بهترین کود برای درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از مهم ترین فاکتورها برای بالا بردن عملکرد درختان، توجه به نوع کودی است که برای آن‌‌ها استفاده می کنید. کود دهی در همه زمان‌‌های رشد درختان اعم از قبل کاشت، در طول کاشت و سپس در میان سالی و پیری  احتیاج است. به همین علت لازم است تا کشاورزان پیش از کاشتن هر نهال بادام در باغ، نمونه ای از خاک را بردارید و مورد آزمایش قرار دهید. تجزیه و تحلیل خاک نشان می دهد که چه میزان از مواد مغذی موجود در خاک وجود دارد. سپس با آگاهی از آن می توان کمبودهای خاک را به خوبی جبران نمود. در این مقاله قصد داریم تا بهترین کود برای درخت بادام را معرفی کنیم.

درخت بادام درختی است که به رشد وسیعی عادت دارد. این درخت یک نهال اقتصادی و عالی برای باغ‌ها است. نهال بادام چنانچه در شرایط  ایده آل و تحت مراقبت مناسب به بار بشیند، نیاز کمتری به مراقبت دارد و این می‌تواند بازدهی عالی را برای کشاورز به ارمغان آورد. آماده ساختن شرایط مطلوب برای درختان به معنای آبیاری  مرتب و مناسب، آب و هوای خوب، خاک حاصلخیز، سم پاشی و غیره است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت مورت

تغذیه و کود دادن به درخت بادام

میزان کود دادن درختان بادام بعد از تجزیه خاک و برگ مشخص می‌شود. بعضی از خاک‌ها دارای عنصرهای کمیاب هستند، لذا به طور طبیعی به کود کمتری نیاز دارند. اما بقیه خاک ها فقیر هستند؛ لذا لازم است تا کودهای آلی و شیمیایی بیشتری به آن‌‌ها اضافه شود. البته کود دادن به درختان بادام با در نظر گرفتن سن، حجم درخت و فصل فرق دارد. کوددهی به درخت بادام با هدف پرورش بهتر و تولید شاخه‌های بیشتر و افزایش مرغوبیت بادام و عمر اقتصادی درخت صورت می پذیرد.

کود پتاسیم برای درخت بادام

معمولا، پتاسیم در بالا بردن کیفیت بادام و همچنین افزایش کارایی درختان بادام تاثیرگذار است. چنانچه این عنصر از سطح عادی در خاک کمتر باشد، سبب کوچکتر شدن برگ‌ها می‌ گردد و رشد شاخه‌ها کم می شود. چنانچه خاک بون پتاسیم باشد، کناره‌‌ها و سر برگ‌ها نکروز می شود و به سمت بالا خمیده می‌شوند. اندازه میوه‌‌ها نیز کوچکتر می شود.

بهترین کود برای درخت بادام

استفاده از کودهای بور و روی برای درختان بادام

عناصر روی و بور از مهمترین عنصرها در شکل گیری و رشد میوه بادام هستند. روی  سبب بهبود کیفیت میوه می شود و نقش حیاتی در اندازه میوه‌‌ها دارد. همچنین بوربرای تنظیم سوخت و ساز گیاه احتیاج است. جوانه زدن بهتر و رشد لوله گرده از سایر وظایف بور در گیاه است. چنانچه گیاه دارای کمبود بور باشد، به علت عدم کود دادن؛ گل‌ها دچار ریزش می شوند. همچنین باعث ریزتر شدن میوه‌ها می‌شود. از دیگر عوارض نبود بور در خاک می توان به کم شدن تولید صمغ در میوه‌های جوان اشاره نمود.

کود نیتروژن برای درخت بادام

 کود نیتروژن نیز به رشد و نمو درختان بادام کمک بسزایی می کند. چنانچه میزان نیتروژن در خاک کم باشد، سبب می شود تا برگ‌‌های درختان کوچک و رنگ پریده شوند. کم کم شاخه‌‌های درختان کوچک می شوند و به خشک شدن متمایل می گردند. لذا باید بدانیم که حتما باید در خاک یا کود نیتروژن به اندازه کافی موجو باشد. به همین دلیل آزمایش خاک بسیار لازم و ضروری است تا تعیین شود چه ماده ای به میزان کم در خاک موجود است تا بتوان مقدار مورد نیاز را اضافه نمود. همچنین با تغذیه ازت بازدهی گرده افشانی بالا می رود. از طرفی، میوه‌‌ها می توانند به خوبی بسته شوند و کیفیت تولید در آن‌‌ها رشد بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.

 برای اینکه درختان بادام بتوانند به نهایت رشد و باروری برسند لازم است تا بر طبق یک برنامه ریزی منظم و مدون، کار کود دادن را انجام دهید و می توانید برای بالا بردن بازدهی از نظر کارشناسان مجرب بهره بگیرید. اما در این جا یک راهکار وجود دارد تا بتوانید با عمل کوددهی به درختان بادام، رشد آن‌‌ها را سریع تر نمایید و آن استفاده از کود اسید هیومیک شوک مایع است. این کود به دلیل فرمولاسیون خاصی که دارد می تواند درختان بادام را در عرض یک سال به نهایت باروری و محصول دهی برساند.

بیشتر بخوانید: علت گل ندادن درخت بادام

 این روزها استفاده از کودهای شیمیایی بسیار باب شده است. کودهای شیمیایی علی رغم مزایایی که دارند می توانند به درختان آسیب هم بزنند. مخصوصا اینکه امروزه بسیاری از کودهای شیمیایی موجود در بازار تقلبی هستند. این کودهای تقلبی حاوی مقادیر زیادی کلر و سدیم هستند که برای رشد درختان بادام بسیار مضر هستند. همچنین میزان زیاد این مواد سبب می شود تا خاک شور شود و شوری خاک می تواند باعث سوزانده شدن ریشه درختان شود و سپس خشک شدن آن‌‌ها را در پی دارد. از طرفی کودهای شیمیایی بسیار گران قیمت هستند. در این میان استفاده از کود کامل ده ایکس شوک پیشنهاد می شود. این کود حاوی حداقل ده نوع ماده مغذی است که همگی برای رشد و پرورش درختان بادام بسیار ضروری هستند. این کود محصول کشور آمریکا است و با بهره گیری از تکنولوژی‌‌های روز دنیا ساخته شده است. فناوری نانو در تولید این کود به کار رفته است. به علت همین فناوری بعد از تغذیه درختان، می توانید به نتایج باور نکردنی در مدت کوتاه برسید. لازم است تا این کود را تنها از مراکز معتبر تهیه نمایید تا نتایج فوق العاده آن را ببینید. زیرا بسیاری از جاها ممکن است کود تقلبی به شما بفروشند که می تواند برای سلامت درختان بسیار آسیب زا باشد. جلبک دریایی موجود در این کود سبب می شود کیفیت محصولات بالا رود و میوه‌‌ها درشت تر شوند. بنابراین بهترین کود برای درخت بادام کود کامل شوک ده ایکس است؛ زیرا این کود سبب می شود تا مرغوبیت و کیفیت محصولات افزایش یابد.

بهترین کود برای درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *