ساده ای نیست.

همانطور که گفته شد اسید هیومیک محرک خوبی برای ریشه زایی است. پس می توانید با استفاده از چالکود یا استفاده از روش غلتاندن در محلول کود و آب و اجازه برای خشک شدن، سپس کاشتن گیاه، بذر یا نهال خود را تغذیه کنید.

نحوه مصرف اسید هیومیک

اسید هیومیک در 3 حالت مایع، پودری و گرانوله در بازار وجود دارد. هر کدام از این 3 مدل ویژگی ها، مزایا و کاربرد خاص خود را دارند که در ادامه توضیح می دهیم:

  • اسید هیومیک گرانوله

این نوع اسید هیومیک به عنوان نوعی سنگ معدنی وجود دارد که غیر قابل جذب بوده و باید برای استفاده کوبیده شود. اسید هیومیک گرانوله در آب حل نمی شود و به همین علت برای گیاهان آپارتمانی مناسب نیست.

آشنایی با مزایای اسید هیومیک

  • اسید هیومیک پودری

اسید هیومیک پودری برای کشاورزی و گیاهان آپارتمانی مناسب است. می توانید این نوع اسید هیومیک را در آب حل کرده و توسط آن گیاهان خود را آبیاری کنید. به علت فراوری شدن این گیاه، جذب آن توسط گیاهان آپارتمانی بسیار راحت است.

اسید هیومیک پودری به صورت کامل در آب حل شده و ته نشین نمی شود. در صورت ته نشین شدن باید بدانید که ناخالصی در آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: برداشت زعفران در استهبان

  • اسید هیومیک مایع

اسید هیومیک مایع در حقیقت همان اسید هیومیک پودری است که با برخی مواد معدنی غنی شده است. این مواد شامل ازت، کودهای NPK و اوره است. در نتیجه می تواند ترکیب موثرتری برای گیاهان شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366