کاشت انبه در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

امروزه زندگی های آپارتمانی باعث شده این تفکر به وجود بیاید که هرگز نمی توان از داشتن درختان میوه در خانه لذت برد اما باید بگوئیم که باغبانی گلدانی این امکان را به شما می دهد میوه هایی که با کمی مراقبت در گلدان در بالکن منازل پرورش داده و به بار بنشینند. کاشت و پرورش درختان میوه درمنزل هم مفرح است و هم دستیابی شما را به میوه مورد علاقه تان را راحت می کند و به محیط خانه رنگ و بوی دیگری می دهد .در این مقاله با روش کاشت میوه انبه در گلدان و نگهداری نهال انبه  آشنا می شویم .

انبه و شرایط پرورش آن

انبه یکی از انواع درختان مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که معمولا در اکثر مناطق جهان آن را کشت می کنند. اگر شما میوه خوشمزه انبه را دوست دارید می توانید از طریق هسته این میوه آن را در گلدان پرورش دهید. روش کاشت انبه در گلدان از طریق هسته آن بسیار ساده بوده و هر کس می تواند این کار را در منزل به راحتی انجام دهد .

پس از خوردن میوه انبه هسته آن را به مدت 2 ساعت در آب ولرم می گذاریم و بعد از 2 ساعت هسته را از آب خارج کرده و به مدت 2 روز در آفتاب قرار دهید تا لایه بیرونی هسته کاملا خشک شود . هسته انبه از دو قسمت غلاف رویی و هسته تشکیل شده است که در داخل هسته انبه ، یک بذرلوبیایی شکل وجود دارد. برای بیرون آوردن بذر یک طرف هسته را با دستمال گرفته و بعد با یک چاقوی تیز از وسط به آرامی یک شکاف ایجاد می کنیم طوری که به بذر آسیب وارد نشود، سپس با هردو دست خود دو طرف شکاف را گرفته و آن را باز می کنیم تا بذر انبه از داخل آن خارج شود.

کاشت انبه در گلدانپس از آن بذر انبه را داخل یک دستمال کاغذی گذاشته و آن را مرطوب می کنیم و بعد آن را داخل یک کیسه پلاستیکی می گذاریم و درب آن را می بندیم و در جای تاریک مثل داخل کابینت قرار دهید. جایی که دانه را در آن جا می گذاریم بهتر است گرم باشد و باید حواسمان باشد که پارچه مرطوب بماند.

بیشتر بخوانید: نانو کود یونجه

هر چند روز یک بار به بذر سر بزنید، شما می توانید تغییرات را در گیاه انبه ببینید و در صورت لزوم هر بار پارچه را مرطوب کنید. بعد از گذشت چند روز شما می توانید شاهد جوانه زدن گیاه انبه باشید و هر وقت اندازه گیاه به حدود 8 سانتی متر رسید می توانید ریشه های جوانه را ببینید. پس از حدود دو هفته بذر جوانه زده شده برای کاشت آماده می شود و باید برای کاشت، به گلدان منتقل کنیم. گلدانی که حداقل چند سانتی متر بزرگ تر از دانه باشد انتخاب می کنیم، از باز بودن سوراخ های زهکشی گلدان مطمئن شوید.

گلدانی که بذر جوانه زده شده را می خواهیم در آن بکاریم ، بهتر است سفالی باشد تا طوبت را در خود حفظ کند و دارای زهکشی مناسب نیز باشد. سپس گلدان را با 50 درصد خاک معمولی و 50 درصد خاک برگ پر می کنیم ، بذر جوانه زده شده انبه را  در داخل گلدان کاشته و روی آن تا جایی که جوانه روئیده را با خاک پر می کنیم به طوری که 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد، دانه را روی خاک گذاشته و روی آن را حدود 2 سانتی متر خاک می ریزیم و سپس گلدان را آبیاری می کنیم. توجه کنید گیاه جوان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار گیرد و باید در جایی باشد که نور به صورت غیر مستقیم می تابد. اما وقتی گیاه بزرگتر شد در نور کامل قرار دهید . گیاه میوه انبه در هر شبانه روز نیازمند حداقل 6 ساعت روشنایی و نور می باشد.

کاشت انبه در گلدان

رطوبت مناسب برای کاشت انبه

برای تأمین رطوبت گیاه بهتر است روزی دو بار روی آن را آب پاشی کنید. در این مرحله باید مراقبت های لازم را انجام دهید تا گیاهتان رشد کند . درخت انبه بومی مناطق استوایی می باشد و از آب و هوای مرطوب و گرم لذت می برد .

گیاه انبه قادر به تحمل رطوبت بیش از حد خاک نیست .این گیاه در آب راکد رشد نکرده و نیاز به خاک با زهکشی خوب دارد . ریشه های این گیاه باید همیشه مرطوب باشند ، اما هرگز اشباع از آب نباشد.

بعد از کاشت نهال،  گیاه باید به مدت دوهفته به صورت روزانه آبیاری گردد . هنگامی که برگ های دوم گیاه ظاهر شد آبیاری باید به دو بار در هفته کاهش یابد. شما می توانید در طول فصل زمستان تعداد دفعات آبیاری گیاه را کاهش داده و هر دو هفته یک بار آبیاری انجام دهید.

کاشت انبه در گلدان

دمای مناسب برای کاشت انبه

دمای مناسب برای این میوه 18 الی 22 درجه سانتی گراد می باشد . رنگ برگ های گیاه انبه در ابتدای رویش و پس از جوانه زدن نارنجی متمایل به رنگ صورتی است ، که با بزرگ شدن و گذشت زمان به رنگ قرمز تیره ، وبعد سبز تیره در می آید . امکان دارد گیاه مدتی پس از رشد حالت افتاده ومعلق به خود بگیرد و برگ های آن آویزان شود ، در این صورت نباید نگران باشید ، آویزان شدن برگ ها اگر علامت آبیاری زیاد یا کم نباشد به احتمال زیاد طبیعی است و با رشد گیاه برطرف می شود . اگر ازاندازه بودن میزان آبیاریتان اطمینال دارید نیازی به تغییر آن ندارید.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن درخت افرا

سخن پایانی

اگر در مناطق گرمی مانند هرمزگان زندگی می کنید و می خواهید میوه انبه را در باغچه بکارید بهتر است صبر کنید تا گیاه کمی بزرگتر شود و بعد به باغچه انتقال دهید. و اگر در مناطق سردسیری هستید بهتر است گلدان انبه را به عنوان یک گیاه زینتی در خانه نگهدارید .

گیاه انبه در رشد تأخیر دارد و حداقل 5 تا 8 سال از طریق بذر و 3 تا 4 سال از طریق پیوند طول می کشد تا میوه دهد ، اما ارزش این انتظار را دارد . برای تقویت گیاه بهتر است در طول سال ماهانه یک بار به آن کود دهید .

کاشت انبه در گلدان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *