علت گل ندادن درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

علت گل ندادن درخت بادام

علت گل ندادن درخت بادام : ایده پرورش بادام چه در وسعت وسیع و چه برای تامین بادام های خوشمزه در باغ شخصی بسیار هوشمندانه است؛ وقتی مدتی از وقت خود را به مراقبت و پرورش درخت بادام خود میکنید، پس از باردهی حیرت انگیز، از اینکه چنان کار مورد پسندی را انجام داده اید بسیار به خود و تصمیم تان خواهید بالید. اما همانطور که می دانید لازم موفق شدن در هر کاری کسب اطلاعات کافی از نحوه انجام آن میباشد. شما بایستی موارد مهم در مورد پرورش درخت بادام را بدانید تا اگر در میانه راه شاهد شرایط مطلوبی مانند گل ندادن درخت بادام، وارد شدن استرس های سرمایی، حمله آفات و …بودید، با قاطعیت تمام و بدون داشتن استرس به حل این موضوع پرداخته و حتی از این موارد پیشگیری نمایید.

اکنون در این مقاله از سایت آل کود نگاه شما را به بررسی علت گل ندادن درخت بادام جلب می نمایم تا به مدد این اطلاعات بتوانید از بروز این اتفاق ناگوار در درختان بادام خود جلوگیری نمایید.

اهمیت مراقبت باغدار در جلوگیری از گل ندادن درخت بادام

درختان بادام باردهی پر ثمر خود را تا حد زیادی مرهون توجه صاحب خود یعنی باغدار هستند؛ به سان نوزادی که تمام توجهات مادر از ابتدا، رشد آن در آینده را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. از موارد اصلی مراقبتی درخت بادام می توان به انتخاب بهترین مکان برای نهال، آبیاری مناسب، کوددهی از کودهای باکیفیت و اصل، ریشه کن کردن علف های هرز و انجام هرس صحیح در زمان مناسب میباشد‌.

با این کارها تا حد زیادی از گل ندادن درخت بادام جلوگیری خواهید نمود. اهمیت گلدهی درخت بادام برای باغبانان مسئله مرگ و زندگی را ایفا میکند زیرا تمام برنامه هایی که باغبان زحمت کش از قبل چیده، با گل ندادن درخت بادام همه نقش بر آب خواهد شد. به راستی از یک درخت بادام بدون شکوفه چه انتظاری می توان داشت؟

علت گل ندادن درخت بادام

بررسی علت گل ندادن درخت بادام

وقتی باغداری تصمیم به راه اندازی باغ بادام میکند، با هزار امید و اشتیاق نهال های بادام را خریداری میکند اما وقتی شاهد گل ندادن درخت بادام پس از رسیدگی به آن میشود، مایوس شده و سردرگم می گردد.

بیشتر بخوانید : بهترین روش آبیاری درخت بادام

پس در این مقاله از سایت آل کود از علت گل ندادن درخت بادام بدانید:

۱)نرسیدن زمان گل دادن درخت بادام

شاید هیچ مسئله مهمی علت گل ندادن درخت بادام نباشد و تنها دلیل، نرسیدن زمان گل دهی و باردهی این درخت شگفت انگیز و پر سود باشد. شما بایستی اندکی صبور باشید و اجازه دهید درخت بادام دوره انتظار خود را سپری نماید که این مدت حداقل ۵ سال است. لذا اگر نهال بادام یک ساله شما هنوز شکوفه ای نزده اصلا نگران نباشید و صبر به خرج دهید تا با رسیدن موعد، شما میتوانید تا ۵۰ سال باردهی فوق العاده ای از آن داشته باشید.

۲)آب و هوا، دیگر علت گل ندادن درخت بادام

بادام، از جمله درختانی میباشد که بهترین شرایط آب و هوایی برای کاشت آن، آب و هوای مدیترانه ای و در مناطقی که از تابستان های گرم و خشک و زمستان معتدل برخوردارند میباشد. در حین خرید نهال توجه داشته باشید ارقام مقاوم را خریداری نمایید تا در صورت کاشته شدن در مناطق دیگر، دچار استرس های دمایی و تنش نگردد.

جالب است بدانید نهال بادام ابتدا در نواحی همراه با زمستان های سرد پرورش داده میشود تا نیاز سرمایی که یکی از فاکتور های مهم در امر گل دادن درخت بادام است، برطرف شود.

۳)عدم گرده افشانی، علت گل ندادن درخت بادام

یکی از دلایل مهم گل ندادن درخت بادام به مسئله گرده افشانی این درختان بر میگردد. شاید این موضوع بی اهمیت بنظر برسد اما به اندازه کافی تعیین کننده گلدهی یا عدم گلدهی درخت بادام میباشد. اما چرا؟

بیشتر ارقام کاشته شده از درخت بادام، خود گرده افشان نبوده و به عوامل کمک کننده جهت گرده افشانی نیاز دارند. از محرک های گلدهی در یک درخت بادام و گرده افشانی مطلوب، میتوان به حضور یک درخت بادام دیگر بسته به نوع رقم آن؛ زنبور های عسل و باد را نام برد تا گرده ها را از یک درخت به درخت دیگر انتقال دهند.

این مسئله چنان اهمیت دارد که اگر به میزان کافی انجام نگیرد، هیچ گلی بر سر درخت بادام شکوفه نزده و باردهی صورت نخواهد گرفت.

۴)عدم استفاده از برنامه تغذیه ای منظم

ممکن است درخت بادام شما دوره انتظار را سپری کرده و چندین سال پس از باردهی به یکباره گل ندهد یا میزان گلدهی آن بسیار کاهش پیدا کند. اکنون مشکل کجاست؟

معمولا هر درختی پس از باردهی و تولید محصول زیاد، میزان قابل توجهی از عناصر و مواد غذایی خود را از دست میدهد در نتیجه بایستی باغدار نسبت به تامین این عناصر در زمان مناسب اقدام نماید.

برنامه کوددهی منظمی را دنبال کنید تا شاهد گل ندادن درخت بادام خود نشوید. کوددهی به ویژه پس از فصل برداشت و در فصل پاییز، چالکود زمستانه و رسیدگی در فصل رشدی از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار میباشد.

۵)علت گل ندادن درخت بادام، مربوط به بیماری های این درخت

یکی از مشکلاتی که در صورت عدم تشخیص به موقع و یا چاره اندیشی صحیح درخت بادام شما را از پای در می آورد و یکی دیگر از علت گل ندادن درخت بادام به شمار می رود، بیماری های درخت بادام میباشد. با توجه به تنوع عوامل بیماری زا و حمله آفات به درخت بادام، اگر از سموم و مواد مبارزه ای قوی استفاده نکنید، نه تنها درخت بادام از باردهی میوفتد، بلکه درخت را نابود خواهد نمود.

علت گل ندادن درخت بادام

اکنون سوال پیش می آید متداول ترین آفات مربوط به درخت بادام چیست؟

انواع مختلف کنه ها که در بین آنها نام کنه های عنکبوتی به چشم میخورد، درخت بادام را مورد حمله قرار می دهند از سوی دیگر مورچه های آتش نشانی قرمز و کرم های جنگلی نیز تهدید بزرگی برای درخت بادام به شمار می روند که می تواند علت گل ندادن درخت بادام به شمار رود.

بهترین راه جلوگیری از این اتفاقات و مقاوم نمودن درخت در برابر حمله آفات و عوامل بیماری زا، ابتدا خرید ارقام مقاوم، ثانیا قوی نمودن درخت با تغذیه و کوددهی، استفاده از سموم و از سوی دیگر مشورت گرفتن از کارشناسان آل کود و ارائه راه حل های مطمئن در شرایط بحرانی یا حتی پیشگیرانه می باشد. بدین منظور میتوانید از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود

علت گل ندادن درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *