محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

به کار بردن کودهای مختلف باید با روش مناسب انجام شود. کوددهی با روش درست و مقدار مناسب باعث بازدهی بیشتر می‌شود‌‌. در این مقاله  فواید محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی مورد بررسی قرار گرفته است‌.

کود اوره چیست؟

کودهای شیمیایی مختلف بر اساس میزان عناصر موجود در آن نامگذاری شده اند و استفاده ازآن ها باعث تامین و جبران کمبودهای غذایی گیاهان و درختان می‌شود. انتخاب کود مناسب زمانی درست انجام می‌شود که شناخت کافی از نیازهای گیاه مورد نظر و کمبودهای خاک حاصل شود. این شناخت با بررسی و ازمون خاک و همینطور بررسی وضعیت گیاه به دست می‌آید.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینینیتروژن از عناصر مهم و حیاتی در رشد گیاهان است. کود اوره دارای ۴۶ درصد نیتروژن است و یک منبع سرشار از این عنصر به شمار می‌رود. این کود و دیگر کودهای ازته مهم ترین عولمل در افزایش رشد گیاهان هستند‌. از نظر ظاهری کود اوره سفید رنگ بوده و از کربن دی اکسید و آمونیاک تشکیل می‌شود. از ویژگی های این کودها حلاایت زیاد در آب است و علاوه بر خاک قالیت جذب شدن از طریق برگ ها را نیز دارد.

بیشتر بخوانید: درخت لیمو شیرین

کود اوره از ترکیب  امونیاک و دی اکسید کربن در شرایط فشار بالا در دو مرحله تشکیل می‌شود.

مزایای استفاده ازکود اوره

  • کود اوره مقرون به صرفه است و در عین حال مقادیر بالای نیتروژن را برای گیاه فراهم می‌کند. نسبت به دیگر کودهای نیتروژن دار، کود اوره بازدهی بیشتری دارد.
  • این کود را می‌توان به راحتی ذخیره و نگهداری کرد چرا که خطر انفجار و آتش گرفتن ندارد
  • با روش های مختلفی می‌توان ازآن استفاده کرد
  • امکان ترکیب با عناصر و کودهای دیگر را دارد
  • این کود می‌تواند با تنظیم اسیدیته خاک به رشد گیاهان در خاک های اسیدی کمک کند

معایب استفاده از کود اوره

از بزرگ ترین معایب کود اوره ضررهایی است که برای سلامتی انسان دارد. این کود باعث تحریک پوست و چشم ها می‌شود. باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده و اگر مداوم با پوست در تماس باشد النهاباتی را روی پوست ایجاد می‌کند. این کود در مجاورت گرما تبخیر شده و گاز سمی تولید می‌کند. این کود با امونیچم نیترات نباید مخلط شود به دلیل اینکه در ترکیب با این کود رطوبت تولید می‌شود. اگر استفاده از این کود برای افرادی ممکن نباشد با کودهایی مثل آمونیوم سولفت، آمونیوم نیترات و پتاسیم نیترات می‌‌توان جایگزین کرد. در مقایسه با کودهای نیترات دار جذب اوره تپسط گیاه کم تر است. دلیل این اتفاق این اشت که گیاهان ترجیح می‌دهند تا نیتروژن را به شکل نیترات استفاده کنند و به این شکل گذب آن ها بیشتر می‌شود.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینیکود اوره بعد از جذب توسط خاک به آمونیوم کربنات تبدیل می‌شود که نوعی گاز است بنابراین باید جلوی خروج آن از خاک گرفته شود تا به میزان کافی جذب گیاهان شود.

روش های استفاده از کود اوره

کود اوره را معمولا با دو روش استفاده می‌کنند:

روش اول که روش محلول پاشی است و در آن کود اوره را با آب مخلوط می‌کنند و بعد روی برگ ها و ساقه های گیاهان یا درختان اسپری می‌کنند.

روش دوم تزریق به خاک نام دارد و کود اوره را با روش هایی  به داخل خاک اعمال می‌کنند.

زمان مصرف کود اوره

زمان مصرف کود با توجه به نوع گیاه و شرایط زمین و آب و هوا تعیین می‌شود‌. برای مثال کود اوره برای سبزیجات باید در زمان رشد استفاده شود و در گندم هنگام تشکیل دانه ها. به طور کلی استقاده از کود اوره باید در فصول سرد انجام شود و در فصل های گرم  اوره در ترکیب با مواد آلی خاک به آمونیاک تبدیل می‌شود و در نتیجه جذب نیتروژن گیاه کم می‌شود.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی

بعد از آماده سازی زمین و خاک و کاشتن سیب زمینی مهم ترین مساله کوددهی است. برای تشخیص نیاز خاک باید بررسی آزمون خاک انجام شود. سیب زمینی دارای ارقام مختلفی است: زودرس یا بهاره، میان رس با تابستانه و دیررس و پاییزه که هر کدام از این ارقام نیازکوددهی متفاوتی دارند. مهم ترین عناصر در کوددهی سیب زمینی سه عنصر اصلی و ماکرو هستند. پتاسیم، نیتروژن و فسفر این سه عنصر اصلی بوده و هر کدام برای رشد گیاه در مراحل مختلف ضروری است.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینیاستفاده از کود اوره برای سیب زمینی باعث می.شود تا نیتروژن کافی برای این گیاه فراهم شود. نیتروژن در ارقام زودرس سیب زمینی کمتر از انواع دیررس استفاده می‌شود‌. سیب زمینی در اوایل ذوره رشد به مقدار بیشتری نیتروژن نیاز دارد. ولی در مراحل بعدی نیاز گیاه به نیتروژن کم تر بوده و عناصر دیگر مثل پتاسیم و فسفر به میزان بیشتری موردنیازاست. به همین دلیل لازم است ازکودهایی مثل سولفات امونیوم استفاده کنند.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی باعث می‌شود کود از طریق برگ ها و ساقه ها جذب گیاه شوند. این کود بعد از رسیدن به برگ ها سرانجام خود را به ریشه ها می‌رسد و باعث رشد بیشتر درختان و گیاهان می‌شود.

بیشتر بخوانید: نقش کود k60 برای درخت پرتقال

کود اوره در مراحل ابتدای رشد سیب زمینی مثل جوانه زنی باعث می‌شود سرعت تبدیل جوانه ها به میوه کاهش بیاید. در مراحل دیگر مثل تشکیل غده، نیتروژن مواد جذبی گیاه را افزایش داده، پروتئین بیشتری به وجود می اید که در نتیجه برای غده سیب زمینی مفید است و حجم و اندازه آن را افرایش می‌دهد.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی مزایای زیادی به همراه خواهند داشت که در نتیجه آن راندمان محصول بالا می‌رود.

محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *