قلمه زدن درخت کیوی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اگرچه کیوی ممکن است از طریق بذر تکثیر شوند، اما درگیاهان به دست آمده هیچ تضمینی برای صحت گیاهان مادر وجود نخواهد داشت، حال با توجه به این موضوع این سوال ممکن است پیش بیاید که پس چگونه می توان گیاه کیوی را از قلمه ها رشد داد و چه زمانی بهترین زمان برای قلمه گرفتن از کیوی می باشد؟ برای اطلاعات قلمه زدن درخت کیوی پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید و به نکاتی که در آن گفته شده است در پرورش و قلمه زدن گیاه خود حتما توجه کنید، خوب است بدانید که اجرای نکات زیر در پرورش و قلمه زدن شما می تواند نتایج مطلوبی را برای شما داشته باشد.

ریشه زایی قلمه های کیوی

قلمه های ریشه روش انتخابی مناسبی برای تکثیر هستند، مگر اینکه پرورش دهندگان در تلاش برای تولید ارقام یا پایه های جدید باشند که در این صورت می تواند گزینه ی مناسبی برای این دست از افراد در پرورش گیاه نباشد. طول گیاهان ½ اینچ (1 سانتی متر) و قد آنها 4 فوت (1 متر) است. “هایوارد” و بسیاری از ارقام ماده دیگر نیز به راحتی ریشه می گیرند و نرهای نیوزلندی “Tamori” و “Matua” نیز همینطور.

شرایط رشد

کمپوست می تواند بافت و محتوای مواد مغذی هر نوع خاک را بهبود بخشد، به خصوص خاک هایی که بیش از حد شنی یا خاک های رسی ای که سنگین هستند.  آزمایش خاک با استفاده از نوارهای pH، سپس اضافه کردن گوگرد برای اسیدی شدن خاک در صورت نیاز، می تواند مفید و هوشمندانه باشد.

گرفتن قلمه

برای برداشتن قلمه، چوب را دقیقاً زیر پایین ترین جوانه شاخه ببرید و فقط یک برگ از بالای آن را بگذارید که بماند. قسمت بالای شاخه را طوری کوتاه کنید که فقط 1/2 اینچ از آن در بالای برگ بالایی باقی بماند.

قلمه زدن درخت کیوی

ریشه زایی قلمه ها

    اگرچه کاملاً ضروری نیست،اما خوب است بدانید که بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند برای کمک به ریشه دار شدن قلمه ها، یک محلول هورمون گیاهی را از یک فروشگاه لوازم باغبانی خریداری کنید. پس از برداشتن قلمه ها، پوست قسمت پایینی آن را به اندازه 1/2 تا 3/4 اینچ از دو طرف قلمه جدا کنید. قلمه ها را به محلول هورمونی آغشته کنید، سپس آنها را به مدت حداقل 60 روز در گلدان های کوچک بچسبانید. گلدان ها باید حاوی خاک استریل شده یا مخلوطی از نیم پرلیت و نیمی از ورمیکولیت باشند. آنها را به طور منظم هر پنج دقیقه در طول روز مه پاش کنید.

بیشتر بخوانید:کاشت درخت هلو

پیوند

هنگام مراقبت از گیاه کیوی جوان، مراقب حلزون ها، گوزن ها و گوفرها باشید. گربه‌ها همچنین ممکن است دوست داشته باشند خودشان را به گیاهان کیوی بمالند، که این کار می‌تواند به انگورهای جوان آسیب برساند. آزمایش‌های ناسا در یک اتاقک کنترل‌شده و مهر و موم شده انجام شد، که نتایج مطلوبی را به دنبال داشت. (به‌علاوه، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که گیاهان سرپوشیده نیز می‌توانند به کاهش سطح استرس و ظرفیت توجه کمک کنند). ساکولنت‌ها از فتوسنتز معکوس استفاده می‌کنند، به این معنی که از هوا CO2 می‌کنند و اکسیژن می‌فرستند.

چگونه مینی کیوی را پرورش دهیم

 طبق گفته باغ گیاه شناسی میسوری، این گیاه در مناطق سختی گیاهی 3 تا 8 برابر نسبت به سایر گیاهان، در وزارت کشاورزی ایالات متحده بهترین رشد را دارد، جایی که می تواند به ارتفاع بالغ 25 تا 30 فوت با گسترش 7 تا 20 فوت برسد.

قلمه زدن درخت کیوی

کاشت انگور مینی کیوی

 آنها را در سایه روشن با آبیاری منظم تا زمانی که برای پیوند آماده شوند، پرورش دهید. انگورهای مینی کیوی باید در برابر نوعی ساختار حمایتی رشد کنند، خواهی آلاچیق بزرگ، داربست، حصار یا ساختمان نیز می تواند باشد.

رشد انگور مینی کیوی

تاک های مینی کیوی از یک لایه مالچ به ضخامت 4 اینچ که در اطراف پایه گیاه پخش شده بهره می برند که باید بلافاصله پس از کاشت انجام شود. تراشه های چوب یا سایر مالچ های ارگانیک قابل تنفس را به صورت دایره ای در اطراف پایه درخت انگور پخش کنید و مراقب باشید که مالچ مستقیماً روی ساقه ها قرار نگیرد. توجه داشته باشید که در طول فصل رشد، به خصوص اگر هوا گرم و خشک است، هر هفته یک اینچ آب بدهید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت لیمو

 PennState Extensionتوصیه می کند که در بهار سال دوم خود تغذیه کنید و 2 اونس کود 10-10-10 به خاک اطراف پایه گیاه بمالید. مقدار کود دریافتی تاک را هر سال 2 اونس افزایش دهید تا زمانی که کیوی مقاوم در مجموع 8 اونس دریافت کند. این نکته را در نظر داشته باشید که باید پس از تغذیه به خوبی آبیاری کنید.

عیب یابی مینی تاک های کیوی

یکی از مشکلات رایج برای گیاهان مینی کیوی آسیب های زمستانی است که هنگامی که دما به شدت کاهش می یابد رخ می دهد و خطرات گوناگونی گیاه را تهدید می کند. به طور کلی مثلا، آفتاب سوختگی در مناطقی با هوای بسیار سرد زمستانی یک مشکل است که لوله‌های اسپلیت رشد یا پوشش‌های پلاستیکی که در اطراف پایه تنه قرار می‌گیرند نیز به محافظت در برابر آفتاب سوختگی کمک می‌کنند.

قلمه زدن درخت کیوی

تکثیر کیوی از قلمه های چوب نرم

قلمه های چوب نرم کیوی مقاوم گیاهان کیوی مقاوم ما در دو سال اول غرق شدند، اما با شروع سومین تابستان خود، آنها ناگهان مانند تاک عمل می کنند. (در مقابل، برای رشد انگور بهتر است از قلمه‌های چوب سخت، که ساقه‌های خفته و چوبی هستند که در زمستان هرس می‌شوند استفاده کنید.)

ساقه‌های اضافی کیوی را به طول شش اینچ ببرید، نوک‌های رشد را قطع کنید و سپس هر برگ را از وسط نصف کنید. . اگرچه افرادی که خواهان موفقیت 100 درصدی هستند، اغلب قلمه‌های چوب نرم را با استفاده از هورمون ریشه‌زایی و اعمال حرارت پایین، ریشه‌کن می‌کنند، اما من به شخصه روش ساده‌تری را با درصد موفقیت کمتر ترجیح می‌دهم.

یک اینچ آب را در یک شیشه بریزید، قلمه‌ها را رها کنید و نادیده بگیرید. برای سه هفته. و اکنون، به ریشه های کوچک در سرتاسر انتهای قلمه ها نگاه کنید!

نکته : شروع رشد و پرورش  با گیاهان چند ساله همیشه گران خواهد بود. برای مثال: سه کیوی مقاوم تقریباً پنجاه دلار قیمت دارد.

قلمه زدن درخت کیوی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *